Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Neotigason Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 998 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 07:12:33 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622Neotigason Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Asitretin
İlaç Marka İsmi:
Neotigason Kapsül

Asitretin Nedir?

Asitretin yetişkinlerde ağır sedef hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Asitretin genellikle sedef hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar denenip başarılı sonuçlar alınamadığı zaman verilir. Asitretin A vitaminin bir formu olan retinoiddir ve Asitretin’in etki mekanizması kesin olarak bilinmemektedir.

Asitretin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

doğuştan olan, cilde balık derisi gibi pullu görünüm veren, kuru, sert ve kabuklaşma şeklindeki cilt hastalığı (balıkpulu hastalığı);

çoğu kez yüz, kafa derisi, dirsek, göğüs ve koltuk altlarında yerleşik esmer ya da grimsi küçük kabartılar ile karakterize cilt hastalığı (Darier hastalığı);
yaygın olarak veya belirli bir bölgede ciltte içi sıvı dolu kabarcıklar ile birlikte görülen, yaşamı tehdit edici özellikteki sedef hastalığı (püstüler psoriasis);
deride geniş bir alana yayılan, kızarıklık, derinin üst yüzeyinin pul pul dökülmesi ve ateş gibi belirtiler ile birlikte görülen şiddetli bir sedef hastalığı türü (eritrodermik psoriasis);
nedeni bilinmeyen, deri tutulumu ile seyreden ve nadir görülen cilt hastalığı (pitriyazis rubra pilaris).

Asitretin sedef hastalığını kökten tedavisi etmez, ilacı kullanmayı bıraktığınızda hastalık tekrar kötüleşebilir.

Asitretin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Asitretin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilaç doğum kusurlarına (bebeğin sakat doğmasına) sebep olur. Eğer hamileyseniz veya ilacın kullanımını durdurduktan sonraki 3 yıl içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız Asitretin kullanmayınız. Asitretin kullanımına başlamadan en az 1 ay önce 2 farklı türde doğum kontrol yöntemi kullanmaya başlamalı ve ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra da 3 yıl boyunca kullanmayı sürdürmelisiniz.

Asitretin kullanan kadınların tedaviden önce, tedavi sürecinde ve tedaviden sonraki 3 yıl boyunca hamile olmadıklarından emin olabilmek için düzenli aralıklarla hamilelik testleri yaptırmaları ve hamile olmadıklarına dair sonuçları almaları gerekir. Eğer rahminiz alınmışsa ya da tamamen menapoza girdiyseniz test yaptırmanıza gerek yoktur.

Asitretin kullanımı sırasında ve kullanımdan sonraki 3 yıl boyunca kan bağışı yapmayınız. Bağışlanan kan hamile bir kadında kullanılabilir ve kan Asitretin içeriyorsa bu durum doğum kusurlarına sebep olabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Asitretin cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Asitretin kullanan kişiler, özellikle kadınlar tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonraki 2 ay boyunca alkol kullanmamalıdırlar. Alkol Asitretin‘in vücutta başka bir maddeye dönüşmesine sebep olabilir ve bu maddenin vücuttan tamamiyle temizlenmesi 3 yıl veya daha fazla sürebilir. Tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklerin etiketlerini okuyunuz ve alkol içermediğine emin olunuz.

Asitretin yalnızca, doğum kontrol yöntemi kullanacağınızı, gerekli gebelik testlerini yaptıracağınızı ve tedavi sürecinde ve tedavi bitiminden sonraki 2 ay boyunca alkol kullanmayacağınızı kapsayan bir antlaşmayı kabul etmeniz halinde verilir.

Eğer glukoz / galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Bu ilaç her dozunda 70 mg sodyum askorbat içerir. Eğer kontrollü sodyum diyetindeyseniz, bu hususa dikkat ediniz.

Asitretin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Asitretin'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da retinoid grubu* diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *retinoid grubu ilaçlar [adapalen (Differin, Palexil); izotretinoin içeren ilaçlar (Actretin, Aknetrent, Isotrexin, Roaccutane, Zoretanin); retinol asetat içeren ilaçlar (Detoxil); retinol palmitat içeren ilaçlar (Acnesin, Ensure, Glucerna SR, Jevity, Oksitin, Prosure, Shen Min, Vitamin A-Pos, Vitalipid N, vb.); tretinoin içeren ilaçlar (Acnelyse, Eritretin, Tretin, Vesanoid); vb.])

Eğer hamileyseniz veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asitretin kullanmayınız:

ağır böbrek hastalığı;
ağır karaciğer hastalığı;
kan lipid değerinin kronik olarak yüksek seviyede bulunması;
A vitamini veya A vitamini içeren vitamin/besin takviyesi kullanımı;
metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat) kullanımı;
herhangi bir tetrasiklin grubu antibiyotik [doksisiklin hiklat (Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin); vb.] kullanımı;
retinoid grubu ilaç [adapalen (Differin, Palexil); izotretinoin içeren ilaçlar (Actretin, Aknetrent, Isotrexin, Roaccutane, Zoretanin); retinol asetat içeren ilaçlar (Detoxil); retinol palmitat içeren ilaçlar (Acnesin, Ensure, Glucerna SR, Jevity, Oksitin, Prosure, Shen Min, Vitamin A-Pos, Vitalipid N, vb.); tretinoin içeren ilaçlar (Acnelyse, Eritretin, Tretin, Vesanoid); vb.] kullanımı.

Asitretin yalnızca, doğum kontrol yöntemi kullanacağınızı, gerekli gebelik testlerini yaptıracağınızı ve tedavi sürecinde ve tedavi bitiminden sonraki 2 ay boyunca alkol kullanmayacağınızı kapsayan bir antlaşmayı kabul etmeniz halinde verilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asitretin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:

böbrek veya karaciğer hastalığı;
kalp hastalığı;
yüksek kolesterol;
diyabet (kan şekerinizi daha sık kontrol ettirmeniz gerekebilir);
obezite;
depresyon;
fazla miktarda alkol kullanımı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Asitretin Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına (bebeğin sakat doğmasına) sebep olur. Eğer hamileyseniz veya ilacın kullanımını durdurduktan sonraki 3 yıl içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız Asitretin kullanmayınız. Asitretin kullanımına başlamadan en az 1 ay önce 2 farklı türde doğum kontrol yöntemi kullanmaya başlamalı ve ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra da 3 yıl boyunca kullanmayı sürdürmelisiniz. Her cinsel ilişkiye girdiğinizde 2 farklı doğum kontrol yöntemini birlikte kullanınız.

Birinci tip doğum kontrol yöntemi şunlar olabilir: doğum kontrol hapları, gebelik önleyici spiral, doğum kontrol iğneleri, cilt bantları, yumurtalık kanallarının bağlanması veya erkek partnerinizin kısırlaştırılması (vasektomi).

İkinci tip doğum kontrol yöntemi ise şunlar olabilir: prezervatif (kondom) veya spremisid jel ile birlikte kullanılan diyafram ya da rahim ağzı başlığı.

Asitretin tedavisinin tekrarlanması halinde iki tedavi arasındaki süreyi göz önüne almaksızın Asitretin tedavisi boyunca ve tedaviden sonraki 3 yıl boyunca 2 farklı doğum kontrol yöntemini birlikte kullanmayı sürdürmelisiniz.

Asitretin alan kadınlar için: Asitretin kullanmaya başlamadan önce 2 adet negatif hamilelik testine sahip olmanız gereklidir. İlk test doktorunuz Asitretin’i reçete ederken verilmelidir. İkinci test Asitretin kullanımına başlamadan hemen önce adet periyodunuzun ilk 5 günü sırasında verilmelidir. Eğer rahminiz alınmışsa ya da tamamen menapoza girdiyseniz test yaptırmanıza gerek yoktur.

Asitretin kullanımı sürecinde aylık olarak hamilelik testleri yaptırmanız gerekecektir. Eğer adet görmüyorsanız, hamilelik testi 2 etkili doğum kontrol yöntemi kullanmadan girdiğiniz en son cinsel ilişkiden en az 11 gün sonra yapılmalıdır.

Planlanmış olan hamilelik testlerinizi kaçırmayınız, aksi takdirde Asitretin kullanımına devam edemeyebilirsiniz.

Ayrıca ilacın kullanımını durdurduktan sonraki en az 3 yıl boyunca da 3 ayda bir hamilelik testi yaptırmanız gerekecektir.

Eğer Asitretin kullanımına başladıktan sonraki 3 yıllık süre içinde; hamile kalmış olabileceğinizi düşünürseniz, etkili 2 farklı doğum kontrol yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye girerseniz veya adet döngünüzde atlama olursa hemen doktorunuza başvurunuz.

Asitretin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Asitretin kullanımınız süresince ve tedaviden sonraki 1 yıl boyunca bebek emzirmemelisiniz.

Araç ve Makine Kullanırken Asitretin Kullanabilir miyim?

Asitretin görüşünüzü bozabilecek, yan etkilere sebep olabilir (özellikle de geceleri). Eğer araç kullanmanız gerekiyorsa ya da iyi görmenizi gerektiren herhangi bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Asitretin Nasıl Kullanılır?

Asitretin’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Asitretin güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatları ile birlikte gelir. Ayrıca direktiflerine dikkatlice uymanız gereken bir anlaşmayı da imzalamanız gerekecektir. Eğer sormak istediğiniz veya tereddütte kaldığınız herhangi bir konu olursa doktorunuza sorunuz.

Asitretin genellikle günün ana yemeği ile birlikte veya süt ile birlikte alınır. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Tedavi sürecinin başında sedef hastalığınız kötüleşiyormuş gibi gözükebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer Asitretin tedavisinin birinci kurunda belirtilerinizde herhangi bir iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için düzenli olarak kan tahlili (kan testleri) yaptırmanız gerekebilir. Ayrıca doktorunuz düzenli olarak sizi muayene etmek isteyecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bu ilacı sizinle aynı rahatsızlık ve belirtilere sahip olsa bile kesinlikle başka bir kişi ile paylaşmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Başağrısı, baş dönmesi veya savrulma hissi, mide bulantısı veya kusma.

Asitretin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Asitretin kullanan kişiler, özellikle kadınlar tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonraki 2 ay boyunca alkol kullanmamalıdırlar. Alkol Asitretin‘in vücutta başka bir maddeye dönüşmesine sebep olabilir ve bu maddenin vücuttan tamamiyle temizlenmesi 3 yıl veya daha fazla sürebilir. Tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklerin etiketlerini okuyunuz ve alkol içermediğine emin olunuz.

Asitretin kullanımı sırasında ve kullanımdan sonraki 3 yıl boyunca kan bağışı yapmayınız. Bağışlanan kan hamile bir kadında kullanılabilir ve kan Asitretin içeriyorsa bu durum doğum kusurlarına sebep olabilir.

A vitamini içeren vitamin takviyeleri kullanmayınız. Asitretin A vitamininin bir türüdür ve çok fazla A vitamini almak doz aşımına benzer etkilerin meydana gelmesine sebep olabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Asitretin cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Asitretin görüşünüzü bozabilecek, yan etkilere sebep olabilir (özellikle de geceleri). Eğer araç kullanmanız gerekiyorsa ya da iyi görmenizi gerektiren herhangi bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Asitretin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asitretin kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

görme bozukluğu, ciddi başağrısı veya göz arkalarında ağrı, bulantı, kusma;
bulanık görme, gece görüşünde ani düşüş;
kola veya omuza yayılan göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, terleme, nefes darlığı;
ani öksürük, hırıltılı solunum, hızlı solunum, hızlı kalp ritmi;
sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
hepatit*;

( *hepatit: Karaciğer iltihabı.)

*eklem, kas veya kemik ağrısı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

gözlerde kuruma veya tahriş;
yapışkan deri, kızarıklık, kaşıntı;
ciltte incelme, pullanma, iltihap;
saç dökülmesi;
tırnakların kolay kırılması, dolama;
ağız kuruluğu, burun akıntısı, burun kanaması;
ağız yaraları, şişmiş ya da kanayan diş etleri;
dudaklarda kuruluk, ağız kenarında çatlaklar;
başağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Asitretin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Asitretin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

A vitamini;
A vitamini içeren besin veya vitamin takviyeleri;
retinoid grubu ilaçlar [adapalen (Differin, Palexil); izotretinoin içeren ilaçlar (Actretin, Aknetrent, Isotrexin, Roaccutane, Zoretanin); retinol asetat içeren ilaçlar (Detoxil); retinol palmitat içeren ilaçlar (Acnesin, Ensure, Glucerna SR, Jevity, Oksitin, Prosure, Shen Min, Vitamin A-Pos, Vitalipid N, vb.); tretinoin içeren ilaçlar (Acnelyse, Eritretin, Tretin, Vesanoid); vb.];
tetrasiklinler [doksisiklin hiklat (Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ];
metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
St. John’s wort (St. John’s Wort).

Bu liste Asitretin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Asitretin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Asitretin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Neotigason Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Neotigason Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Neotigason Kapsül ‘ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Neotigason Kapsül 'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Neotigason Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 23, 2020, 07:47:03 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Neotigason Yan Etkileri e-book, Neotigason Yan Etkileri programı, Neotigason Yan Etkileri oyunları, Neotigason Yan Etkileri e-kitap, Neotigason Yan Etkileri download, Neotigason Yan Etkileri hikayeleri, Neotigason Yan Etkileri resimleri, Neotigason Yan Etkileri haberleri, Neotigason Yan Etkileri yükle, Neotigason Yan Etkileri videosu, Neotigason Yan Etkileri şarkı sözleri, Neotigason Yan Etkileri msn, Neotigason Yan Etkileri hileleri, Neotigason Yan Etkileri scripti, Neotigason Yan Etkileri filmi, Neotigason Yan Etkileri ödevleri, Neotigason Yan Etkileri yemek tarifleri, Neotigason Yan Etkileri driverları, Neotigason Yan Etkileri smf, Neotigason Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 871 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular