Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nefsin Elinde Inceden Bir Elif  (Okunma Sayısı: 411 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 02:36:00 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


Nefsin elinde inceden bir elif duruyor.
İnceden hem de nâzenin hem de pek mühim bir elif. Yerden başlayıp göğe doğru uzanan bir elif. Bir nokta ile başlayıp semâya doğru kırılmadan eğilmeden dimdik uzanan bir elif.

Boynunu bükmeden nazenin duruyor elif. Nefsin elinde kâinatın tılsımını açabilecek mühim bir anahtar duruyor… Nefsin elinde inceden bir elif: Ene. Ene kelime olarak; ben benlik anlamlarını ifade eder.Fakat mahiyetinde geniş anlamlar barındırır. Ene insanın mânevî varlığının en küçük yapı taşı hükmündedir. Onu ne üzere kullanırsan seni kullandığın maksat üzere geliştirir. Hayra kullanırsan hayra erişir; Hakk’a erersin. Tam aksi kullanırsan hayırdan uzak düşersin. Ene içinde kaybolur; enen de boğulursun. Ene çizgisinde ben merkezci giden bir insan sadece kendi nefsini düşünür. Gurura kibire kapılır. Bu mü’min kula yakışmaz bir haldir.Bir muammadır elif… Bir bilmecedir elif… O muammayı idrak edebilirsen Rabbinin esmâsını daha iyi tanırsın. Rabbini tanıdıkça O’na olan muhabbetin de artar. Enenin kapılarını açmayı becerebilirsen kâinatın kapılarını da kolaylıkla açarsın.“Kâinatın miftahı anahtarı insanın elindedir. Âlemin kapıları açık ise de mânen kapalıdır. Cenâb-ı Hak bütün o kapıları ve kenz-i mahfîyi açan ene nâmında bir miftahı insanın eline vermiştir. Fakat ene de kapısı kapalı bir bilmecedir. Bunun kapısı açılıyorsa kâinatın da kapıları açılıyor. Evet Cenâb-ı Hak insana bir benlik bir nev’î hürriyet vermiştir ki Cenâb-ı Hakk’ın rububiyetine ait evsâfı bilmek için mevhum farazî bir vahid-i kıyâsî yapsın.”


Bu noktada akla Veysel Karânî’nin münâcâtı geliyor. Veysel Karânî Hazretleri enenin muammalı tılsımını açmış ve Marifetullaha ulaşmıştır. Ki bu hâl duâlarına yansımıştır. Münâcâtında şöyle der: “Allah’ım Rabbim Sensin ben ise senin kulunum… Rızık veren Sensin ben ise senin verdiğin rızıkla besleniyorum… Sonsuz azamet ve büyüklük sahibi olan Sensin; ben ise
küçük ve değersizim… Gerçek kudret ve kuvvet sahibi Sensinben ise sınırsız zaaf ve acz içerisindeyim...”Başta dediğimiz gibi yerden başlayıp göğe doğru yükselen… Bir nokta ile başlar; eğer Rabbinin emrine riâyet ederseRabbinin lütfuna daha da yaklaşır. Yok tam dersi “ben”de takılır; Rabbini unutur da gurur ile kibir ederse; insan makamının en aşağı seviyesine düşer. Yani en dip noktaya…Ene ile olan alâkadarlığımızı şu durum ile anlayabiliriz: Birekşisi; güzel bir iş başardık ve neticesinde o muvaffakıyeti bize lûtfeden Rabbimiz aklımıza gelmez de “Ben başardım” deyip fahre gurura düşersek… İkekşisi sıkıntılı bir durum karşısında; “Ben şimdi ne yapacağım?” sorusunu soruyorsak... Bakın her iki durumda da “ben” kelimesi çıktı karşımıza. Ya da tam tersine hatırımıza Allah ü Teâlâ geliyor O’nun lütfuna hamd ediyorsak. Ve Hâlık-ı Rahîm’in şefkatine sığınıyorsak … Hayatımızın ayrıntı noktalarına biraz dikkat edebilsek; benliğimizde nasıl bir “ben” taşıdığımızı anlayabiliriz.Ene öyle bir anahtar ki bu kıymetli anahtarla esmâ-i hüsnânın gizli hazinelerinin kapısını aralayabilir ve hatta âlemin tılsımını bu anahtarla açabilir; kâinatın bahçelerinde mânevî yolculuklara çıkabilirsiniz. Öyle ki lezzeti kalbinizde kalacak mânâ keşifleri sizi saadet makamlarına uçurabilir.
Fatma Altuner

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Nefsin Elinde Inceden Bir Elif
« Posted on: Kasım 22, 2019, 01:26:01 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nefsin Elinde Inceden Bir Elif e-book, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif programı, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif oyunları, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif e-kitap, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif download, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif hikayeleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif resimleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif haberleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif yükle, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif videosu, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif şarkı sözleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif msn, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif hileleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif scripti, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif filmi, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif ödevleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif yemek tarifleri, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif driverları, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif smf, Nefsin Elinde Inceden Bir Elif gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular