Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mescid-i Haram  (Okunma Sayısı: 618 Kere Okundu.)
« : Eylül 05, 2008, 02:26:55 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Mescid-i Haram


"Mescid-i Haram", Mekkede ortasında Kâbenin bulunduğu büyük bir mabettir. Buna "Harem-i Şerif" de denir. Mescid-i Haram, Hz. Peygamber döneminde, Kâbenin etrafındaki küçük bir alandan ibaret iken ilk olarak Hz. Ömer tarafından genişletilmiş ve etrafı bir duvarla çevrilmiştir. Daha sonraları Mescid-i Haram günümüze kadar pek çok defa genişletilmiştir.


Bugün Mescid-i Haram, yüz binlerce insanın içinde ibadet edebileceği genişlikte bir alana sahiptir.Resim-1 Bugünkü Mescid-i Haramdan bir görünüş


Mescid-i Haramın içinde, Kâbeden başka "Makam-ı İbrahim" ve "Zemzem" kuyusu bulunmaktadır.


"Makam-ı İbrahim", yaygın görüşe göre, Hz. İbrahimin Kâbeyi inşa ederken iskele olarak kullandığı ya da insanları hacca çağırırken üzerine çıktığı taşın bulunduğu yerdir. Burası "Kâbe Kapısı" nın bulunduğu duvarın karşısında Kâbeye yakın bir yerde bulunmaktadır.


"Zemzem", Allahın Hz. Hacer ve oğlu Hz. İsmaile ihsan ettiği suyun adıdır. Zemzem suyunun ortaya çıkışı şöyle olmuştur: Hz. İbrahim, Allahın emriyle eşi Hacer ve süt emmekte olan oğlu İsmaili zemzemin bugünkü yerinde bulunan büyük bir ağacın altına yerleştirmişti. O sırada Kâbe yapılmamış ve Mekke şehri kurulmamıştı. Etrafta ne bir insan, ne su, ne de bir hayat belirtisi vardı. Bu şartlar altında yaşamaya devam eden Hacer, nihayet su ve yiyeceği bitince çaresiz kalmış, bir can yoldaşı görebilmek ve birkaç yudum su bulabilmek umuduyla önce "Safa Tepesi" ne, sonra da "Merve Tepesi" ne çıkmış ve bunu yedi defa tekrarlamış.(12) Merve Tepesine son gelişinde oğlunu bıraktığı taraftan bir ses duymuş. Oğlunun yanına geldiğinde orada Cebrâil tarafından zemzem suyunun çıkarılmış olduğunu görmüş.


Yeryüzündeki suların en üstünü olan "Zemzem", halen Kâbenin 20 m. kadar doğusunda, "Makam-ı İbrahim" e yakın bir yerde bulunan kuyudan çıkmaktadır. Bu kuyu tavaf alanının altındadır. Kuyuya biri bayanlara diğeri erkeklere ait olmak üzere iki ayrı yerden merdivenlerle inilmektedir. Zemzem suyu, içildiği gibi abdest ve gusülde de kullanılabilir.


Hz. Peygamber zemzem hakkında şöyle buyurmuştur: "Zemzem hangi niyet için içilirse o niyet içindir."(13) Bu itibarla zemzem içerken dilek ve niyeti belirterek içmek uygundur.


Zemzem içerken, "Allahım! Senden yararlı ilim, bol rızık ve her türlü dert için şifa istiyorum." diye dua edilir.


Mescid-i Haram, yeryüzündeki tüm mescidlerden üstündür. Burada kılınan namaz da diğer mescidlerde kılınan namazlardan fazilet bakımından kat kat üstündür.(14)Şekil-2 Kâbe


Şekil-3 Mescid-i Haram, Kâbe, Safa ve Merve tepelerinin üstten görünüşüAnahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Mescid-i Haram
« Posted on: Şubat 23, 2020, 07:05:34 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mescid-i Haram e-book, Mescid-i Haram programı, Mescid-i Haram oyunları, Mescid-i Haram e-kitap, Mescid-i Haram download, Mescid-i Haram hikayeleri, Mescid-i Haram resimleri, Mescid-i Haram haberleri, Mescid-i Haram yükle, Mescid-i Haram videosu, Mescid-i Haram şarkı sözleri, Mescid-i Haram msn, Mescid-i Haram hileleri, Mescid-i Haram scripti, Mescid-i Haram filmi, Mescid-i Haram ödevleri, Mescid-i Haram yemek tarifleri, Mescid-i Haram driverları, Mescid-i Haram smf, Mescid-i Haram gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Israil Mescid-i Aksa'ya Giriş Yasağını Kaldırdı
Güncel Haberler
Bendis 0 330 Son Mesaj Ekim 31, 2014, 03:09:46 ÖS
Gönderen : Bendis
Israil Mescid-i Aksa'yı Bastı
Güncel Haberler
Bendis 0 309 Son Mesaj Kasım 05, 2014, 12:30:20 ÖS
Gönderen : Bendis
Mescid-i Aksa'da Israil Terörü
Güncel Haberler
Bendis 0 316 Son Mesaj Kasım 06, 2014, 12:00:52 ÖS
Gönderen : Bendis
Hayvana Haram Yedirmenin Sonu
Dini Hikayeler
SaviorAngel 0 441 Son Mesaj Ocak 02, 2015, 02:49:25 ÖÖ
Gönderen : SaviorAngel
Mescid-i Nebevi Boşaltılıyor
Güncel Haberler
-Trinity- 0 296 Son Mesaj Ekim 02, 2015, 07:42:20 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular