Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek?  (Okunma Sayısı: 533 Kere Okundu.)
« : Ocak 15, 2015, 06:53:14 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676

Müdür atamalarında tartışmalar devam ediyor. Müdür değerlendirmelerinde 75 puanın altında kalarak görevden alınan müdürler dava açmış, birçok mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı gelmişti. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yürütmeyi durdurma kararları göreve iade anlamına gelmiyor, müdürler yeniden değerlendirilecek. Türk Eğitim-Sen karara tepkili. Değerlendirmenin objektif olmayacağını savunan İstanbul Şube Başkanı Enver Demir, değerlendirme formundaki ‘dini bayram değerlendirme’ kriterini örnek gösterdi.

Görevde 4 yılını dolduran okul müdürlerinin değerlendirilmelerinde 75 puan barajını geçemeyen müdürler görevden alınmış, görevden alınan müdürler konuyu yargıya taşımıştı. Mahkemelerden gelen yürütmeyi durdurma kararlarının ardından müdürler göreve iadelerini beklediklerini söylemişti. Yürütmeyi durdurma kararlarının müdürlerinin görevlerine iade anlamına gelmediğini belirten Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, mahkeme kararların uygulanmadığına ilişkin yaratılmaya çalışılan algının yanlış olduğunu söyledi. AA’ya konuşan Aydoğan şu açıklamayı yaptı:
“Bakanlığın yönetmelikle yapmak istediği, bu görev süresi biten müdürler arasından, bazı müdür adaylarının görev süresini uzatmadır. Onun için yerel mahkemelerin verdiği kararlar, müdürlerin görevlerine iadesi şeklinde olamaz. Bu hukuken de olamaz, çünkü siz bir kanunla 4 yılını dolduran müdürlerin görev süresini sona erdiriyorsanız, yerel mahkemeler, kanunun aleyhinde bir karar veremez. Mahkemelerimizin verdiği karalar, yerlerine iade değil tekrar değerlendirmeye almak. Bu değerlendirmeler sonucunda, 75  ve üzeri puan alırlarsa tekrar yerlerinde kalmalarını sağlamak.”

Türk Eğitim-Sen İstanbul Şube Başkanı Enver Demir ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘okul müdürleri yeniden değerlendirilecek’ kararına, “Bakanlığın yazısına göre mağduru, aynı yönetmelik ve aynı kriterle göre, aynı kişiler değerlendirecek. Değerlendirme formunda, yeniden değerlendirmelerde de, 7-8 madde halinde, öğretmen ve çalışanların performanslarına dair puanlanacak maddeler, performans değerlendirme kriterleri var. Ancak, bu konuda değerlendirmelerin nelere göre ve nasıl yapılacağıyla ilgili bir mevzuat veya açıklık yok” diyerek tepki gösterdi. Demir, şunları söyledi:
“Yargı, ‘Bu işte bir yanlışlık, haksızlık, hukuksuzluk var’ diyor. İdare de, ‘Evet, var. Öyleyse tekrar değerlendirelim’ diyor. Yani, ne değerlendirme kriterleri değişiyor ne de değerlendirmeyi yapan taraflar değişiyor. Aynı işi -yargının yanlış bulduğu uygulamayı- yeniden yapalım demek bu. İtiraz edilen, rahatsız olunan neydi? Kimler, hangi ölçülere göre, neleri, nasıl inceleyip, izleyip, hangi kıstaslara göre karar veriyor. Denetlenmiş, hesaplanmış, raporlanmış, değerlendirilmiş, ölçülmüş hangi verilere dayanarak başarı veya başarısızlık kararı veriliyor? Hiçbir ölçülebilir dayanak olmadığından, sadece belli kişilerin beğenisi, tarafgirliği, kanaatine göre seçim yapılması, bırakın hukuk veya yasaya uymamasını, insan aklının hiçbir şekline, vicdani ölçülere uymaz.”

Dini bayramlar nasıl puanlanacak?
Yeniden değerlendirme formlarında ise bir değişiklik yok. Müdürler aynı değerlendirme formlarıyla değerlendirilecek. Demir, değerlendirme formundaki ‘Milli ve dini bayramların anlam ve önemine yönelik etkinliklerin yapılmasını sağlar’ sorusuna anlam veremediğini belirterek şöyle devam etti:

“Yeniden değerlendirme formundaki bir soru da şöyle: ‘Milli ve dini bayramların anlam ve önemine yönelik etkinliklerin yapılmasını sağlar.’ Milli bayramların ne şekilde kutlanacağıyla ilgili yapılacak işlerle ilgili bir yönetmelik var. Her idarecinin ne yapması ve nasıl yapması gerektiği belli. Dini bayramlar için, okul müdürünün hangi etkinliğini olumlu puanlatacaksınız? Mesela, ramazanda oruç tutanla tutmayanı tespit edecek, ramazan bayramında mahallesine şeker mi dağıtacaktır? Ya da başta parti yetkililerinin, büyüklerinin bayramlarını kutlamak için canla başla koşturacak, her etkinliğin en başında duracak, kendisi ve personeli her türlü göreve hazır olarak mı bekleyecektir? Veya kurban kesip et dağıtan müdürler daha mı muteber olacaktır? Böyle kriterlerle müdürleri tekrar değerlendirip, mahkeme kararlarını yerine getirmiş mi olacağız? Akla her şey geliyor. Çünkü ortada belli, ölçülebilir, adil bir değerlendirme ölçüleri yok.”

7 bin müdürü etkileyen karar
Görevde 4 yılı dolduran 16 bini aşkın okul müdürü, 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmuştu. Puanlamada, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin etkisi yüzde 60, okuldaki diğer paydaşların (öğretmen, öğrenci ve veli) etkisi ise yüzde 40 oranındaydı. 75 puan barajını geçemeyen okul müdürleri görevden alınmıştı. Eğitim-Sen’e göre görevden alınan müdür sayısı 7 bini buldu. Birçok müdür karara itiraz ederek yargıya başvurdu. Mahkemelerden bu konuda açılan davalarda yürütmeyi durdurma kararları gelmişti.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek?
« Posted on: Nisan 01, 2020, 12:32:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? e-book, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? programı, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? oyunları, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? e-kitap, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? download, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? hikayeleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? resimleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? haberleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? yükle, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? videosu, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? şarkı sözleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? msn, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? hileleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? scripti, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? filmi, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? ödevleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? yemek tarifleri, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? driverları, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? smf, Müdürlere Yeniden Değerlendirme Tartışması Dini Bayram Kriteri Nasıl Ölçülecek? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Halkla Ilişkiler Değerlendirme
Dersler
Asortik Hatun 0 818 Son Mesaj Eylül 20, 2008, 11:29:39 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Yeniden Degerleme Oranı Nasıl Tespit Edilir?
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 925 Son Mesaj Ocak 12, 2012, 08:40:20 ÖS
Gönderen : SheWolf
Ifade Özgürlüğü Gelişmişlik Kriteri
Güncel Haberler
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 472 Son Mesaj Ocak 12, 2012, 06:50:11 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Dil Bozukluğu Tanılama Ve Değerlendirme
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 461 Son Mesaj Nisan 02, 2012, 01:06:47 ÖÖ
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Okullara Yeni Sosyal Medya Kriteri
Genel Konular
imge34 0 533 Son Mesaj Ocak 11, 2015, 10:06:14 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular