Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: N - Fess Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 459 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 08:07:04 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


N-Fess Yan Etkileri
N-Fess Film Tablet 10 mg
İlaç Etken Maddesi:
Montelukast sodyum
İlaç Marka İsmi:
N-Fess Film Tablet
Bilgi:
Her bir film tablet 10 mg Montelukast’a eşdeğer 10.4 mg Montelukast sodyum içerir.

N-Fess (Montelukast) Nedir?

Montelukast; alerjen maddeler (polen gibi) vücuda girdiğinde salgılanan belirli kimyasalları engelleyen, bunlara zıt yönde etki gösteren bir etken maddedir. Salgılanan bu kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik, solunum yollarının etrafındaki kasların kasılması ve solunum yollarında daralma gibi astım semptomlarıyla sonuçlanabilecek durumlara sebep olur.

Montelukast aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

6 – 14 yaş arası hastalarda astım ataklarının engellenmesi ve giderilmesi;
6 – 14 yaş arası hastalarda alerjik nezlenin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşurma gibi belirtilerin giderilmesi.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Montelukast ayrıca bu ilacı diğer durumlar için kullanmamış kişilerde, egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon (akciğerlerdeki hava kanallarının daralması) durumunu engellemek için de kullanılır. Eğer bu ilacı astım veya alerji atakları için zaten kullanıyorsanız egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon için kullanmayınız. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Montelukast burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


N-Fess (Montelukast) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Montelukast’ı başlamış olan astım ataklarının tedavisi için kullanmayınız. Çünkü bu semptomlarınızı iyileştirmek için yeteri kadar hızlı çalışmayacaktır. Başlamış olan astım ataklarının tedavisi için yalnızca hızlı etkili olan diğer inhalasyon ilaçları kullanılır.Eğer astım ilaçlarınızdan herhangi biri astım ataklarının engellenmesinde ve tedavisinde yeterli etki göstermiyorsa doktorunuzla görüşünüz.Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması birkaç hafta alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedavinizin ilk birkaç haftasında belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza başvurunuz.

Eğer ilacınızın her zamanki gibi etki göstermediğini ya da durumunuzu kötüleştirdiğini hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz. Eğer herhangi bir ilacınızı daha fazla kullanma ihtiyacı duyuyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşünüz.

Eğer bu ilacı astım veya alerji atakları için zaten kullanıyorsanız egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon (akciğerlerdeki hava kanallarının daralması) için kullanmayınız.Ruh hali veya davranış değişiklikleri, endişe (anksiyete), huzursuzluk, kabuslar da dahil olmak üzere rüya anormallikleri, halüsinasyonlar gibi durumlara sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

N-Fess (Montelukast) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Montelukast'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Montelukast kullanmadan önce eğer herhangi bir ilaca (özellikle aspirin) alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Montelukast’ın çiğneme tableti olarak hazırlanan formu fenilalanin içerebilir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız ilacın bu formunu kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde N-Fess (Montelukast) Kullanabilir miyim?FDA gebelik kategorisi B. Montelukast’ın anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Montelukast’ın anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken N-Fess (Montelukast) Kullanabilir miyim?

Montelukast’ın araç ve makine kullanımı üzerine etki göstermesi beklenmez. Ancak yine de Montelukast’ın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

N-Fess (Montelukast) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Montelukast aç veya tok karnına alınabilir.

Montelukast genellikle akşamları günde bir kez, yalnızca astım ve alerji semptomlarının engellenmesi için kullanılır. Egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon (akciğerlerdeki hava kanallarının daralması) için, egzersizden 2 saat önce tek bir doz alınır ve en az 24 saat boyunca başka bir doz alınmamalıdır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer bu ilacı astım veya alerji atakları için zaten kullanıyorsanız egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon için kullanmayınız.

Montelukast’ın tablet olarak hazırlanan formunu bir bardak dolusu su ile, bir bütün olarak yutunuz.

Montelukast’ın çiğneme tableti olarak hazırlanan formunu yutmadan önce tamamen çiğneyiniz.

Montelukast’ın ağız yoluyla alınan (oral) granül olarak hazırlanan formu ise ya doğrudan ağızdan alınır ya da soğuk veya oda sıcaklığındaki bir kaşık dolusu yumuşak yiyecekle (örneğin elma püresi, havuç püresi, pirinç lapası veya dondurma) karıştırılarak alınır. Oral granüller 1 çay kaşığı bebek maması veya anne sütü ile de karıştırılabilir. Granülleri bunlardan başka sıvılarla karıştırmayınız. Diğer içecekleri ilacı aldıktan sonra veya almadan önce içebilirsiniz.

Oral granülleri açtıktan veya karıştırdıktan sonra 15 dakika içinde kullanmalısınız. Daha sonra kullanmak için karıştırılmış ilaç veya açık paket tutmayınız.

Montelukast’ın saşe olarak hazırlanan formu ise 1 bardak suda eritilerek içilir. Suda çözülerek hazırlanan ilaç bekletilmeden içilmelidir.

Montelukast’ı başlamış olan astım ataklarının tedavisi için kullanmayınız. Çünkü bu ilaç semptomlarınızı iyileştirmek için yeteri kadar hızlı çalışmayacaktır. Başlamış olan astım ataklarının tedavisi için yalnızca hızlı etkili olan diğer inhalasyon ilaçları kullanılır.Eğer astım ilaçlarınızdan herhangi biri astım ataklarının engellenmesinde ve tedavisinde yeterli etki göstermiyorsa doktorunuzla görüşünüz. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması birkaç hafta alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedavinizin ilk birkaç haftasında belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza başvurunuz.

Astım genellikle diğer farklı ilaçlarla kombinasyon ile tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. İlacınız ile birlikte gelen ilaç prospektüsünü veya hasta bilgilendirme formunu dikkatli şekilde okuyunuz. Astım belirtileriniz azalsa da doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacın dozunda veya tedavi planında herhangi bir değişiklik yapmayınız.

Eğer steroid grubu bir astım ilacı da [budesonid (Budiair, Giona, İnflacort, Miflonide, Pulmicort); flutikazon propiyonat (Flixotide); vb.] kullanıyorsanız, öncelikle doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı aniden kesmeyiniz. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer ilacın her zamanki gibi etki göstermediğini ya da durumunuzu kötüleştirdiğini hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz. Eğer herhangi bir ilacınızı daha fazla kullanma ihtiyacı duyuyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşünüz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Karın ağrısı, kusma, uyku hali, susuzluk.

N-Fess (Montelukast) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Astım ataklarını tetikleyecek durumlardan ve aktivitelerden kaçınınız.

Eğer aspirin aldığınızda astım belirtileriniz kötüleşiyorsa, Montelukast kullanımı sırasında asetilsalisilik asit* veya NSAİ grubu ilaçları** almaktan kaçınınız.

[ *asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

( **NSAİ grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

N-Fess'in (Montelukast’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:ciltte kızarıklık, kabarcık (cilt döküntüsü), çürük oluşumu, karıncalanma veya uyuşma hissi, ağrı, kas güçsüzlüğü;
ruh hali veya davranış değişimleri, endişe (anksiyete), huzursuzluk, kabuslar da dahil olmak üzere rüya anormallikleri, halüsinasyonlar;
astım belirtilerinde kötüleşme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;
ağız kuruluğu;
bulantı, karın ağrısı, ishal;
grip;
yorgunluk hissi, uyku hali;
ateş, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

N-Fess (Montelukast) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Montelukast kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

fenobarbital içeren ilaçlar (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hidantin);
rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
St. John’s wort (St. John’s Wort);
paklitaksel (Anzatax, Ebetaxel, Taxol);
rosiglitazon maleat (Avandia, Rosenda, Rosette, Rositaz, Rosvel);
repaglinid (Novade, Novonorm).

Bu liste Montelukast ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Montelukast ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

N-Fess'i (Montelukast’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

N–Fess Çiğneme Tableti'ni oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Montelukast’ın oral granül olarak hazırlanan formlarının paketlerini ilacı kullanmaya hazır olana kadar açmayınız.

İlaç Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

N–Fess Çiğneme Tableti fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

N–Fess Çiğneme Tableti ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! N–Fess Çiğneme Tableti ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız;N–Fess Çiğneme Tableti'ni asla başkalarıyla paylaşmayınız ve N–Fess Çiğneme Tableti'ni sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: N - Fess Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 23, 2020, 10:31:38 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: N - Fess Yan Etkileri e-book, N - Fess Yan Etkileri programı, N - Fess Yan Etkileri oyunları, N - Fess Yan Etkileri e-kitap, N - Fess Yan Etkileri download, N - Fess Yan Etkileri hikayeleri, N - Fess Yan Etkileri resimleri, N - Fess Yan Etkileri haberleri, N - Fess Yan Etkileri yükle, N - Fess Yan Etkileri videosu, N - Fess Yan Etkileri şarkı sözleri, N - Fess Yan Etkileri msn, N - Fess Yan Etkileri hileleri, N - Fess Yan Etkileri scripti, N - Fess Yan Etkileri filmi, N - Fess Yan Etkileri ödevleri, N - Fess Yan Etkileri yemek tarifleri, N - Fess Yan Etkileri driverları, N - Fess Yan Etkileri smf, N - Fess Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 871 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular