Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Merkür'e Ulaşıldı  (Okunma Sayısı: 445 Kere Okundu.)
« : Mart 31, 2011, 11:42:36 ÖÖ »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130
Amerikan sondası Messenger, güneşe en yakın gezegen Merkür'ün (Utarit) yörüngesine yerleştirilen ilk uzay aracı oldu

Amerikan Havacılık ve uzay Dairesi (NASA) Bilim adamları nın açıklamasına göre, Messenger TSİ 04.00'e doğru bir yıl yörüngesinde kalacağı güneş sisteminin en sıcak gezegeninin çevresinde dönmeye başladı.

NASA'nın 2004 yılı Ağustos ayında uzaya fırlattığı Messenger, Venüs ve Merkür'ün birçok kez yakınlarına kadar gelmiş, ancak hiç bu gezegenlerin yörüngesine oturmamıştı.

Amerikan uzay aracının cihazları 23 Mart'ta aktive edilecek ve 4 Nisan'dan itibaren bilimsel çalışma aşamasına geçecek.

Merkür etrafındaki turunu 12 saatte ve 200 km irtifanın altında tamamlayacak Messenger, güneşten 46 milyon km, Dünya'dan 155 milyon km uzakta bulunacak ve kutupları hariç gezegenin yüzeyinin tamamına yakınını gözlemleyebilecek.

Fırlatılmasından bu yana 8 milyar km'den fazla yol kateden uzay aracı, aralarında bir görüntüleme sistemi, atmosfer ve yer analiz spektrometresi ile plazma gözlem ve enerji parçacık spektrometresinin bulunduğu çok sayıda bilimsel cihaz taşıyor.

Merkür'ün Güneş'e en yakın gezegen olması, Güneş'in şiddetli çekim gücü, aşırı sıcaklık ve yüksek radyasyon nedeniyle zor bir görevde bulunan Messenger, bu gezegene 3. ve son ziyaretini 2009 sonunda yapmıştı.

Yolculuğu sırasında motorlarının yanı sıra Merkür'ün yer çekimi etkisini de tramplen gibi kullanan Messenger uzay aracı, şimdiye dek gezegenle ilgili yüz binlerce GB'yi aşkın veri gönderdi.

Büyüklük olarak 8. sırada yer alan, Güneş'in çevresini 88 günde dönen ve Güneş'e yakınlığı dolayısıyla kavrulan Merkür'e ziyareti sırasında elektronik ve gözlem araçları ''oda sıcaklığında'' çalışması için bir koruyucu kalkanın altında bulunan Messenger uzay aracı, 300 dereceyi aşan bir sıcaklıkla karşı karşıya bulunuyor

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Merkür'e Ulaşıldı
« Posted on: Nisan 02, 2020, 06:28:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Merkür'e Ulaşıldı e-book, Merkür'e Ulaşıldı programı, Merkür'e Ulaşıldı oyunları, Merkür'e Ulaşıldı e-kitap, Merkür'e Ulaşıldı download, Merkür'e Ulaşıldı hikayeleri, Merkür'e Ulaşıldı resimleri, Merkür'e Ulaşıldı haberleri, Merkür'e Ulaşıldı yükle, Merkür'e Ulaşıldı videosu, Merkür'e Ulaşıldı şarkı sözleri, Merkür'e Ulaşıldı msn, Merkür'e Ulaşıldı hileleri, Merkür'e Ulaşıldı scripti, Merkür'e Ulaşıldı filmi, Merkür'e Ulaşıldı ödevleri, Merkür'e Ulaşıldı yemek tarifleri, Merkür'e Ulaşıldı driverları, Merkür'e Ulaşıldı smf, Merkür'e Ulaşıldı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular