Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mesigyna Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 597 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:14:22 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör
İlaç Etken Maddesi:
Noretindron asetat
Estradiol valerat
İlaç Marka İsmi:
Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör
Mesigyna Nedir?

Mesigyna gebe kalmayı önleyici bir ilaçtır.

Mesigyna bu etkisini, yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engellemenin yanında, rahim boynundaki salgılarda değişimlere sebep olarak gösterir.

Mesigyna aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:


Mesigyna burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Mesigyna Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Farklı hormonların kombinasyonundan oluşan gebelik önleyicilerin kullanımı ile felç, miyokard enfarktüs, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerler ile ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ileri sürülmüştür. Ancak bu durumlara nadiren rastlanır.

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlaç kullanımının devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir.(Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) veya beyin damarları ile ilgili bir sorun şu belirtilerle beraber olabilir:

Bacakta tek taraflı ağrı ve/veya şişme; sol kola yayılan/yayılmayan ani şiddetli göğüs ağrısı; ani nefes darlığı; aniden başlayan öksürük; alışılmadık, uzun süreli, şiddetli baş ağrısı; ani kısmi ya da tam görme kaybı; cisimleri çift görme; konuşma bozukluğu; baş dönmesi; nöbet ile birlikte veya nöbet olmaksızın görülen bayılma; vücudun bir yarısını ya da bir kısmını birdenbire etkileyen zayıflık veya çok belirgin uyuşukluk; hareket bozuklukları ya da aniden şiddetli belirtilerle başlayan fakat kısa süren mide ağrısı.

Toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) veya beyin damarları ile ilgili bir sorunun oluşma riski aşağıdaki faktörler ile artar:

yaş;(Doğum kontrol hapları ve yaş/menopoz bilgileri için lütfen tıklayınız)

sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);

obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);

yüksek tansiyon (hipertansiyon);

migren;

kalp kapak hastalığı;

kalbin bölümlerinde titreşim hareketlerinin oluşması (atriyal fibrilasyon);

kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;

pozitif aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne - babada nispeten genç yaşlarda, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması). Eğer kalıtsal bir yatkınlıktan şüphelenilirse, Mesigyna’yı kullanmaya karar vermeden önce bir uzman doktora danışınız.

uzun süreli hareketsiz kalma, cerrahi operasyonlar, bacaklara yapılan herhangi bir cerrahi müdahale ya da ciddi bir darbe alma. Bu durumlarda Mesigyna kullanımının (seçimli cerrahi girişim durumlarında 8 hafta önceden olmak üzere) kesilmesi ve tamamen tekrardan hareket edebilir duruma gelmeyi takiben en erken 2 hafta sonra başlanması tavsiye edilir.

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Migren rahatsızlığınız varsa ve Mesigyna kullanımı sırasında migren ataklarınızın sıklığında veya şiddetinde bir artış olursa, ilaç kullanımını derhal kesmeniz gerekebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Farklı hormonların kombinasyonundan oluşan gebelik önleyicileri kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz.

Mesigyna kullanımı sırasında, klinik açıdan önemli ve geçmeyen yüksek tansiyon (hipertansiyon) gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacınızı kesmeniz ve hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmeniz uygun olur. Eğer normal tansiyon değerleri, hipertansiyon rahatsızlığına karşı uygulanan tedavi ile sağlanabiliyorsa ve hekiminiz de uygun bulursa Mesigyna kullanmaya tekrar başlayabilirsiniz.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, Mesigyna kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Özellikle özgeçmişinizde kloazma¹ varsa veya kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

(¹kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)

Gebelik önleyici ilaçlar, özellikle kullanımlarının ilk aylarında düzensiz vajinal kanamaya (lekelenme ya da kırılma kanaması şeklinde) neden olabilirler. Normal olarak bu durum ek muayene yapılması için bir işaret değildir, ilaç kullanımına devam edilmelidir.

Mesigyna’nın ilk enjeksiyonundan 1 – 2 hafta sonra normal olarak bir vajinal kanama oluşur ve ilaç kullanımına düzenli devam edildiğinde bu kanamalar 30 günlük aralıklarla meydana gelir. Eğer kanama düzensizliği devam eder veya kanamalar düzenliyken ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.

Bazı bayanlarda enjeksiyonu takip eden 30 gün içerisinde çekilme kanaması oluşmayabilir. Böyle bir durumda test yaptırarak gebe olmadığınızdan emin olunuz. Bununla birlikte, eğer ilacınız doğru şekilde uygulandı ise gebe olmanız beklenmez.

Doğum kontrol iğneleri cinsel yolla bulaşan HIV veya AIDS gibi hastalıklara karşı koruyucu değildir. Bu hastalıkların bulaşmasını engelleyebilmenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.

(Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Mesigyna’yı uzun süreli kullanmanız halinde belirli aralıklarla tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.
Mesigyna Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Noretindron asetat’a, Estradiol valerat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

gebelik varlığı ya da gebelik şüphesi;

teşhis konmamış vajinal kanama;

geçmişte var olmuş veya şu an mevcut karaciğer tümörleri;

damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);

üreme organlarının ya da memenin cinsiyet hormonlarına karşı duyarlılık gösteren, bilinen ya da şüphelenilen kötü huylu hastalıkları;

kanın damarda veya kalpte pıhtılaştığını gösteren erken belirtilerin geçmişte görülmüş veya şu an mevcut olması (örneğin: kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık ile ilişkili geçici ataklar, anjina pektoris¹);

toplardamar veya atardamarlarda kanın pıhtılaşması açısından risk oluşturan şiddetli ve çok sayıda faktörün varlığı;

toplardamar veya atardamarlarda pıhtı oluşumu ya da bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması veya beyin damarları ile ilgili bir rahatsızlığın geçmişte görülmüş veya şu an mevcut olması (örneğin: derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerler ile ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması, miyokard enfarktüs, vb.);

(¹anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen, göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum.)

Eğer bu durumlardan herhangi biri Mesigyna kullanımı sırasında ortaya çıkarsa, ilaç kullanımını hemen bırakınız ve doktorunuza başvurunuz.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Mesigyna kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

obezite;

migren;

şeker hastalığı (diyabet);

yüksek tansiyon (hipertansiyon);

kalp yetmezliği;

böbrek yetmezliği;

karaciğer hastalığı;

memeleri etkileyen herhangi bir hastalık;

kansızlık (anemi);

varis;

kan pıhtılaşması bozuklukları;

rahim miyomu;

toplardamarların iltihabi durumu;

kronik iltihabi bağırsak hastalığı;

lipid metabolizmasında bozukluklar.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Mesigyna kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için spesifik testlere veya özel gözetim ve denetimlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Mesigyna kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mesigyna Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Mesigyna’yı gebelik döneminizde kullanmayınız. Mesigyna kullanmanız sırasında gebelik meydana gelmesi halinde ilacı kullanmayı durdurunuz. Bununla birlikte, yapılan çalışmalarda hormonal gebelik önleyicilerin gebeliğin erken dönemi sırasında yanlışlıkla kullanımının anne karnındaki bebek üzerinde anormal bir etki oluşturduğu gözlenmemiştir.

Mesigyna anne sütünün miktarını ve bileşimini etkileyebilir. Mesigyna’nın bileşiminde bulunan etken maddeler ve metabolik ürünleri küçük miktarlarda anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeği etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.(Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)
Araç ve Makine Kullanırken Mesigyna Kullanabilir miyim?

Mesigyna’nın araç ve makine kullanımı üzerine bilinen herhangi bir etkisi yoktur.
Mesigyna Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.(Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

Mesigyna kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle Mesigyna kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Bir önceki ay hormonal bir gebelik önleyici kullanımı yoksa

Eğer Mesigyna kullanmaya başlamadan önceki 1 ay herhangi bir hormonal gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız; Mesigyna normal adet döngünüzün ilk günü (adet kanamasının ilk günü) uygulanmalıdır. Mesigyna adet döngüsünün 2. – 5. günleri arasında da uygulanabilir, ancak bu durumda enjeksiyonu takip eden ilk 7 gün boyunca ilave olarak bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) kullanınız.

Diğer bir doğum kontrol hapından geçiş

Mesigyna tercihen kullanmakta olduğunuz doğum kontrol hapının aktif haplarını en az 7 gün boyunca aldıktan sonra veya son hapı aldıktan hemen sonra uygulanmalıdır.

Yalnız progestagen içeren bir yöntemden (minipil, enjeksiyon, implant) ya da progesteron salımlı rahim içi sistemden (RİS) geçiş

Minipilden herhangi bir günde Mesigyna’ya geçiş yapabilirsiniz.

İmplant veya RİS’in çıkarıldığı gün Mesigyna’ya geçiş yapabilirsiniz.

Diğer bir enjeksiyon yönteminde ise bir sonraki enjeksiyonun yapılması gereken gün Mesigyna’ya geçiş yapabilirsiniz.

Ancak tüm bu koşullarda Mesigyna enjeksiyonundan sonraki ilk 7 gün boyunca ilave olarak bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) kullanınız.

İlk üç aylık dönemdeki düşüğü takiben

Mesigyna, düşüğün gerçekleştiği günü takip eden hafta içindeki herhangi bir gün uygulanabilir. Ek bir gebelik önleyici önlem almanıza gerek yoktur.

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemdeki düşüğü takiben

Mesigyna enjeksiyonuna doğumu veya ikinci üç aylık düşüğünü takiben 21. – 28. günler arasında veya doğum sonrası ilk kanamada başlanmalıdır. Daha sonra başlamanız halinde Mesigyna enjeksiyonundan sonraki ilk 7 gün boyunca ilave olarak bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) kullanınız.

Eğer o zamana kadar cinsel ilişki gerçekleştiyse, Mesigyna kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınızdan emin olunuz veya bir sonraki adet döneminize kadar bekleyiniz.

Sonraki enjeksiyonların planlanması

İkinci ve takip eden tüm enjeksiyonlarınızı adet döngünüzün durumuna bakmaksızın 30 ± 3 günlük aralıklarla (en az 27, en çok 33 gün ara ile) yaptırınız.

Enjeksiyon aralığı 33 günü aştığı günden itibaren gebelik önleyici koruma yetersiz olacaktır ve bu durumda ek koruma yöntemleri kullanmanız gereklidir.

Eğer çekilme kanaması bir enjeksiyondan en çok 30 gün sonra gerçekleşmezse, test yaptırarak gebe olup olmadığınızı öğreniniz.

Bu ilaç, belirli tıbbi tahlil ve testlerin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Mesigyna kullandığınızı söyleyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Mesigyna ayda bir tek doz olarak alındığından doz atlamanız mümkün değildir. Ancak iki enjeksiyon arasında geçen süre 33 günü aştığı günden itibaren gebelik önleyici koruma yetersiz olacaktır ve bu durumda ek koruma yöntemleri kullanmanız gereklidir.

Eğer bir sonraki enjeksiyon tarihinizi kaçırırsanız, hatırladığınız an yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuz ile görüşünüz.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Mesigyna Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha sık aralıklarla ve daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Özellikle özgeçmişinizde kloazma¹ varsa veya kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

(¹kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)
Mesigyna’nın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

migren oluşumu veya var olan migrenin sıklığında veya şiddetinde artış;

duyma kaybı;

kaşıntı, sarılık (gözlerde ve/veya ciltte sarama);

safra taşı oluşumu;

pembe - kırmızı kabarcıklar, renkli lekeler, içi sıvı dolu kabarcıklar ile birlikte görülen deri iltihabı;

vücuda göre kollarda ve bacaklarda daha çok görülen, içi sıvı dolu kabarcıklarla birlikte bulunan ve görünüşü deri iltihabını andıran cilt döküntüsü.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

başağrısı;

bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal;

öksürmeye zorlanma hissi, öksürük nöbetleri, kısa süreli solunum zorluğu;

kontakt lens takıldığında rahatsız olma;

kiloda değişiklikler;(Doğum kontrol hapları ve kilo ile ilgili merak edilenler)

depresif ruh hali, duygu durum değişiklikleri;

memelerde ağrı, hassasiyet, büyüme veya akıntı;

vajinal akıntı;

cinsel istek ve arzularda (libido) değişimler.

(Doğum Kontrol Hapları ve tüylenme ile ilgili merak edilenler)

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Mesigyna ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Mesigyna kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz:

barbitüratlar [fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum); vb.];

fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);

rifampisin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

okskarbazepin (Trileptal, Epsile, Oxilepsi);

topiramat (Letop, Noromat, Topamax, Topamax Sprinkle, Xamate, vb.);

primidon (Mysoline);

St. John’s wort (St. John’s Wort);

ritonavir içeren ilaçlar (Norvir, Kaletra);

tetrasiklinler [doksisiklin hiklat (Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ];

penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur);flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb.];

griseofulvin (Gefulvin Forte).

Yukarıda belirtilen ilaçların herhangi biri ile kısa süreli tedavi görmeniz halinde, geçici olarak hormonal olmayan ek bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) daha kullanınız ya da hormonal gebelik önleyiciler dışında başka br doğum kontrol yöntemi seçiniz.

‘’Fenitoin’’ veya ‘’barbitürat’’ grubuna ait ya da ‘’primidon’’, ‘’karbamazepin’’, ‘’rifampisin’’, ‘’okskarbazepin’’, ‘’topiramat’’, ‘’ritonavir’’ veya ‘’St. John’s wort’’ içeren bir ilaç kullanmanız halinde, ilaç kullanımınız süresince ve tedavinin kesilmesini takip eden 28 gün boyunca ek bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) daha kullanınız.

Eğer antibiyotik kullanıyorsanız, antibiyotik tedavisinin (rifampisin ve griseofulvin dışında) sonlanmasını takip eden 7 gün süresince hormonal olmayan ek bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) daha kullanınız.

Bu liste Mesigyna ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Mesigyna ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Mesigyna’yı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Mesigyna Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 20, 2020, 04:28:09 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mesigyna Yan Etkileri e-book, Mesigyna Yan Etkileri programı, Mesigyna Yan Etkileri oyunları, Mesigyna Yan Etkileri e-kitap, Mesigyna Yan Etkileri download, Mesigyna Yan Etkileri hikayeleri, Mesigyna Yan Etkileri resimleri, Mesigyna Yan Etkileri haberleri, Mesigyna Yan Etkileri yükle, Mesigyna Yan Etkileri videosu, Mesigyna Yan Etkileri şarkı sözleri, Mesigyna Yan Etkileri msn, Mesigyna Yan Etkileri hileleri, Mesigyna Yan Etkileri scripti, Mesigyna Yan Etkileri filmi, Mesigyna Yan Etkileri ödevleri, Mesigyna Yan Etkileri yemek tarifleri, Mesigyna Yan Etkileri driverları, Mesigyna Yan Etkileri smf, Mesigyna Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2595 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 870 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1224 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 816 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 885 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular