Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Naramig Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 407 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 07:35:54 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Naramig Yan Etkileri
Naramig Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Naratriptan hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Naramig Film Tablet
Bilgi:
Naramig 2.5 mg Film Tablet, 2.5 mg Naratriptan’a eşedeğer Naratriptan hidroklorür içerir.
Naramig (Naratriptan) Nedir?

Naratriptan bir başağrısı ilacıdır. Beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışır. Naratriptan ayrıca vücutta, başağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyebilecek maddeleri azaltır.

Naratriptan aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aura* ile birlikte veya aura olmadan görülen migren atakları. ( *aura: Hasta tarafından bir nöbetin hemen öncesinde görülen, genellikle birkaç saniye süren ve aynı hastada her zaman benzer özellikler taşıyan uyarılar. Değişik görsel, işitsel, koku duyumları; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme, iç sıkıntısı ya da tam aksine neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun değişik bölümlerinde ortaya çıkabilen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir. )

Naratriptan yalnızca başlamış olan başağrılarının tedavisinde kullanılır. Başağrısını önlemez ya da atak sayısını azaltmaz.

Naratriptan genel başağrılarında ya da her zamanki migren ağrılarından farklı olan başağrılarında kullanılmamalıdır. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından migren başağrısı olarak tespit edilip onaylanmış durumlarda kullanılır.

Naratriptan burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Naramig (Naratriptan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Naratriptan’a alerjiniz varsa ya da kalp hastalığı geçmişi, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunu, iskemi¹ ile ilgili kalp hastalığı ya da kalp krizi geçmişi, ciddi karaciğer veya böbrek hastalığı, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ya da her zamanki migren ağrılarından farklı olan baş ağrıları varlığında bu ilacı kullanmayınız.

( ¹iskemi: Kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık durumu. )

Naratriptan kullanımından önceki veya sonraki 24 saat içerisinde diğer migren başağrısı ilaçlarını [eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), rizatriptan benzoat (Maxalt), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig); ergotamin tartarat içeren ilaçlar ( Ergafein, Avmigran, Cafergot) ] kullanmayınız.

Eğer karaciğer rahatsızlığınız, böbrek rahatsızlığınız, yüksek tansiyonunuz, kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter* rahatsızlığınız varsa ya da koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara - nikotin kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz; Naratriptan kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar)

Naratriptan kullanmadan önce, duloksetin hidroklorür (Cymbalta); essitalopram okzalat (Cipralex, Citoles, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Losiram, Secita, Tiopram); fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex); fluvoksamin maleat (Faverin, Fluamteva, Revoxin); sitalopram hidrobromür (Citrex, Cipram, Citara, Citexam, Citol, Citolixin, Copsam, Eslopram, Laira, Pasilopram, Relaxol, Vodelax); milnasipran hidroklorür (İxel); sertralin hidroklorür (Lustral, Misol, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Serteva, Zeleft); paroksetin hidroklorür (Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor, Zoxapar); venlafaksin hidroklorür (Efexor, Efexor XR, Venegis XR, Venfecto XR, Veniba XR) gibi antidepresanlar kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Naratriptan yalnızca başlamış olan başağrılarının tedavisinde kullanılır. Başağrısını önlemez ya da atak sayısını azaltmaz.

Eğer bir tableti aldıktan sonra migren belirtilerinizde hiçbir iyileşme olmazsa, aynı atak için ikinci bir doz almayınız ve doktorunuzu arayınız. Eğer bir tableti aldıktan sonra migren belirtileriniz biraz iyileşirse veya tamamen iyileşip sonra tekrar ortaya çıkarsa ikinci bir tableti almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. İlk tabletten sonra ikinci tableti alabilmek için en az 4 saat beklemelisiniz. 24 saat içinde 2,5 mg’lık 2 tabletten daha fazla Naratriptan tablet almayınız.

24 saat içinde iki tablet aldıktan sonra şikayetlerinizde iyileşme görülmezse yeni bir tablet almadan doktorunuzla temasa geçiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan Naratriptan’ı 18 yaşından daha genç kişiler ile 65 yaşından daha yaşlı kişilere vermeyiniz.
Naramig (Naratriptan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Naratriptan’a veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmamalısınız:

kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya kalp krizi geçmişi;

iskemi* ile ilgili kalp rahatsızlığı ( *iskemi: Kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık durumu. );

koroner spazm* geçirmiş olmak ( *koroner spazm: Kalbe kan sağlayan atardamarların küçük bir kısmının ani ve geçici olarak daralması veya gerilmesidir. Sonuç olarak, kalp geçici olarak yeterli oksijen alamaz ve anjina denilen bir göğüs ağrısı tipi hissedilir. );

prinzmetal anjina* geçirmiş olmak ( *prinzmetal anjina: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum olan anjina pektorisin daha uzun süre devam eden ve çoğunlukla daha şiddetli olan türü. );

ciddi karaciğer hastalığı;

ciddi böbrek hastalığı;

kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon; veya

her zamankinden farklı bir başağrısı.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklara sahipseniz, ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı;

kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu; veya

koroner arter* rahatsızlığı (veya risk faktörleri; diyabet, menapoz, sigara - nikotin kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde kalp damar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi). ( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar).

Eğer migren başağrılarınız her zamanki migren ağrılarınızdan daha farklı bir hale dönüştüyse; ciddi bir durum olup olmadığını saptamak açısından vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Naramig (Naratriptan’ı) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Naratriptan'ın doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Naratriptan kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.

Naratriptan anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Naramig (Naratriptan’ı) Kullanabilir miyim?

Migren atağı sonucu bazı kişilerde uyuşukluk oluşabilir. Bu nedenle migren atağının ve Naratriptan kullanımının kendi üzerinizdeki etkilerini görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Naramig (Naratriptan’ı) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. İlacı doktorunuzun tavsiye ettiğinden daha fazla miktarda ya da daha uzun süre kullanmayınız. İlacın fazla kullanımı başağrınızı daha da ağırlaştırabilir. Reçetenizdeki bilgilendirmeleri takip ediniz.

Naratriptan’ı başağrısı belirtilerini fark ettiğiniz an ya da atak başladıktan hemen sonra alınız. Naratriptan migren atağı sırasında alındığı zaman da etkili olur ancak ilacı migren atağı başladıktan sonra mümkün olan en kısa zamanda almak en doğrusudur.

Doktorunuz ilacın üzerinizde ciddi bir yan etkisi olup olmadığını görmek amacıyla ilk dozu hastanede ya da klinikte vermek isteyebilir.

Naratriptan tableti kırmadan, çiğnemeden, ezmeden; bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Eğer bir tableti aldıktan sonra başağrınızda hiçbir iyileşme olmazsa, aynı atak için ikinci bir doz almayınız ve doktorunuzu arayınız. Eğer bir tableti aldıktan sonra başağrınız biraz iyileşirse veya tamamen iyileşip sonra tekrar ortaya çıkarsa ikinci bir tableti almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. İlk tabletten sonra ikinci tableti alabilmek için en az 4 saat beklemelisiniz. 24 saat içinde 2,5 mg’lık 2 tabletten daha fazla Naratriptan tablet almayınız.

24 saat içinde iki tablet aldıktan sonra şikayetlerinizde iyileşme görülmezse yeni bir tablet almadan doktorunuzla temasa geçiniz.

1 ay (30 gün) içinde 4 kereden fazla başağrınız olursa doktorunuzla temasa geçiniz.

Naratriptan’ı uzun süre kullanırsanız, doktorunuz elektrokardiyograf ya da kalbin elektriksel aktivitesini ölçen EKG isimli bir makine ile kalp fonksiyonlarınızı kontrol etmek isteyebilir. Bu işlem doktorunuzun, ilacın sizin için hala güvenli olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan Naratriptan’ı 18 yaşından daha genç kişiler ile 65 yaşından daha yaşlı kişilere vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Naratriptan ihtiyaç olduğunda kullanıldığından günlük doz planlaması yoktur. Eğer Naratriptan kullandıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Naratriptan kullandıktan sonra ikinci bir tablet kullanabilmek için 4 saat beklemelisiniz. 24 saat içinde 2,5 mg’lık 2 tabletten daha fazla Naratriptan tablet almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; yüksek tansiyon (ciddi başağrısı, bulanık görme, kulaklarda uğultu, endişe, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, anormal kalp atışları, veya nöbet), sersemlik, boyun gerginliği ve koordinasyon kaybı.
Naramig (Naratriptan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Naratriptan kullanımından önceki veya sonraki 24 saat içerisinde aşağıdakiler gibi diğer bir migren başağrısı ilacı kullanmayınız:

[eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), rizatriptan benzoat (Maxalt), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig) ];

ergotamin tartarat içeren ilaçlar ( Ergafein, Avmigran, Cafergot) ].

Naramig (Naratriptan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz Naratriptan kullanmayı durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola veya omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma;

vücudun herhangi bir bölgesinde baskı ya da ağırlık hissi;

sıcaklık hissi;

karıncalanma hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.
Naramig (Naratriptan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Naratriptan ile belirgin bir ilaç etkileşimi olasılığı beklenmemektedir. Bununla birlikte eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Naratriptan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

migren başağrısı ilaçları [eletriptan hidrobromür (Relpax); frovatriptan süksinat (Migrex); rizatriptan benzoat (Maxalt); sumatriptan süksinat (İmigran); zolmitriptan (Gravis, Zomig); ergotamin tartarat içeren ilaçlar ( Ergafein, Avmigran, Cafergot); vb. ];

antidepresanlar [duloksetin hidroklorür (Cymbalta); essitalopram okzalat (Cipralex, Citoles, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Losiram, Secita, Tiopram); fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex); fluvoksamin maleat (Faverin, Fluamteva, Revoxin); sitalopram hidrobromür (Citrex, Cipram, Citara, Citexam, Citol, Citolixin, Copsam, Eslopram, Laira, Pasilopram, Relaxol, Vodelax); milnasipran hidroklorür (İxel); sertralin hidroklorür (Lustral, Misol, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Serteva, Zeleft); paroksetin hidroklorür (Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor, Zoxapar); venlafaksin hidroklorür (Efexor, Efexor XR, Venegis XR, Venfecto XR, Veniba XR); vb. ].

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Naramig (Naratriptan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Naratriptan’ı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Naramig Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Naramig Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Naramig Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Naramig Film Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Naramig Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 23, 2020, 10:55:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Naramig Yan Etkileri e-book, Naramig Yan Etkileri programı, Naramig Yan Etkileri oyunları, Naramig Yan Etkileri e-kitap, Naramig Yan Etkileri download, Naramig Yan Etkileri hikayeleri, Naramig Yan Etkileri resimleri, Naramig Yan Etkileri haberleri, Naramig Yan Etkileri yükle, Naramig Yan Etkileri videosu, Naramig Yan Etkileri şarkı sözleri, Naramig Yan Etkileri msn, Naramig Yan Etkileri hileleri, Naramig Yan Etkileri scripti, Naramig Yan Etkileri filmi, Naramig Yan Etkileri ödevleri, Naramig Yan Etkileri yemek tarifleri, Naramig Yan Etkileri driverları, Naramig Yan Etkileri smf, Naramig Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 871 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular