Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir  (Okunma Sayısı: 373 Kere Okundu.)
« : Kasım 01, 2014, 07:03:16 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


Negatif iki sayının çarpımı neden pozitiftir

negatif pozitif nedir, tam sayılar, tam sayilarin tarihiMatematik dersinde öğretmenin 'poziitif iki sayının ...' ile başlayan cümleleri içinde aklımıza en çok yatmadığını düşündüğümüz noktadır, negatif iki sayının çarpımının ( yada bölümünün ) pozitif olması.
Kimisi, duyduğu negatif iki sayının çarpımı önermesi için "iki negatfi sayının çarpımı neden pozitif olsun ki ; negatif iki sayının toplamı negatif oluyor da! " diye geçirir bir an aklından. Kimisi, akıl yürütmenin vereceği ağırlığa dayanamayarak "pozitif ise pozitif , negatif ise negatif ; neyse o ! "diye geçiştirecektir bu önermeyi.Bu önermeyi anlaşılır kılmak(!) için dilden dile dolaşan " dostumun dostu , dostum ; dostumun düşmanı , düşmanım ; düşmanımın düşmanı dostumdur. " önermesinde "dost" kavramını pozitife (+) , "düşman" kavramını negatife (-) benzetmek çarpımın neden pozitif olduğunu açıklamaktan ziyade önermeyi akıla kazımakta daha maharetli, etik açıdan acımasızdır.

Bu çarpma işlemini anlayabilmek için negatif ve pozitif kavramlarını tanımak ve hangi amaçla kullanıldığını bilmemiz gerekmektedir. Negatif ve pozitif sembolleri Fen bilimleri ve Matematikte ki bazı kavramlara zıtlık anlamı katmak için kullanılmaktadır çoğu zaman. Örneğin, Fen bilimlerinde kan grublarındaki Rh (Rhesus) antijenin kanda bulunduğunu belirtmek için Rh(+) , bu antijenin kanda bulunmadığını anlatmak için Rh(-) şeklinde gösterilmektedir. Yine bir cisimdeki eksi yüklerin artı yüklerden fazla olduğunu anlatmak için "-" yüklü (-q) , artı yüklerin fazla olduğunu belirtmek için "+" yüklü (+q) şeklinde kullanılmıştır. Enerjinin statik hali olan sıcaklık , soğukluk gibi karşıt iki kavramı ifade etmek için "-" ve "+"sembolleri kullanılmıştır. Matematikte ise genellikle bir kavramın tersi bir işlemini anlatmak için kullanılır. Örneğin, +3 sayısının toplamaya göre tersini anlatmak için -3 , 31 sayısının çarpmaya göre tersini anlatmak 3-1 , bir f fonksiyonun tersi olan bir foksiyonu ifade etmek için f -1 şeklinde kullanılmaktadır.

Bilimsel kavramlara zıtlık anlamı katan bu ifadeleri ve negatif iki sayının çarpımı durumunu anlamak için taksitli bir alışveriş örneğini inceleyelim. 12 liralık bir alışveriş için 3 ay boyunca aylık 4 liralık taksitlerimizi ödeme ve ödememe durumlarını matematiksel olarak ifade edelim. Borcumuzu ödediğimizde cebimizden 12 lira çıkacağı , ödemediğimiz takdirde ise cebimizde 12 lira kalacağını gözönünde bulundurarak bu örnekteki zıt durumları negatif ve pozitif sembolleri ile ifade etmek istersek;

+4 , 4 liralık alacak ise
-4 , 4 lira verecek (borç)
3 veya (+3) , borcun 3 kere ödenmesi olarak ifade edilmek istenirse ;
-3 , borcu 3 kere ödememek anlamına gelir.

4 liralık borcumuzu 3 taksit(kere) halinde ödediğimizde cebimizden 12 lira çıkacağını (+3) x (-4)= -12
[ -12, 12 lira cıkması ] ile ifade edersek , 4 liralık borcumuzu 3 kere ödemediğimizde cebimizde kalacak olan parayı (-3) x (-4)= +12 [ +12 , 12 lira kalması] işlemi ile ifade etmemiz gerekir. Şöyle bir açıklamada yerinde olacaktır. 4 liralık alacağım 3 kere ödendiğinde cebime girecek olan para ile 4 liralık borcumu 3 kere ödemediğimde cebimde kalacak para 12 liradır; (+3) x (+4) = (-3) x (-4)= +12

Bu ve buna benzeyen bir çok örnek vermek mümkün. Burada negatif ve pozitifin kavramlara/sayılara ne kadar büyük bir zenginlik kattığı söyleyebiliriz.

(-).(-)= + olmasının ispatı ise aşağıdaki gibidir.
A = x.y + (-x).y + (-x).(-y)

A = y.[x+(-x)] + (-x).(-y)
= y.0 + (-x).(-y)
= (-x).(-y)

A = x.y + (-x).[y+(-y)]
= x.y + (-x).0
= x.y

A = (-x).(-y) = x.yİki ifadede A'ya eşit olduğuna göre ifadeler birbirine eşit olmalı.(-).(-)=+ olmalıdır.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir
« Posted on: Ocak 20, 2020, 08:12:00 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir e-book, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir programı, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir oyunları, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir e-kitap, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir download, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir hikayeleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir resimleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir haberleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir yükle, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir videosu, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir şarkı sözleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir msn, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir hileleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir scripti, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir filmi, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir ödevleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir yemek tarifleri, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir driverları, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir smf, Negatif Iki Sayının Çarpımı Neden Pozitiftir gsm
Yanıtla #1
« : Kasım 05, 2014, 07:35:58 ÖS »
Avatar Yok

noraroberts
*
Üye No : 181571
Nerden : Yozgat
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 66
Karizma = 0


Çocuklara her sene anlatıyorum ama onlar öğrenmemekte ısrar ediyorlar.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gram Negatif
Biyoloji
Anqel* 0 664 Son Mesaj Şubat 24, 2012, 01:26:13 ÖS
Gönderen : Anqel*
Negatif Stres
Ruh Sağlığı
-o_o-GökhaNur-o_o- 1 854 Son Mesaj Mayıs 10, 2013, 02:56:32 ÖS
Gönderen : mr_xakep
Negatif Özgürlük
Felsefe
Liza 0 454 Son Mesaj Temmuz 18, 2012, 07:58:41 ÖS
Gönderen : Liza
Kartezyen Çarpımı
Matematik
Asortik Hatun 0 379 Son Mesaj Aralık 31, 2012, 12:43:46 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Bir Doğal Sayının Tamsayı Bölenleri
Matematik
imge34 0 566 Son Mesaj Aralık 20, 2014, 10:37:01 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular