Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mikonafin Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 412 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:12:00 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


İlaç Etken Maddesi:
Terbinafin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Mikonafin Tablet
Bilgi:
1 tablet 250 mg Terbinafin’e eşdeğer Terbinafin hidroklorür içerir.
Mikonafin (Terbinafin) Nedir?

Terbinafin mantarlara karşı etki gösteren bir antibiyotiktir.

Terbinafin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

el ve ayak tırnaklarını etkileyen mantar kaynaklı enfeksiyonlar;

tinea kruris;

tinea pedis* ( *tinea pedis: Ayaklar ve daha seyrek olarakta el parmakları arasında görülen mantar hastalığı).

Terbinafin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Mikonafin (Terbinafin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da lupus veya sedef hastalığı gibi bir tür otoimmun* bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. ( *otoimmun: Kişinin kendi dokularının antijenlerine yanıt olarak bağışıklık tepkilerinin ya da alerjik reaksiyonların ortaya çıkması. )

Terbinafin’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Terbinafin mantara karşı etkili bir ilaç olduğu için genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Mide bulantısı, mide ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma) gibi karaciğer hasarı belirtileri durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar daha önceden bir karaciğer problemi yaşamış olan veya olmayan herkesde meydana gelebilir.

Bu ilacın zararlı etkiler yaratmadığından emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlanan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Terbinafin tedavisi sonrasında tırnaklarınızın normal görüntüsüne ulaşması birkaç ay sürebilir.
Mikonafin (Terbinafin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Terbinafin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı; veya

lupus veya sedef hastalığı gibi bir tür otoimmun* bozukluk (* otoimmun: Kişinin kendi dokularının antijenlerine yanıt olarak bağışıklık tepkilerinin ya da alerjik reaksiyonların ortaya çıkması. ).

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Terbinafin kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mikonafin (Terbinafin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Terbinafin’in gebelikte kullanımıyla ilgili yeterli çalışma ve klinik veri bulunmamaktadır. Bu nedenle Terbinafin’in gebelikte kullanılması tavsiye edilmez. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Terbinafin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Mikonafin (Terbinafin’i) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki göstereceğini görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Mikonafin (Terbinafin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet olarak hazırlanan Terbinafin’i bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Terbinafin genellikle 6 ila 12 hafta kullanılır. Terbinafin’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Terbinafin mantara karşı etkili bir ilaç olduğu için genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Bu ilacın zararlı etkiler yaratmadığından emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlanan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Terbinafin tedavisi sonrasında tırnaklarınızın normal görüntüsüne ulaşması birkaç ay sürebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Terbinafin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: baş dönmesi, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, cilt döküntüsü (isilik vb.) veya normalden fazla idrar yapma.
Mikonafin (Terbinafin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Terbinafin kullanırken; yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki kısıtlamalara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.
Mikonafin (Terbinafin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Mide bulantısı, mide ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma) gibi karaciğer hasarı belirtileri durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar daha önceden bir karaciğer problemi yaşamış olan veya olmayan herkesde meydana gelebilir.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Terbinafin kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

hepatit* ( *hepatit: Çoğu zaman virüs kaynaklı bir enfeksiyon, bazen de zehirli maddelere bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer iltihabı. );

ağır deri reaksiyonları (örneğin Steven – Johnson Sendromu );

karaciğer – safra kesesi fonksiyon bozukluğu;

nötropeni;

trombositopeni;

pansitopeni;

deride ilerleyici kızarıklık ve döküntü;

görme bozuklukları.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar

karın ağrısı, hazımsızlık, ishal;

baş ağrısı;

yorgunluk hissi;

hafif cilt döküntüsü (isilik vb.) veya kaşıntı;

ağızda anormal veya hoş olmayan tat;

tat alma hassasiyetinde azalma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Mikonafin (Terbinafin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Terbinafin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

amiodaron hidroklorür (Cordarone);

rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax);

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

propafenon hidroklorür (Rytmonorm);

SSRI grubu antidepresanlar [fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin hidroklorür (Noktürn, Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor) vb.];

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];

trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin) vb.];

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb.].

Bu liste Terbinafin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Terbinafin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Mikonafin (Terbinafin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Terbinafin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Mikonafin Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Mikonafin Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Mikonafin Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Mikonafin Tablet'i sadece size reçetenizde belirtildiği şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Mikonafin Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 08:55:25 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mikonafin Yan Etkileri e-book, Mikonafin Yan Etkileri programı, Mikonafin Yan Etkileri oyunları, Mikonafin Yan Etkileri e-kitap, Mikonafin Yan Etkileri download, Mikonafin Yan Etkileri hikayeleri, Mikonafin Yan Etkileri resimleri, Mikonafin Yan Etkileri haberleri, Mikonafin Yan Etkileri yükle, Mikonafin Yan Etkileri videosu, Mikonafin Yan Etkileri şarkı sözleri, Mikonafin Yan Etkileri msn, Mikonafin Yan Etkileri hileleri, Mikonafin Yan Etkileri scripti, Mikonafin Yan Etkileri filmi, Mikonafin Yan Etkileri ödevleri, Mikonafin Yan Etkileri yemek tarifleri, Mikonafin Yan Etkileri driverları, Mikonafin Yan Etkileri smf, Mikonafin Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2516 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 817 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1185 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 772 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 829 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular