Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Molit Plus Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 413 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 08:09:21 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Molit Plus Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Hiyosin - N – butilbromür, Parasetamol
İlaç Marka İsmi:
Molit Plus Tablet

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol Nedir?

Hiyosin-N-butilbromür sindirim sistemi ve üreme – boşaltım sistemlerine ait düz kasları gevşeterek çalışır, böylece spazmları düzeltir ve/veya oluşmalarını önler. Parasetamol ise ateş düşürücü, ağrı kesici etki gösterir.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

sindirim sisteminde oluşan spazmlar;
safra yolları spazmları;
spazmlarla birlikte görülen ağrılar;
üreme – boşaltım sisteminde oluşan spazmlar;
zorlu ve ağrılı geçen adet (regl) dönemleri.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Teşhis edilmemiş, dolayısıyla tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) olan hastalarda Hiyosin – N – butilbromür kullanımı göz içi basıncının yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle, Hiyosin – N – butilbromür kullanımından sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık veya görme kaybı oluşursa hemen bir göz uzmanına başvurunuz.

Eğer bağırsak enfeksiyonunuz veya ishaliniz varsa Hiyosin-N-butilbromür’ü kullanırken dikkatli olunuz. Hiyosin-N-butilbromür sindirim ve boşaltım sistemindeki hareket edebilme yeteneğini azalttığı için zehir ve mikropların tutulumuna sebep olabilir.

Reçeteyle veya reçetesiz satılan, kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlardaki Parasetamol miktarına dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla Parasetamol tüketmekten yani Parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Hiyosin-N-butilbromür / Parasetamol ile tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol ve Parasetamol ikisi birlikte kullanıldığında karaciğerinize zarar verebilir.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hiyosin - N – butilbromür’e, Parasetamol’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa ya da megakolon veya myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek yetmezliği;

kronik alkol alımı veya geçirilmiş hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozuklukları;

hipertiroidizm;

teşhis ve / veya tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom);

idrar tutulumuna yol açan prostat büyümesi;

idrar tutulumu;

glukoz – 6 – fosfat dehidrojenaz (G6PDH) enzimi eksikliği;

sindirim sisteminde mekanik darlık;

koroner yetmezlik;

taşikardi*. ( *taşikardi: Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması.)

Eğer bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol almaya uygun olmayabilirsiniz veya Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları veya özel gözlem ve kontroller gerekebilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol’ü Kullanabilir miyim?

Bu ilacın doğmamış bebek için zararlı olup olmayacağı bilinmemektedir. Hamileyseniz öncelikle doktorunuz ile konuşmadan bu ilacı kullanmayınız. Hiyosin - N – butilbromür’ün anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuzla konuşmadan Hiyosin - N – butilbromür / Parasetamol’ü kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol’ü Kullanabilir miyim?

Hiyosin-N-butilbromür / Parasetamol kullanımı sırasında gözlerinizin değişik uzaklıklara uyum gösterme yeteneğinde güçlükler ortaya çıkabilir. Ayrıca Hiyosin-N-butilbromür / Parasetamol nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuklama yapabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol’ü Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı 1 bardak dolusu su ile birlikte; kırmadan, çiğnenmeden, ezmeden yutunuz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Acil servisi arayarak sağlık yardımı alınız.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol’ün doz aşımı belirtilerinden bazıları şunlardır: Bulantı, kusma, terleme, sarılık, karaciğer harabiyeti, idrar tutulumu, ağız kuruluğu, ciltte kızarıklık, geçici görme bozuklukları, sindirim sistemi hareketlerinde azalma ve solunumun durması.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Reçeteyle veya reçetesiz satılan, kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlardaki Parasetamol miktarına dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla Parasetamol tüketmekten yani Parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Hiyosin-N-butilbromür / Parasetamol ile tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol ve Parasetamol ikisi birlikte kullanıldığında karaciğerinize zarar verebilir.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol’ün Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkilerin de görülmesi muhtemeldir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmaya devam ediniz ve doktorunuzu arayarak durumu bildiriniz:

ağız kuruluğu;
esas olarak el ve ayaklarda görülen cilt döküntüsü;
idrar tutulumu;
bulantı;
taşikardi*; ( *taşikardi: Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması.)

gözün değişik uzaklıklara uyum gösterme yeteneğinde oluşan güçlükler.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Reçeteyle veya reçetesiz satılan, kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlardaki Parasetamol miktarına dikkat ediniz. Bu sayede her ilaç dozunda ya da günlük toplam doz olarak size önerilenden daha fazla Parasetamol tüketmekten yani Parasetamol doz aşımından kendinizi sakınabilirsiniz.

Parasetamol, idrar glukoz testi sonuçlarının hatalı çıkmasına sebep olabilir. Eğer diyabet hastasıysanız ve Parasetamol alımınız süresince glukoz seviyenizde değişiklikler fark ediyorsanız hekiminize bu durumu bildiriniz.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol’ü kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz:

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb.); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab) vb.];
klorpromazin hidroklorür (Largactil);
amantadin sülfat (Pk-Merz);
varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin);
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
fenobarbital (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
rifampisin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
kinidin içeren ilaçlar (Longacor, Natisedine, Quinicardine);
trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin) vb.];
antiparkinson ilaçlar [ko-beneldopa (Madopar); lisurid maleat (Dopergin); pramipeksol (Pexola); pergolid (Permax); entakapon (Comtan); biperiden (Akineton); rasagilin (Azilect); ropinirol (Requip); bromokriptin (Gynodel, Parlodel) vb.];
kloramfenikol (Kemicetine);
zidovudin (Retrovir);
antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin) vb.];
metoklopramit hidroklorür (Metpamid, Primperan, Primsel);
fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan) vb.];
antidiyareik ilaçlar [nifuroksazid (Ercefuryl, Diafuryl, Endosin, Nifuryl, Nüfro); atropin sülfat & difenoksilat hidroklorür (Lomotil); loperamid hidroklorür (Lopermid) vb.];
antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); diğer kombine antasit preparatları (Bismomagnesie, Protab)].

Bu liste Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hiyosin - N - butilbromür / Parasetamol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hiyosin – N – butilbromür / Parasetamol’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Molit Plus Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Molit Plus Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Molit Plus Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Molit Plus Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Molit Plus Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 08:12:01 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Molit Plus Yan Etkileri e-book, Molit Plus Yan Etkileri programı, Molit Plus Yan Etkileri oyunları, Molit Plus Yan Etkileri e-kitap, Molit Plus Yan Etkileri download, Molit Plus Yan Etkileri hikayeleri, Molit Plus Yan Etkileri resimleri, Molit Plus Yan Etkileri haberleri, Molit Plus Yan Etkileri yükle, Molit Plus Yan Etkileri videosu, Molit Plus Yan Etkileri şarkı sözleri, Molit Plus Yan Etkileri msn, Molit Plus Yan Etkileri hileleri, Molit Plus Yan Etkileri scripti, Molit Plus Yan Etkileri filmi, Molit Plus Yan Etkileri ödevleri, Molit Plus Yan Etkileri yemek tarifleri, Molit Plus Yan Etkileri driverları, Molit Plus Yan Etkileri smf, Molit Plus Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2516 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 817 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1185 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 772 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 829 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular