0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır  (Okunma Sayısı: 953 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:54:40 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Narda sulama ve gübreleme nasıl olmalıdır

Sulama
Ülkemizde nar genellikle tava ve karık yöntemi ile sulanmaktadır. Nar yetiştiriciliğinde sulama açısından önerilen damla sulama yöntemidir.

Gübreleme
Bitkiye iyi yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. İlk yıllarda ağaç başına 10-15 m3/ da, daha sonraki yıllarda 25-30 m3/ da çiftlik gübresi genel olarak önerilmektir. Bitkiye çiftlik gübresi, sonbahar-kış aylarında, bütün kök bölgesini kapatacak şekilde verilmeli ve çapa ile toprağa karıştırılmalıdır. Nar için yeşil gübreleme yapılması da yararlıdır. Genç nar ağacı her yıl ağaç başına yaklaşık 50-100 gr, yetişkin ağaç ise yaklaşık 225-450 gr saf azota gereksinim duyar. Bu miktar bir veya iki defada uygulanabilir. İlk uygulama zamanı kış sonu, ikincisi ise haziran ayıdır. Yetişme döneminin sonuna doğru azot uygulanmamalıdır.Ayrıca nar genel olarak ilk yıllarda ağaç başına yaklaşık 75-125 g, tam verim çağında ise 100-200 g saf fosfora gereksinim duyar. Fosforlu gübreler kış aylarında, taç izdüşümüne 20-30 cm derinlikte uygulanır.
Potasyumlu gübrelerin meyve kalitesiyle ilişkisi pek çok çalışmada belirlenmiştir. Genç bir bitkiye 20-40 g/ ağaç, verim çağındaki bitkiye ise 75-150 g/ağaç saf potasyum uygulaması yeterlidir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır
« Posted on: Kasım 30, 2020, 10:59:06 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır e-book, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır programı, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır oyunları, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır e-kitap, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır download, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır hikayeleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır resimleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır haberleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır yükle, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır videosu, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır şarkı sözleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır msn, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır hileleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır scripti, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır filmi, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır ödevleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır yemek tarifleri, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır driverları, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır smf, Narda Sulama Ve Gübreleme Nasıl Olmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular