Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mısır Mitolojisi  (Okunma Sayısı: 548 Kere Okundu.)
« : Aralık 01, 2012, 11:20:55 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


AMEN(Amon, Amun, Ammon, Amoun)
Amen” ”sakli olan” demektir. Teb’in bas tanrisidir. Esi Amenet’le birlikte ilk tanrilardan biridir. Kutsal hayvanlari kaz ve koçtur. Orta Krallik döneminde sadece yerel bir tanriydi ama Tebliler Misir’a hakim olunca Amen önemli bir tanri oldu. 18. Hanedan’dan itibaren Tanrilarin Krali oldu. Ünlü Amen tapinagi Karnak, dünyanin en büyük dinî yapisidir. Yeni Krallik boyunca Amen’in esi Mut olarak kabul edildi. Bu ikilinin çocugu Ay tanrisi olarak bilinen Khons(Chons)’tur.

AMEN-RA(Amon-Re)
Amen rahipleri tarafindan Yeni Krallik’a geçisi saglamasi için tasarlanmis karma bir tanridir. Bu Amen’in gücünü Ra‘ya yansitir (veya tam tersi)

ANUBIS(Anpu, Ano-Oobist)
Anubis, Nephthys ve Seth’in(bazi efsanelere göre Osiris ve Isis’in) ogludur. Çakallarin mezarlar etrafinda dolasmasi nedeniyle çakal basli Anubis ölümle birlikte anilmistir. Ölen Osiris’i mumyaladigi için mumyalama tanrisi olmustur. Görevi tüm ölüleri korumak ve yüceltmektir. Bu yüzden mumyalamayla görevli kisiler Anubis maskesi takarlar. Ölen kisi diger dünyada yargilanirken ona yardim eder.

ANUKET
Yukari Misir’da, Elephantin yöresinde Khnum ve Sati’nin kizi olarak bilinir. Kutsal hayvani ceylandir. Kus tüyleriyle kapli bir taç giyer ve soguk su tanriçasidir.

APIS
Sadece hayvan olarak çizilen ender tanrilardan biridir. Egemenlik alani Memphis‘ti. Verimliligi temsil ederdi. Basinda günes diski ve uraeus yilani bulunan bir boga olarak çizilmistir.

ATEN
18. Hanedan zamaninda IV. Amenhotep tek tanri olan Aten’i yaymaya çalisti. Hatta adini da Akhenaten(Aten’in sevgilisi) olarak degistirdi. Aten her isininin ucunda bir el olan bir Günes olarak çizilirdi ve hayati temsil ederdi. Daha sonra Tutankhamon Misir’da Aten inanisina son verdi.

BAST(Bastet)
Bir Delta sehri olan Bubastis’te ortaya çikan kedi tanriça. Kediler evde beslenmeye baslandiginda önemli bir tanri oldu. Aslan tan- riça Sekhmet’in olumlu yansimasidir.

EDJO
Yukari Misir’da Nekhbet’in esi olarak bilinen, Asagi Misir’in sembolü ve koruyucusu olan Delta’daki yilan tanri. Firavunun tacinin bir parçasidir.

GEB(Seb)
Shu ve Tefnut’un oglu, Nut’un esi olan Dünya Tanrisi. Kutsal hayvani ve sembolü kazdi. Yesil ve siyah derili bir adam olarak çizildi(Bitkilerin ve verimli Nil çamurunu renkleri).

HATHOR(Het-Heru, Het-Hert)
Eski zamanlardan beri tapilan inek tanri. Ismi ”uzaktaki ev” veya ”Horus’un evi” anlamina gelir. Gökyüzüyle baglantilidir. Edfu’da Horus’un esi olarak bilinir. Teb’de ölüm tanrisidir. Ama genel olarak ask, nese, dans, alkol tanrisi olarak kabul edilir.

HERU-RA-HA
Ra-Hoor-Khuit ve Hoor-Par-Kraat’tan olusan karma tanri. Ismi ”Horus ve Ra’ya sükür” demektir.

HORUS(Hor)
Misir’in en önemli tanrilarindan biri, Osiris ve Isis’in ogludur. Çocuklugu boyunca Harpocrates(Hoor-Par-Kraat) ismini tasidi. Hain amcasi Seth’den babasini intikamini aldi ve tüm firavunlarin koruyucusu haline geldi. Yukari Misir’în patron tanrisidir. Seth’in Asagi Misir’in patron tanrisi olmasi nedeniyle Horus ve Seth’in savasi, Asagi ve Yukari Misir’in savasi haline gelmistir. Behdet’te ”Behdet Horus’u” olarak bilinir ve kanatli bir günes diski olarak temsil edilir.
HORUS’UN DÖRT OGLU(Amset, Hapi, Duamutef, Qebhsenuef)

ISIS(Auset)
En önemli tanrica,anneligi, tedaviyi ve büyüyü simgeler. Evrendeki en güçlü büyücüdür. Ra’nin kendisinden Ra’nin gizli adini ögrenmistir. Osiris’in karisi Nephthys’in ikiz kardesidir. Horus’un annesi, Horus’un oglu Amset’in koruyucusudur. Isis Horus’u çocuklugu boyunca Seth’ten korumustur. Egemenlik bölgesi Abidos’tur.

KHNUM
Antinoe ve Elephantin’de koç basli bir adam olarak bilinir. Esi çesitli hikayelere göre Sati, Heqet veya Neith’dir.

KHONS(Chons)
Muhtesem Teb üçlüsünün üçüncü üyesidir(ebeveynleri Amen ve Mut’la birlikte. )Ay tanrisi olarak bilinir. Karnak’ta ona adanmis bir tapinak vardir.

MAAT
Adalet tanriçasi. Ismi ”Adalet”, ”Evrensel Düzen” anlamina gelir. Kafasinda bir devekusu tüyü tasir. Bu tüy diger dünyada, Osiris’in mahkemesinde, ölünün kalbi karsisinda bir terazide tartilir. Bu tartilmaya göre ölünün ruhu cezalandirilir veya ödüllendirilir.

MONTH(Mentu, Men Thu)
Amen yayginlasmadan önce Teb’deki ana tanri. Sahin basli bir insan olarak betimlenmistir. Savas tanrisidir.

MUT(Auramooth)
Amen’in karisi, Khons’un annesi. Ismi anne demektir.

NEFERTUM
Ptah ve Sekhmet’in genç ogludur. Taç giymis veya bir nilüferin üzerine oturmus bir genç olarak çizilir.

NEITH(Net, Neit, Thoum-aesh-neith)
Çok eski bir savas tanriçasidir. Deltada zekilik tanriçasi olarak bilinir. Yunan mitolojisindeki Athena’yla eslesir. Duamutef’in koruyucusudur. Timsah tanri Sobek’in annesidir.

NEKHBET
Yukari Misir patron tanriçasidir. Ikonografide bir akbaba olarak betimlenir. Kral ve kraliçenin tacinin bir parçasi, Edjo’nun esidir.

NEPHTHYS(Nebt-het)
Geb ve Nut’un en küçük çocugu, Seth’in karisi, Anubis’in anne- sidir. Seth Osiris’i öldürdügünde onu terketmis, Osiris’in canlan-masi için Isis’e yardim etmistir. Hapi’nin koruyucusudur.

NUT(Nuit)
Geb’in esi, Shu ve Tefnut’un kizidir. Gökyüzü tanricasidir. Yesil derili ve vücudu yildizlarla kapli bir kadin olarak resmedilmistir.

OSIRIS(Ausar)
Ölülerin koruyucusu ve yargilayicisidir. Abidos’da hüküm sürdü. Nut ve Geb’in ilk çocugudur. Ra dünyayi terk ettiginde dünyayi yönetmeye basladi ama Set onu öldürdügünde Isis onu tekrar canlandirdi. Böylece Osiris yeralti dünyasinin hükümdari oldu. Oglu Horus onun intikamini Seth’le savasarak ve onu yenerek aldi. Basindaki sapka Yukari ve Asagi Misir’in birligini simgeler.

PTAH
Memphis’te Dünya’yi yarattigina inanilir. Bazi efsanelere göre Thoth’un emirleri altinda çalistigina ve cenneti ve dünyayi yarattigina inanilir.

RA
Günes tanrisi ve ”Yaratici” olarak bilinir. Sahin basy nedeniyle bazen Horus’la eslestirilir. Hakimiyet merkezi bugünkü Kahire olan Annu’ydu. 5. Hanedan’dan dan itibaren firavunlara ”Sa-Ra” (Ra’nin oglu)ünvani verildi. Shu ve Tefnut’un babasidir.

RA-HORAKHTY(Ra-Hoor-Khuit)
Karma tanri. Ismi”Ufuklarin Horus’u olan Ra” demektir.

SATI
Elephantin’de hüküm süren tanriça, Khnum’un esi ve Anuket’in annesidir.

SEKER
Isik tanrisi, ruhlarin yardimcisidir. Memphis’te Ptah’la eslestirilir. Sahin basli mumyalanmis bir adam olarak çizilir.

SEKHMET
Aslan tanriça. Memphis’te Ptah’in esi olarak bilinir. Ra’nin yarattigi Sekhmet, dogruluk tanriçasi olarak da bilinir.

SELKET(Serket, Serqet)
Kafasinda zehirli bir akrep bulunan güzel bir kadin olarak çizilmis-tir. Kadinlara dogumda yardimci olur, akrep tarafindan sokulan insanlarin hayatini kurtarir. Isis’i Seth’ten korumak için Seth’e yedi akrep göndermistir. Qebhsenuef ‘in koruyucusudur. Tutankhamon’ un mezarindaki heykeli çok ünlüdür.

SET(Seth)
Eskiden Asagi Misir’in patron tanrisi olan Seth firtina ve çöl tanrisi olarak bilinirdi. Kardesi Osiris’i öldürerek Osiris’in oglu Horus’un, Isis’in ve Nephthys’in düsmanligini kazandi. Horus’la yaptigi savaslar, ayni zamanda Asagi ve Yukari Misir’in savasi oldu. Bu savasin sonunda Horus’a yenilerek çölde ta?amaya mahkum oldu. Misir’i çöllerden gelen yabancilardan koruduguna inanilir.

SHU
Rüzgarin ve atmosferin tanrisi. Ra’nin oglu ve Tefnut’un kocasi.

SOBEK
Arsinoe(Crocodilopolis)’de yasayan timsah tanri. Sobek 4 elementi de temsil ederdi(Ra’nin atesi, Shu’nun havasi, Geb’in topragi, Osiris’in suyu). Ölüler Kitabi‘nda Sobek’in Horus’un dogumuna yardim ettigi, dolayisiyla Seth’in yenilmesine yardimci oldugu yazar.

TEFNUT
Bulutlarin tanriçasi, Ra’nin kizi ve Shu’nun esidir. Kutsal hayvani olan aslan basli bir kadin olarak çizilir.

THOTH
Ay’in, zamanin ve yazinin tanrisi. Esi Maat’tir. Thoth’un sekiz çocugundan en önemlisi Amen’dir. Hieroglifleri icat ettigine inanilir.

THOUERIS
Hippopotam tanriça. Verimlilik sembolü. Çocuklarin dogumuna yardim eder. Esi Bes’tir. ”’

alıntı

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Mısır Mitolojisi
« Posted on: Nisan 04, 2020, 10:48:52 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mısır Mitolojisi e-book, Mısır Mitolojisi programı, Mısır Mitolojisi oyunları, Mısır Mitolojisi e-kitap, Mısır Mitolojisi download, Mısır Mitolojisi hikayeleri, Mısır Mitolojisi resimleri, Mısır Mitolojisi haberleri, Mısır Mitolojisi yükle, Mısır Mitolojisi videosu, Mısır Mitolojisi şarkı sözleri, Mısır Mitolojisi msn, Mısır Mitolojisi hileleri, Mısır Mitolojisi scripti, Mısır Mitolojisi filmi, Mısır Mitolojisi ödevleri, Mısır Mitolojisi yemek tarifleri, Mısır Mitolojisi driverları, Mısır Mitolojisi smf, Mısır Mitolojisi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk mitolojisi 2
Tarih
seyyah 6 1326 Son Mesaj Ağustos 17, 2008, 12:17:11 ÖÖ
Gönderen : dreamily
Türk Mitolojisi - 2
Tarih
seyyah 0 497 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 12:14:49 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Taweret - Mısır Mitolojisi
Mitoloji
Asortik Hatun 0 367 Son Mesaj Aralık 04, 2012, 01:29:27 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Mısır Mitolojisi Sözlüğü
Mitoloji
Asortik Hatun 0 406 Son Mesaj Aralık 30, 2012, 04:56:28 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Mısır Mitolojisi - Ka
Mitoloji
Asortik Hatun 0 564 Son Mesaj Aralık 30, 2012, 05:04:59 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular