0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mercan Denizlerinin Çiçekleri  (Okunma Sayısı: 591 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 06:34:40 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Deniz kestanesi ve deniz yıldızı gibi derisi dikenli hayvanlardan olan püsküllü deniz zambağı Avustralya ile, Endonezya ve Filipinler’in sularında yaşar. Güzelliklerinin yanı sıra, mercan kayalıklarındaki bitki ve hayvanların birbirlerine destek vererek korunmalarına ve uyum içinde bir arada yaşamalarına örnek teşkil eden bu hayvanlar, denizaltı dünyasında İlâhî isimlere aynalık eden sayısız varlık türlerinden bir tanesini teşkil eder. Zemindeki resimde ,kırmızı yelpaze mercanına yapışmış bir püsküllü deniz zambağı beslenirken görülmektedir.

Püsküllü deniz zambağı (crinoid), denizkestanesi ve denizyıldızı gibi derisi dikenli bir hayvandır. Kutuplardan tropik bölgelere kadar altı yüze ulaşan türü ‘bulunmaktadır.

En yoğun bölgeler ise, Avusturya’nın Büyük Bariyer Resif’i ile Endonezya ve Filipinler yöresidir. Hem sığ gel-git sularında, hem de yüzlerce metre derinliklerde yaşarlar. Kuş tüyünü andıran sarın, Kavuniçi, kırmızı, yeşil ve beyaz uzantılarla tezyin edilen bu hayvanlar, çapları bir metre oluncaya kadar büyüyebilir. Bunlardan bir kısmı, ortalıkta görünmek istemeyen tevazu timsalleri gibi, çıkıntılı kaya tabakalarının ardında gizlenirler. Bir kısmı ise, geceleri aktif hale gelerek ayaklarına gelecek rızkı beklerler. Diğerleri bütün gün boyunca, tüylü organlarının üzerindeki minik uzantılarla mercanlara yapışarak resiflerin etrafında mevzilenirler. Mercanlar gibi; püsküllü deniz zambakları da, deniz suyundaki mikroskobik canlıları süzen, pasif bir şekilde beslenen omurgasız larvalar, kabuklular, yosunlar ve organik döküntüler besin kaynaklarıdır. Mercanların aksine, yavaş da olsa hareket edebilirler. Bu canlıların mercanlara zarar verip vermediği ise bilinmemektedir.

500 milyon yıldır dünyamızı süsleyen püsküllü deniz zambaklarından bir örnek.Malinezya’ daki bir resifte bulunan pembe mercanlara bağlı yaşayan bu deniz zambakları, rengârenk kollarını açarak Yaratıcı’ nın isimlerine aynalık yapıyorlar.

Cenometra bella crinoidi, akıntıya karşı, bir mercana yapışmış halde.Crinoidler, beyin veya gözleri olmadığı halde, hareket ışık ve besinleri hissetmelerinin mümkün kılan gelişmiş bir sinir sistemine sahiptirler.Püsküllü deniz zambakları, minik hayvanların düşmanlardan korunması için iyi bir barınaktır. Fotoğraftaki Periclimenes adlı karides, renk uyumu sayesinde kendisini mükemmel bir biçimde kamufle edecek şekilde yaratılmıştır.

Crinoid’leri de taklit eden hayvanlar mevcuttur. Çok nadir rastlanan Merlet İskorpiti, püskülleri ve benek renkli görüntüsüyle bir Püsküllü deniz zambağını andırır. Hareketsiz durarak emniyetliymiş gibi görünen kolları arasına küçük balıkları çeker ve yutar.

Bir püsküllü deniz zambağının kollarında düşmanların saldırılarından emin bir halde bekleyen levrek yavruları. Bir crinoidin 200 kadar kolu bulunur ve her birinde düzinelerce minik ayaklar yer alır. Etrafı sümüksü bir maddeyle kaplı bu ayakçıklar, besin maddelerini yakalayarak aşağıdaki ağza gönderirler. Ayrıca teneffüse, sudan oksijen emilmesine yardımcı olurlar.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Mercan Denizlerinin Çiçekleri
« Posted on: Kasım 28, 2020, 04:42:03 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mercan Denizlerinin Çiçekleri e-book, Mercan Denizlerinin Çiçekleri programı, Mercan Denizlerinin Çiçekleri oyunları, Mercan Denizlerinin Çiçekleri e-kitap, Mercan Denizlerinin Çiçekleri download, Mercan Denizlerinin Çiçekleri hikayeleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri resimleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri haberleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri yükle, Mercan Denizlerinin Çiçekleri videosu, Mercan Denizlerinin Çiçekleri şarkı sözleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri msn, Mercan Denizlerinin Çiçekleri hileleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri scripti, Mercan Denizlerinin Çiçekleri filmi, Mercan Denizlerinin Çiçekleri ödevleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri yemek tarifleri, Mercan Denizlerinin Çiçekleri driverları, Mercan Denizlerinin Çiçekleri smf, Mercan Denizlerinin Çiçekleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular