Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mentopin Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 772 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:16:14 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Mentopin Efervesan Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Asetilsistein
İlaç Marka İsmi:
Mentopin Efervesan Tablet
Mentopin (Asetilsistein) Nedir?

Asetilsistein balgamın akışkanlığını artıran (mukolitik) bir ilaçtır. Asetilsistein ağız, boğaz ve akciğerler gibi vücudun farklı bölgelerini kaplayan balgamı (mukus) parçalayarak ve kıvamını azaltarak çalışır. Böylece balgam atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca Asetilsistein’in parasetamol (asetaminofen) zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltıcı, zehirlenmeyi önleyici etkisi vardır.

Asetilsistein aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

soğuk algınlığı ve üşütme sonucu oluşan balgamın atılması, azaltılması, balgam çıkarmanın kolaylaştırılması gereken hastalıklar;

bronşlar ve akciğerler ile ilgili hastalıklar;

bronşlar ve bronş dalları ile ilgili salgı salgılama bozuklukları.

Asetilsistein burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Mentopin (Asetilsistein) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Asetilsistein kullanımından sonra bronş salgılarında belirgin bir artış olabilir. Böyle bir durumda eğer öksürük refleksi / öksürük yeterli değil ise hava yolunun açık tutulmasına dikkat ediniz.

Asetilsistein ile etkileşebilecek farklı ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Mentopin (Asetilsistein) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Asetilsistein’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa, ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsistein kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

astım;

mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri;

karaciğer rahatsızlığı;

böbrek rahatsızlığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsistein kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mentopin (Asetilsistein) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Asetilsistein’in doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Asetilsistein’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Mentopin (Asetilsistein) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Mentopin (Asetilsistein’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Asetilsistein’in kapsül formunu bir bardak su ile birlikte, bütün halde alınız. Kapsülü açmayınız, çiğnemeyiniz ve ezmeyiniz.

Asetilsistein’in efervesan tablet olarak hazırlanan formunu alırken ise, doktorunuzun önerdiği dozda efervesan tableti 1 bardak suda eritiniz ve efervesan tablet tamamen eridikten sonra ilacınızı bekletmeden içiniz.

Asetilsistein’in saşe olarak hazırlanan formunu alırken ise, 1 paket saşeyi 1 su bardağına boşaltınız ve daha sonra bardağın yarısına kadar içme suyu ilave ediniz. Karıştırarak toz haldeki ilacın çözünmesini sağlayınız ve ilacınız tamamen çözündükten sonra bekletmeden içiniz.

Toz / granül formdaki ilacınızı ise aşağıda tarif edildiği şekilde hazırladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Asetilsistein şurubun hazırlanması:

İlacınızı kullanımdan en az yarım saat önce hazırlayınız.

Toz / granül içeren ilaç şişesine bir miktar (şişenin üzerindeki çizgiye gelmeyecek şekilde) kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz.

Şişenin ağzını sıkıca kapatınız ve tozun / granülün çözünmesi için iyice çalkalayınız.

Daha sonra şişenin üzerindeki işaretli yere kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz.

Şişenin ağzını tekrar sıkıca kapatınız ve tozun / granülün çözünmesi için iyice çalkalayınız.

Toz / granül tamamen çözündüğü zaman (toz / granül kısmın artık görünmediği zaman) ilacınız kullanıma hazırdır.

Sıvı formdaki ilacınızın bir dozunu ölçmeden önce ilacı iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı, doz ölçüm pipeti veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma.
Mentopin (Asetilsistein’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Asetilsistein kullanırken yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki yasaklara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.
Mentopin (Asetilsistein’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, ishal;

ağız iç yüzeyinin iltihaplanması;

ateş, baş dönmesi;

kulak çınlaması;

burun akıntısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Mentopin (Asetilsistein) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Asetilsistein kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

parasetamol (A-Per Pediatrik, Asomal, Babinoks Pediyatrik, Calpol, Calpol 6 Plus, Calpol ‘’Bebek ve Çocuklar İçin’’, Efferalgan, Ekosetol, Geralgine-P Pediatrik, Gripin Bebe Pediatrik, Minafen, Minoset, Minoset Pediatrik, Panadol, Paracet Junior Lak, Paracetamol Pediatrik, Para-Cold, Paranox Fort, Paranox S, Parasedol, Parasedol Pediatrik, Parol, Parol Plus, Pirofen Pediatrik, Perfalgan, Pharmadol, Pirofen, Polmofen Pediatrik, Sedalon Pediatrik, Setamol, Tamol Pediyatrik, Tamol Plus, Tempo, Termacet, Termacet Plus, Termalgine, Termalgine Pediyatrik, Tylol, Tylol 6 Plus, Vermidon, Volpan, Zaldaks);

öksürük kesici ilaçlar [karbetatapentan hidroklorür (Toclase); dekstrometorfan (Rhinotussal); dekstrometorfan hidrobromür (Metorfan, Vicks Vapodry, Actidem, Benafed, Benical, Benical Cold, Bronkar-A, Deksan, Dorfan, Gripamol, Tamol Cold, Triatüs, Tylol Cold, Vicks Medinait, Wintus); dionin içeren ilaçlar (Arkodin, Fenokodin, Neocodin); kodein fosfat (A-ferin, Apex, Theraflu, Tussifed); noskapin (Arbitus, Coldeks); butamirat sitrat (Butirol, Kreval, Sinecod); izoaminil siklamat (Peracon); levodropropizin (Levopront, Levotus); oksolamin fosfat (Bronko, Fenko, Oksabron, Perbronş, Perebron, Prelon, Subitol); oksolamin sitrat (Forza, Kalamin, Katarin, Oledro, Sekodin) vb. ];

nitrogliserin (Nitronal, Perlinganit, Deponit NT, Nitroderm TTS, Nitrolingual);

penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); Fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); Benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur); flukloksasilin (Flix, Floksin); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb.]

sefalosporin grubu ilaçlara [sefaklor (Kefsid, Losefar); sefadroksil (Cefradur, Duricef); sefaleksin (Maksipor, Sefporin); sefprozil (Serozil); sefazolin (Cefamezin, İespor, Maksiporin, Sefazol); sefepim (Maxipime, Unisef); sefditoren (Spectracef); sefiksim (Suprax, Zimax); sefodizim (Modivid); sefoperazon (Cefobid); sefoperazon ve sulbaktam kombinasyonu (Sulperazon); sefotaksim (Sefoksim, Sefotak); seftazidim (Fortum, İesetum); seftizoksim sodyum (Cefizox); seftriakson (Cefaday, Cephaxon, İesef, Nevakson, Novosef, Rocephin); sefuroksim (Aksef, Cefatin, Sefuroks, Zinnat); vb.]

tetrasiklinler [tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ];

makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin içeren ilaçlar (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro, Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek)];

aminoglikozidler [gentamisin (Genta, Genmisin, Gentamed, Genthaver, Gentreks, Getamisin); amikasin (Amiketem, Amikaver, Amikozit, Mikasin); isepamisin (Isepacine); netilmisin (Netromycine) vb. ];

amfoterisin B içeren ilaçlar (Abelcet, Ambisome, Amphotec, Fungizone).

Bu liste Asetilsistein ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Asetilsistein ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Mentopin (Asetilsistein’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Asetilsistein’in toz / granül formu sulandırıldıktan sonra oda sıcaklığında 12 gün süreyle saklanır, 12 gün içerisinde kullanılmayan ilacı atınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Mentopin Efervesan Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Mentopin Efervesan Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Mentopin Efervesan Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Mentopin Efervesan Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Mentopin Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 18, 2020, 03:12:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mentopin Yan Etkileri e-book, Mentopin Yan Etkileri programı, Mentopin Yan Etkileri oyunları, Mentopin Yan Etkileri e-kitap, Mentopin Yan Etkileri download, Mentopin Yan Etkileri hikayeleri, Mentopin Yan Etkileri resimleri, Mentopin Yan Etkileri haberleri, Mentopin Yan Etkileri yükle, Mentopin Yan Etkileri videosu, Mentopin Yan Etkileri şarkı sözleri, Mentopin Yan Etkileri msn, Mentopin Yan Etkileri hileleri, Mentopin Yan Etkileri scripti, Mentopin Yan Etkileri filmi, Mentopin Yan Etkileri ödevleri, Mentopin Yan Etkileri yemek tarifleri, Mentopin Yan Etkileri driverları, Mentopin Yan Etkileri smf, Mentopin Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2593 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 870 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1224 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 815 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 885 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular