0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: Meslek Seçimi  (Okunma Sayısı: 4344 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2012, 12:30:32 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Meslek Seçimi


Meslek Seçimi
Meslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.


Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.
Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.


Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir
Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.

Meslek Seçimi Süreçleri
Meslek seçimi pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar
1. Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz
2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler ve
3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.


Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler
Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Bir kariyer planlama rehberi ya da uzmanının görevi değişik araçları ve testleri kullanarak sizin ilgi alanlarınızı yeteneklerinizi ve kişiliğinizi anlamnıza yardımcı olmaktan ibarettir. Bu testleri çeşitli şekillerde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme (self-assessment) testleri sayesinde kişiliğinizi anlayabilirsiniz. Kişiliği anlamak meslek seçiminde çok önemlidir. Zira bir meslekte mutlu olabilmenin anahtarı o meslekte mutlu olmaktır. Bunun içinde mesleği seçerken kişiliğinize uygun bir seçim yapmış olmalısınız.
Zaman içinde bu tür testlerin uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmesi için çeşitli faaliyetlerini düzenleneceğini umuyorum.


Meslek Seçimi İçin Yardımcılar
Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır. Meslek rehberinde meslek seçimi ve kariyer planlamayla ilgili en gelişmiş testlerin ve araçların düzenlenmesi için katkılar sağlayabilmeyi umuyorum.


Meslek Seçimi İçin Meslekler Hakkında Bilgi edinme
Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız yetenekleriniz ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberinde meslek tanımlarında yeterli bilgi birikeceğine inanıyorum.


Meslek Seçiminde Toplumun (Aile ve Çevre) Etkisi
Ülkemizde maalesef meslek seçimi moda halinde yapılıyor. Bir zamanlar Bilgisayar Mühendisliği revaçtaydı. Sonra Endüstri Mühendisliği revaçta oldu. Akabinde İşletme geldi. Sonra Elektronik Mekatronik Biyomedikal ve belki sıra da Nanoteknolojide. Tüm bu seçimlerde tuhaf olan nokta: meslek seçimleri konusunda gençlerimizin yetenek ve kişiliklerinden önce aile ve toplumsal baskının etkisinin belirleyici olması.
Öğrenciliğimde sosyal bilimlere son derece yatkın başarılı bir arkadaşım vardı. Etrafındaki yönlendirme nedeniyle Elektronik Mühendisliğini seçmiş ve üniversitede ilk yıl ona zindan olmuştu. Tekrar sınava girerek Hukuk Fakültesini kazandı ve şimdi başarılı bir savcı.


Meslek Seçimi Testinden Sonra Meslekleri Tanıma
Kişilik değerlendirme testlerinden sonra elinizde uzun bir liste oluşabilir. Elbette tüm bu mesleklerin hepsini seçme şansınız yok. Bu noktada ilk yapmanız gereken bu mesleklere ait iyi bir araştırma yapmak. Bu noktada Meslek Rehberi‘nde yüzlerce mesleğin tanımı yapılarak yardımcı olunmaya çalışılmakta olduğunu görüyorum. Tüm meslek tanımları yorumlara açıktır. Bu konuda yapıcı yorumlarla herkes mesleklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Siteye eklenecek mesleki forumlarla meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir.
Neyse seçeceğiniz meslekleri tanırken ve onlar hakkında bilgiler toplarken meslek tanımı o mesleğe sahip olduğunuzda iş bulup bulamayacağınız iş bulduğunuzda ne kadar kazanabileceğiniz bu meslek eğitiminin nerelerde verildiği daha sonra kariyerde ne tür yükselmelerin mümkün olabildiği gibi konuları iyice araştırmalısınız.


Mesleği Yürütürken Yeni Mesleklerin Seçimi
Çağımızda bir mesleği seçtikten sonra iş bitmemekte Başka mesleklere geçiş yapabilmek ve mesleği gerçekleştirirken pekçok mesleğe ait bilgi edinmek ve yeni meslekler seçmek zorundasınız. Örneğin iyi bir makine mühendisi olabilmek için sadece makine mühendisliğine özgü mesleki bilgilerle yetinemezsiniz. Aynı zamanda mesleğinizi iyi uygulayabilmek için iyi bir bilgisayar programcısı olmalısınız ve kariyer yapabilmek için bir yabancı dili iyi bilmelisiniz. Ya da başarılı olmak için endüstri mühendisliği konularından örneğin üretim planlamaya vakıf olmalısınız.
O yüzden ilk meslek seçiminde tüm bunları düşünüp ilgili alanlar ve meslekler hakkında da şimdiden bilgi sahibi olmalısınız.


Meslek Seçiminde Son Karar
Meslekler listesini iyice azalttıktan sonra seçtiğiniz birkaç meslek hakkında ayrıntılı araştırma yapmaya ihtiyaç bulunmakta. Bu mesleği yürüten tanıdıklarınız varsa onlarla yüzyüze konuşabilirsiniz. Onların kişilikleriyle kendi kişiliklerinizi karşılaştırmaya çalışın ve onların mesleklerinde mutlu olup olmadıklarını anlamaya özen gösterin. Eğer konuşacak kimseniz yoksa bulunduğunuz ildeki üniversitede bu bölüm varsa gidin ve oradaki yetkililerle hocalarla tanışın mutlaka yararları olacaktır. Ayrıca her üniversitede öğrenci temsilcilikleri (student society) bulunmaktadır. Seçeceğiniz meslek alanını hali hazırda seçmiş öğrenciler çok önemli bilgi kaynağıdırlar.
Bu konuda yeniliklere açık olun ve özgün düşünün. Yıllar önce Anadoludan bir genç internetten bölümümüze oradan da benim eposta adresime ulaşarak bana direk yazarak bölüm ve program hakkında ayrıntılı bilgi istemişti. Birkaç yazışma içinde yararlı bilgilere ulaşabildiğini sanıyorum.


Meslek Seçiminde Tavsiyeler
Başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin. İlgi alanlarınızı yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.

başarılar
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Meslek Seçimi
« Posted on: Eylül 23, 2020, 10:16:30 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Meslek Seçimi e-book, Meslek Seçimi programı, Meslek Seçimi oyunları, Meslek Seçimi e-kitap, Meslek Seçimi download, Meslek Seçimi hikayeleri, Meslek Seçimi resimleri, Meslek Seçimi haberleri, Meslek Seçimi yükle, Meslek Seçimi videosu, Meslek Seçimi şarkı sözleri, Meslek Seçimi msn, Meslek Seçimi hileleri, Meslek Seçimi scripti, Meslek Seçimi filmi, Meslek Seçimi ödevleri, Meslek Seçimi yemek tarifleri, Meslek Seçimi driverları, Meslek Seçimi smf, Meslek Seçimi gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 01, 2012, 07:39:23 ÖS »
Avatar Yok

dwain
*
Üye No : 97272
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 0


Bankacılığı düşnen arkadaşlar, normalde hayal edebileceğiniz bir iş ortamından çok daha stresli bir ortama adım attığınızı unutmayın derim. Bu meslek kötü diye söylemiyorum tabi. Sonuçta her işte stres vardır. Ancak satış yapmayı seven ve insan ilişkileri iyi olan biriyseniz üzerinizdeki stresi bir nebze azaltabilirsiniz.
Yanıtla #2
« : Nisan 04, 2012, 03:37:28 ÖS »

ecre
*
Üye No : 87832
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 756
Mesaj Sayısı : 4.008
Karizma = 13028


biLgiLer için teşekkürler canım Gülmek :)

Ya ağlamasın hiç kimse
 
Ya da gülmesin şu her zaman gülenler
 
Ya kimse de olmasın para denen illet
 
Ya da paylaşmasını öğrensin paralı millet
 
Ya kimse söylemesin sevdiğini
 
Ya da yapsınlar şu asıl sevginin tarifini
 
Ya şu bayramlar hiç yaşanmasın
 
Ya da bayramlarda et yemeyen kalmasın
Yanıtla #3
« : Nisan 19, 2012, 05:47:57 ÖS »
Avatar Yok

ölümyadigarı
*
Üye No : 99026
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 0


gerçekten güzel bir paylaşım olmuş.bu tür bir bilgilendirmeye ihtiyacım vardı.çok teşekkürler
Yanıtla #4
« : Temmuz 18, 2012, 03:41:09 ÖS »
Avatar Yok

ribella:)
*
Üye No : 106184
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 83
Karizma = 0


bilgilendirme için teşekkürler
Yanıtla #5
« : Ağustos 12, 2012, 01:15:48 ÖÖ »
Avatar Yok

riotgirl
*
Üye No : 108673
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


4 büyüklerde denetim mesleğini icra etmek isteyenler bir kez daha düşünün derim. gecesi gündüzü birbirine karışan oldukça yorucu bir meslek...
Yanıtla #6
« : Kasım 05, 2012, 06:54:29 ÖS »
Avatar Yok

turkaybasak
*
Üye No : 116225
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 10
Karizma = 0


Ben oyuncu olmak istiyorum . araştırmama göre sıkı çalışma ve iyi ezber gerekiyormuş.
Yanıtla #7
« : Kasım 21, 2012, 11:01:26 ÖS »
Avatar Yok

orcunguven
*
Üye No : 117629
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


doktor olucan abi..
Yanıtla #8
« : Ağustos 19, 2013, 12:45:38 ÖÖ »
Avatar Yok

Danna
*
Üye No : 114126
Nerden : Manisa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9
Mesaj Sayısı : 151
Karizma = 12


Ben daha ne olucağıma tam olarak karar veremiyorum ve kafayı yiyebilirim. Son senemdeyim ve hala bi hedefim yok.
Yanıtla #9
« : Mayıs 13, 2014, 11:56:47 ÖS »
Avatar Yok

hayaldünya
*
Üye No : 179172
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 22
Karizma = 0


En iyisi ol..
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Taşların Seçimi
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
Asortik Hatun 5 2280 Son Mesaj Haziran 15, 2010, 09:25:00 ÖS
Gönderen : MahzaŞermi
Oyuncak Seçimi
Çocuk Gelişimi
FeMoX 0 629 Son Mesaj Aralık 19, 2008, 02:14:22 ÖS
Gönderen : FeMoX
Gelinlik Seçimi Rehberi
Moda & Güzellik
CCaaaDDiiii 2 770 Son Mesaj Aralık 10, 2009, 02:32:22 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Meslek Seçimi Yardımınızı Bekliyorum « 1 2 3 »
Dedikodular
Fatmam 28 10571 Son Mesaj Ocak 01, 2016, 08:00:39 ÖS
Gönderen : Fatmam
Uzaktan Analiz Kendi Kendini Analiz Etme Meslek Seçimi
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 1 1040 Son Mesaj Ekim 08, 2014, 06:55:19 ÖS
Gönderen : leylazgr


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular