Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nafilelerin Kazası Olmaz  (Okunma Sayısı: 470 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 06:27:21 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


nafile namazın kazası olurmu - farz hükmünde namaz ne demektir

Soru: Bir din bilgini, kendisine yöneltilen, "Yatsı namazından sonra kılınan vitr namazı, farz namazı gibi midir? Yani vitri kılmadan yatsı namazı kılamaz mıyız? Yatsı namazımız kazaya kalmışsa vitri de kaza etmemiz mi gerekir?" şeklindeki soruya şöyle cevap vermişti: "Vitr namazı yatsı namazına bağlı bir namaz değildir. Başlı başına bir namazdır. Ebu Hanife'ye göre vaciptir. Yani mutlaka edası gerekir, farz hükmündedir. İmam Şafii'ye göre pekiştirilmiş sünnettir. Hanefilere göre ameli bakımdan (eylem olarak) farz hükmünde olduğundan kazası gerekir." Bana göre yanlış bilgi içeren bir cevap. Bildiğim kadarıyla Kuran'da namaz için üç vakit belirlenmiştir ve Peygamberimizin uygulaması uyarınca biz bu namazları (cem etmek ruhsatı saklı kalmak kaydıyla) 5 seferde kılıyoruz. Bir namaz ya farzdır ya değildir, "farz hükmünde" namaz ne demektir? En iyi ihtimalle vacip olan bir ibadetin farzlaştırılması bidat ve dinde zorlaştırma değil midir? Farz olan vakit namazlarının vakti geçtikten sonra kazası olur mu? Vitr namazı farz olmadığına göre sonuçta bir nafile namaz hükmünde değil midir? Eğer böyleyse kaza edilmesi ne demektir? (Oğul Sipahioğlu)

Vitr namazı sünnettir

Cevap: Siz düşüncenizde isabetlisiniz ama sözünü ettiğiniz değerli hoca da kendi görüşünü söylememiş, mezhep adamlarının görüşlerini aktarmış, İmam-ı Azam'ın görüşünü esas almıştır. Gerçi İmamı Azam'ın görüşü de aslında tam öyle değildir. Doğrusu, farz olan yatsı namazıdır, ki bu da daha önce iki rekâtken (Kuran'a göre her namaz iki rekâttır) sonra Medine döneminde Peygamberimiz, kendi içtihadıyla kıldığı öğle, ikindi ve yatsı namazlarını dörde çıkarmıştır. Ama asıl farz olan üç vakit sabah, akşam ve gece namazları ikişer rekât olarak kalmıştır. Vitr ise diğer sünnetlerden biridir. Bir de kılınabilir, üç de, beş de... Tekli bir nafile namazdır. Nafilelerin kazası olmaz. Kasten kılınmamış namazların ise zaten kazası yoktur. Çünkü kasten namaz kılmamak çok büyük bir günahtır. Namaza başlayan, sanki yeni dine dönmüş gibi eski yaptıklarından sorumlu olmaz. Kasten kılınmayan namazların günahı ancak tevbeyle affolunur.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Nafilelerin Kazası Olmaz
« Posted on: Kasım 14, 2019, 07:18:31 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nafilelerin Kazası Olmaz e-book, Nafilelerin Kazası Olmaz programı, Nafilelerin Kazası Olmaz oyunları, Nafilelerin Kazası Olmaz e-kitap, Nafilelerin Kazası Olmaz download, Nafilelerin Kazası Olmaz hikayeleri, Nafilelerin Kazası Olmaz resimleri, Nafilelerin Kazası Olmaz haberleri, Nafilelerin Kazası Olmaz yükle, Nafilelerin Kazası Olmaz videosu, Nafilelerin Kazası Olmaz şarkı sözleri, Nafilelerin Kazası Olmaz msn, Nafilelerin Kazası Olmaz hileleri, Nafilelerin Kazası Olmaz scripti, Nafilelerin Kazası Olmaz filmi, Nafilelerin Kazası Olmaz ödevleri, Nafilelerin Kazası Olmaz yemek tarifleri, Nafilelerin Kazası Olmaz driverları, Nafilelerin Kazası Olmaz smf, Nafilelerin Kazası Olmaz gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular