0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun  (Okunma Sayısı: 2291 Kere Okundu.)
« : Mayıs 03, 2016, 09:33:26 ÖÖ »
Avatar Yok

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 32
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3308
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14452
Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun


Mirac Gecesi Hakkinda Bilgi : Bu gece, peygamberimizin bütün insanligi temsilen Cenab-i Hakkin yüksek huzurana kabulü anlamina gelen Miraç Gecesidir.
Hicri Recep AYinin 27 gecesinin tanik oldugu bu 'Büyük Bulusma' bizlere insanin ilahi rizaya ve destege ulastigi akil ve idraki zorlayan nice üst derecelere ulasabilesecegini gösterdigi gibi, mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erismenin öncelikle gönül ve ruh temizliginden, ahlaki erdemlere yükselisten her seyin sahibi olan Yüce Allah'a baglilik ve boyun egmeden geçtigini hatirlatmaktadir. Bu gecede farz kilinan ve bizzat Peygamberimizin tarafindan mü'minlein miraci olarak nitelendiren namaz da, iç dünyamizdaki yükselisi ve arinmayi ifade eder.

Miraç Kandili Nedir : Arapça'da merdiven, yukari çikmak, yükselmek anlamlarini dile getirir. Islam'da Hz. Muhammed (s.a.s)' in göge yükselerek Allah'in huzuruna kabul edilmesi olayi. Mirac olayi hicretten bir yil ya da onyedi ay önce Receb ayinin yirmi yedinci gecesi gerçeklesir. Olayin iki asamasi vardir. Birinci asamada Hz. Peygamber (s.a.s) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'in andigi bu asama, gece yürüyüsü anlaminda isra adini alir. Ikinci asamayi ise Hz. Peygamber (s.a.s)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselisi olusturur. Mirac olarak anilan bu yükselme olayi Kur'an'da anilmaz, ama çok sayidaki hadis ayrintili biçimde anlatilir.

Miraç Kandili , Hadislerde verilen bilgiye göre Hz. Peygamber (s.a.s), Kâbe'de Hatim'de ya da amcasinin kizi Ümmühani binti Ebi Talib'in evinde yatarken Cebrail gelip gögsünü yardi, kalbini Zemzem ile yikadiktan sonra içine iman ve hikmet doldurdu. Burak adli binege bindirilerek Beytü'l-Makdis'e getirildi. Burada Hz. Ibrahim, Hz. Musa, Hz. Isa ve diger bazi peygamberler tarafindan karsilandi. Hz. Peygamber (s.a.s) imam olarak diger peygamberlere namaz kildirdi.

Hz. Peygamber (s.a.s), Beytü'l-Makdis'te kurulan bir Mirac'la ve yaninda Cebrail oldugu halde göge yükselmeye basladi. Gögün birinci katinda Hz. Adem, ikinci katinda Hz. Isa ve Yahya, üçüncü katinda Hz. Yusuf, dördüncü katinda Hz. Idris, besinci katinda Hz. Harun, altinci katinda Hz. Musa ve yedinci katinda Hz. Ibrahim ile görüstü. Cebrail ile birlikte yükselis Sidretü'l-Münteha'ya kadar sürdü. Cebrail, "Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarim" diyerek Sidretü'l Münteha'da kaldi. Hz. Peygamber (s.a.s) buradan itibaren Refref adli baska bir binekle yükselisini sürdürdü. Bu yükselis sirasinda Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabini müsahede etti. Sonunda Allah'in huzuruna kabul edildi. Kendisine ümmetinden Allah'a sirk kosmayanlarin Cennet'e girecegi müjdelendi, Bakara suresinin son ayetleri verildi ve bes vakit namaz fari kilindi. Yeniden Refref ile Sidretü'l-Münteha'ya, oradan Burak'la Kudüs'e, oradan da Mekke'ye döndürüldü.

Mirac Gecesinin ertesi günü , Hz. Peygamber (s.a.s) ertesi günü Mirac olayini anlatti. Olayi duyan müsrikler yogun bir kampanya baslatarak Hz. Peygamber (s.a.s)'i suçlamaya, alaya almaya basladilar. Bu kampanya bazi müslümanlari da etkileyerek süpheye düsürdü. Olayin gerçek olup olmadigini arastirmak isteyenler Beytü'l-Makdis'e ve Mekke'ye gelmekte olan bir kervana iliskin sorular sorarak Hz. Peygamber (s.a.s)'i sinadilar. Hz. Peygamber (s.a.s)'in verdigi bilgilerin dogrulugu müslümanlari süpheden kurtardiysa da müsriklerin inatlarini kirmaya yetmedi. Mirac olayi inatlarini ve düsmanliklarini artirarak onlar için bir fitne nedeni oldu. Bu olay karsisindaki tutumu nedeniyle Hz. Ebu Bekr, Hz. Peygamber (s.a.s)'ce "Siddîk" lakabiyla onurlandirildi. Hz. Ebu Bekir olayi kendisine anlatarak hala inanmaya devam edip etmeyecegini soran müsriklere "O söylüyorsa süphesiz dogrudur" cevabini vermisti.


Mirac olayinin gerçeklestigi gece müslümanlarca kadir gecesinden sonra en kutsal gece sayilmis ve bu gecenin ibadetle ihyasi geleneklesmistir. Osmanlilar döneminde, camiler kandillerle donatildigi için Mirac kandili olarak anilan geceyi izleyen gün, cami ve tekkelerde Mirac olayini anlatan ve Miraciye adi verilen siirlerin okunmasi, dinleyenlere süt ikram edilmesi de bir gelenekti.

Isra suresi 1.ayet mealiyle bitiriyoruz; “Ayetlerimizden bir kismini göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alip çevresini mübarek kildigimiz Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah’in sani ne yücedir. Süphesiz ki O her seyi hakkiyla isiten, her seyi hakkiyla görendir.”(3)Isra 17/1WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.183


View Profile
Re: Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun
« Posted on: Temmuz 04, 2022, 09:47:51 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun e-book, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun programı, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun oyunları, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun e-kitap, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun download, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun hikayeleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun resimleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun haberleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun yükle, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun videosu, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun şarkı sözleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun msn, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun hileleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun scripti, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun filmi, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun ödevleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun yemek tarifleri, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun driverları, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun smf, Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 03, 2016, 10:07:46 ÖÖ »

BÖRÜLCE
*
Üye No : 182234
Nerden : Adana
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1488
Mesaj Sayısı : 4.330
Karizma = 2452


Hayırlı kandiller   Gülmek :)
Yanıtla #2
« : Mayıs 03, 2016, 11:13:11 ÖÖ »

-Trinity-
*
Üye No : 187663
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2715
Mesaj Sayısı : 3.661
Karizma = 12095


Hayırlı kandiller  Gülmek :)Kitap bir limandı benim için.
Kitaplarda yaşadım ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.
Yanıtla #3
« : Mayıs 03, 2016, 01:59:05 ÖS »

buse_1396
*
Üye No : 139498
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 385
Mesaj Sayısı : 834
Karizma = 118


Hayırlı kandiller Utanıyorum.


Kill Me, Hill Me


Yanıtla #4
« : Mayıs 03, 2016, 03:25:23 ÖS »
Avatar Yok

S.e.s
*
Üye No : 211911
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 269
Mesaj Sayısı : 670
Karizma = 1505
Hayırlı kandiller.Gülmek :)

“Kitaplara verilen para
harcama değil, yatırımdır.”


  Ayıpsız dost arayan,dostsuz kalır.  Mevlana.  Zamanla anlıyorsun;sevdiğin adam aslında "Atom"bile değil.Pelin Güneş [/i]

  [/list]
  Yanıtla #5
  « : Mayıs 04, 2016, 12:27:02 ÖÖ »
  Avatar Yok

  Tourniquet
  *
  Üye No : 111994
  Yaş : Yok
  Nerden : İstanbul
  Cinsiyet : Bayan
  Konu Sayısı : 498
  Mesaj Sayısı : 2.032
  Karizma = 2120


  Hayırlı Kandiller Gülmek :)

  WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
  Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
  "Benim Gizli Dünyama Bakmak İster Misiniz?"

          
  Sayfa 1
  Yukarı Çık :)
  Gitmek istediğiniz yer:  


  Benzer Konular
  Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
  Mevlid kandiliniz mübarek olsun.. « 1 2 »
  Tebrikler & Kutlamalar.
  By.CeZa 12 3363 Son Mesaj Mart 20, 2008, 11:32:29 ÖÖ
  Gönderen : DiLaRa
  Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun « 1 2 »
  Tebrikler & Kutlamalar.
  HaYaL 11 3367 Son Mesaj Ağustos 29, 2008, 02:36:00 ÖS
  Gönderen : asi_kiz
  Kandiliniz Mübarek Olsun.. « 1 2 3 »
  Tebrikler & Kutlamalar.
  [B]a[R]a[N] 20 4188 Son Mesaj Mart 08, 2009, 09:26:06 ÖS
  Gönderen : Musty*
  Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun.. « 1 2 ... 5 6 »
  Tebrikler & Kutlamalar.
  yalnısslık 53 8354 Son Mesaj Temmuz 15, 2012, 01:14:43 ÖS
  Gönderen : Recoside
  Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun
  Tebrikler & Kutlamalar.
  -minel- 6 2239 Son Mesaj Mayıs 28, 2014, 09:34:43 ÖÖ
  Gönderen : [B]a[R]a[N]


  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular