Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mikrosid Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 287 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:11:03 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Mikrosid Forte Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Sülfametoksazol-Trimetoprim
İlaç Marka İsmi:
Mikrosid Forte Tablet
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim) Nedir?

Sülfametoksazol ve Trimetoprim birer antibiyotiktir ve bakterilerin sebep olduğu farklı türdeki enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Sülfametoksazol-Trimetoprim kombinasyonu aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:

kulak enfeksiyonları,

idrar yolu enfeksiyonları,

bronşit,

turist diyaresi,

pnemocytis carinii kaynaklı zatürre.

Sülfametoksazol-Trimetoprim burada yer alanlar dışında başka amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Sülfametoksazol ya da Trimetoprim’e alerjiniz var ise veya hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ya da folik asit eksikliğinin sebep olduğu anemi hastalığınız (kanda alyuvar hücresi eksikliği) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer böbrek yada karaciğer hastalığı, folik asit eksikliği, astım veya ciddi alerjiler, AIDS, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği veya beslenme yetersizliği gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; Sülfametoksazol-Trimetoprim kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşmeler görülebilir. Sülfametoksazol-Trimetoprim soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun işareti olabilir. Eğer aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Sülfametoksazol-Trimetoprim cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneşe maruz kalacaksanız bir güneş kremi (minimum 15 faktör) kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Yaşlı yetişkinlerin bu ilacı kullanırken yan etkilere maruz kalma olasılığı daha fazla olabilir.
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim) Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Sülfametoksazol ya da Trimetoprim’e alerjiniz var ise veya hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ya da folik asit eksikliğinin sebep olduğu anemi hastalığınız (kanda alyuvar hücresi eksikliği) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli rahatsızlıklarınız var ise Sülfametoksazol-Trimetoprim’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında özel doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Sülfametoksazol-Trimetoprim kullanmadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz:

Böbrek veya karaciğer hastalığı;

Folik asit eksikliği;

Astım veya ciddi alerjiler;

AIDS;

Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği;

Kötü, yetersiz beslenme.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Sülfametoksazol-Trimetoprim doğmamış bebek için zararlı olabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Sülfametoksazol-Trimetoprim anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacı 2 aylıktan daha küçük bebeklere vermeyiniz.
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Bir dozu ölçmeden önce süspansiyon formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Sülfametoksazol-Trimetoprim’in enjeksiyonluk formu kas içine ya da toplardamar içine enjeksiyon şeklinde iki farklı yolla uygulanabilir ancak bu iki formun birbiriyle karıştırılmaması çok önemlidir. Yalnızca kas içine uygulama için hazırlanan form hiçbir surette toplardamar içine; yalnızca toplardamar içine uygulama için hazırlanan form da hiçbir surette kas içine uygulanamaz.

İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşmeler görülebilir. Sülfametoksazol-Trimetoprim soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir. Sülfametoksazol-Trimetoprim alırken bol miktarda sıvı (su,meyve suyu..vb.) tüketiniz, bol sıvı tüketimi böbrek taşı oluşumunu engelleyecektir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacınızı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, mide ağrısı, baş ağrısı, ciltte ve gözlerde sararma, idrarda kan, ateş, bilinç bulanıklığı, ve bayılma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun işareti olabilir. Eğer aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Sülfametoksazol-Trimetoprim cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneşe maruz kalacaksanız bir güneş kremi (minimum 15 faktör) kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim’in) Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz bir an önce doktorunuzu arayınız:

Ateş, boğaz ağrısı, sinir ile birlikte baş ağrısı, ciltte soyulma ve kırmızı döküntü;

Cilt döküntüsünün ilk işaretleri (derecesi önemsiz);

Soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu;

Öksürük, nefes darlığı;

Aşırı sulu veya kanlı ishal;

Huzursuzluk veya alınganlık hissi, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, nöbet;

Düşük kalp hızı, zayıf nabız, karıncalanma, uyuşma, kas ağrısı veya zayıflığı;

Mide bulantısı, mide ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte ve gözlerde sararma);

Ateş, titretme, vücut ağrısı, grip belirtileri;

Normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapmama.

Aşağıdaki gibi daha hafif yan etkiler de oluşabilir:

Hafif kaşıntı veya ciltte döküntü;

Ağrılı veya şişmiş dil;

Baş dönmesi, dönme hissi;

Kulaklarda çınlama;

Eklem ağrısı;

Uyku problemleri (uykusuzluk-insomnia).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıda sıralanan:

Fenitoin içeren ilaçlar (Epanutin, Epdantoin);

İdrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal)];

Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

Metotreksat içeren ilaçlar (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); enalapril maleat (Enalap, Enapril, Konveril); kaptopril (Kapril, Kaptopril); fosinopril (Monopril); kinapril (Acuitel); lisinopril (Acerilin, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril(Coversyl); ramipril (Blokace, Delix, Delix Protect); trandolapril (Gopten);vb. ].

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Sülfametoksazol-Trimetoprim’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve Sülfametoksazol-Trimetoprim ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da diğer bir doktor tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Mikrosid (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Tablet ve süspansiyon formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i oda sıcaklığında; nem, sıcak ve ışıktan uzak ortamlarda saklayınız.

Enjeksiyonluk formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i oda sıcaklığında; nem, sıcak ve ışıktan uzak ortamlarda saklayınız ve ilacı enjeksiyon için hazırladıktan sonra bekletmeden uygulayınız.
Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Mikrosid Forte Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Mikrosid Forte Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Mikrosid Forte Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Mikrosid Forte Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Mikrosid Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 18, 2020, 02:55:31 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mikrosid Yan Etkileri e-book, Mikrosid Yan Etkileri programı, Mikrosid Yan Etkileri oyunları, Mikrosid Yan Etkileri e-kitap, Mikrosid Yan Etkileri download, Mikrosid Yan Etkileri hikayeleri, Mikrosid Yan Etkileri resimleri, Mikrosid Yan Etkileri haberleri, Mikrosid Yan Etkileri yükle, Mikrosid Yan Etkileri videosu, Mikrosid Yan Etkileri şarkı sözleri, Mikrosid Yan Etkileri msn, Mikrosid Yan Etkileri hileleri, Mikrosid Yan Etkileri scripti, Mikrosid Yan Etkileri filmi, Mikrosid Yan Etkileri ödevleri, Mikrosid Yan Etkileri yemek tarifleri, Mikrosid Yan Etkileri driverları, Mikrosid Yan Etkileri smf, Mikrosid Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2593 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 870 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1224 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 815 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 885 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular