Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mıyomlar  (Okunma Sayısı: 393 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:41:31 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Mıyomlar


Miyom (fibroid) rahim duvarında veya ona yapışık olarak gelişen iyi huylu bir tümördür. Tek bir fibroid olabileceği gibi, birçok fibroid bir arada da bulunabilir. Bir bezelye kadar küçük ya da bir greyfurt kadar iri olabilir. Kadınların çoğunda hiçbir semptom hissedilmez (Fibroidlere, leyomiyom, miyom veya fibromiyom da denir).
Belirtiler
- Fazla miktarda ve uzayan adet kanamaları;
- Karnın alt kısmında veya sırtın altında ağrı veya baskı hissi.
- Karnın altında ani keskin sancı (Acil Durum Belirtisi)
Fibroidler normalde çok yavaş gelişirler. Ancak, östrojen seviyesinin artması halinde tepki verirler. Bu nedenle hamilelik devresinde veya östrojen takviyesi yapıldığında hızla büyüyerek yayılırlar. Menopozdan sonra, östrojen almamanız kaydıyla, tümörler genellikle küçülür, hatta bazen kaybolurlar.
Fibroidler nadiren habistirler ve çoğu pek sorun yaratmaz. Kadınlarda çok sık görülen bir oluşumdur. 35 yaşın üzerindeki kadınların yüzde 20sinde fibroid vardır. Fibroidiniz varsa, çok büyümediklerinden emin olmak için doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız. Adet görürken kanamanız çok şiddetli oluyorsa, zaman içinde demir eksikliği sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Fibroidler hamile kalmayı zorlaştırabilir ve eğer hamileyseniz düşüğe neden olabilir veya doğumu zorlaştırabilir.
Bazen rahim duvarına yapışık olan bir fıbroidin, kan ve oksijen ihtiyacı artar. Böyle bir durumda, karnınızın altında keskin bir acı hissedersiniz; bu acilen ameliyat yapılarak tümörün alınmasını gerektirir.
Teşhis
Doktor alt karın muayenesini yaparken varlıklarını hissedeceği için, fıbroidler genellikle kolay fark edilirler. Eğer ne oldukları konusunda şüphe varsa doktor bilgisayarlı tomografi veya ultrasonografi isteyebilir ya da, rahim duvarından doku örneği alabilmek için (küçük bir operasyon olan) kürtaj yapar.
Tedavi
Hiçbir belirti yoksa, tedaviye gerek olmayabilir. Belirtiler varsa ve çocuk doğurmayı planlamıyorsanız, doktorunuz histerektomi (rahmin alınması) önerebilir. Alternatif olarak yalnız fibroidlerin alınması düşünülebilir. Ancak, ?miyomektomi? denilen bu işlem de büyük bir ameliyattır ve komplikasyon çıkma ihtimali, histerektomiye kıyasla daha fazladır. Vakaların yüzde 10 unda fibroid tekrar çıkar.


Miyomların belirtileri tedavisi

Miyomların çoğu belirti vermemesine rağmen % 25 vakada bazı şikayetler yaratır.

Bunlardan en sık görüleni aşırı ve anormal vajinal kanama, ağrı ve karın şişliğidir. Adet düzensizliği, fazla kanama: Myomlu kadınların yaklaşık % 25-30'unda adet kanamaları normalden fazla olur. Fazla kanamaya yol açan submüköz tipte miyomlardır. Miyomun ebadı büyüdükçe rahim iç tabakasını dokusunu iter ve dolayısı ile bu dokunun yüzölçümü artar. Kanamaya müsait alan fazlalaştığı için kanamanın miktarı da artar.

Başlangıçta kanamanın süresi değişmez iken sadece kaybedilen kanın miktarı fazlalaşır, sonra yavaş yavaş süre de uzamaya başlar. Bu fazla kanamalar bir süre sonra kansızlığa neden olur.Bazı myom türleri ise kanama fazlalığı ile birlikte ara kanamalara da yol açabilir. Miyomlu hastaları doktora gitmeye mecbur eden en önemli bulgu bu kanama bozukluklarıdır. Miyom ile birlikte kanamalar o kadar fazla olabilir ki kişi neredeyse saatte bir ped değiştirmek zorunda kalabilir. Bu tür kanamalar yaşayan bir kadın normal günlük aktivitelerinde bulunmak istemeyebilir, myom kadının sosyal hayatını da etkileyebilen bir hastalıktır.

Myomda kanamanın nedenleri endometrium yüzeyinin büyümesi, rahimdeki damarlanmanın artması, %50 oranında beraberinde görülen endometrial hiperplazi ve rahim kasılmalarının etkisizliği nedeni ile küçük damar ağızlarının kapanamamasıdır.

Ağrı: Miyomlarda ağrı nadir görülen bir belirtidir. Genelde adet kanaması sırasında kramp tarzında olur. Burada önceleri adet kanamaları ağrısız olan kadında birden bire ağrıların olması teşhiste miyomu akla getirmelidir. Sancılı adet görenlerde ise ağrının şiddetinin artması yada şeklinin değişmesi düşündürücüdür.

Myom çekirdeği sanki yabancı bir cisimmiş gibi davranır ve rahim bu yabancı cismi atmak için kasılır. Kişi bu kasılmaları ağrı olarak algılar.

İleri derecede büyümüş bir miyom etrafındaki dokulara ve sinirlere baskı yaparak da ağrıya yol açabilir. Burada daha çok bel ağrısı tarzında yakınmalar görülür. Dejenere olan yada etrafında dönerek kanlanması bozulan miyom ani ve bıçak saplanır tarzda ağrıya yol açabilir.Nadiren adet kanamalarından bağımsız ağrılar olabilir.

Karın şişliği: Miyom büyüdükçe diğer organları iter ve bu da her türlü rahatsızlığa neden olabilir.Mesaneye bası yaparsa sık idrara çıkma, kalın bağırsağın son kısmına bası yaparsa kabızlığa yol açabilir. Karında şişkinlik ve dolgunluk hissi yaratır. Nadiren çok fazla büyüyen miyom idrar yollarında tıkanma ve idrar yapmada güçlük problemi yaratabilir. Yine bağırsaklardaki basıya bağlı olarak gaz problemi görülebilir.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Mıyomlar
« Posted on: Ocak 18, 2020, 11:33:39 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mıyomlar e-book, Mıyomlar programı, Mıyomlar oyunları, Mıyomlar e-kitap, Mıyomlar download, Mıyomlar hikayeleri, Mıyomlar resimleri, Mıyomlar haberleri, Mıyomlar yükle, Mıyomlar videosu, Mıyomlar şarkı sözleri, Mıyomlar msn, Mıyomlar hileleri, Mıyomlar scripti, Mıyomlar filmi, Mıyomlar ödevleri, Mıyomlar yemek tarifleri, Mıyomlar driverları, Mıyomlar smf, Mıyomlar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular