Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Melox Ampul Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 458 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:20:44 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Melox Ampul
İlaç Etken Maddesi:
Meloksikam
meloksikam....................10 mg/ml (1.5 ml)
İlaç Marka İsmi:
Melox AmpulMeloksikam Nedir?

Meloksikam non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır. Meloksikam vücutta iltahap ve ağrıya neden olan hormonları azaltmak suretiyle etki gösterir.

Meloksikam aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

eklem iltihabının yol açtığı ağrı yada;
iltihabi durumlar.

Meloksikam burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Meloksikam Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Meloksikam, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes kesilmesi, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Bu ilaç mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler Meloksikam’ı herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Meloksikam alırken alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı 18 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Meloksikam Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak ölümcül olabilecek kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Meloksikam’ın kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Meloksikam’ı kullanmayınız:

Meloksikam’a alerji;
Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, vb.) alerji;
Diğer non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, İbufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); Meloksikam (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.] alerji.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Meloksikam kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

Geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;
Kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı;
Geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması, barsak problemleri;
Karaciğer veya böbrek Hastalığı;
Astım;
Burunda polip varlığı;
Sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Meloksikam’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında özel doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Meloksikam’ı Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Meloksikam’ı gebeliğin son 3 ayında kullanmak doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe Meloksikam’ı kullanmayınız. Meloksikam anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Meloksikam’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Tablet formdaki Meloksikam’ı tercihen yemeklerde, suyla veya başka bir sıvıyla birlikte yutunuz.

Eğer Meloksikam’ı uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Bu ilaç bazı medikal testlerden alışılmadık sonuçlar almanıza neden olabilir. Bu nedenle sizi tedavi eden hekiminize Meloksikam kullandığınızı bildiriniz.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı 18 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, uyuşukluk, siyah yada kanlı dışkı, kanlı öksürük, ateş, normalden daha az idrar yapma ya da hiç idrar yapmama, nefes düzensizlikleri, bayılma ve koma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.

Meloksikam’ı Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Meloksikam’a benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Asinpirine); ibuprofen (İbufen); ketoprofen (Profenid); naproxen (Apranax, Aprowell); vb. ] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.

Meloksikam alırken alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.

Meloksikam’ın Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, Meloksikam kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız:

Göğüs ağrısı, halsizlik, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri;
Siyah, kanlı, katranımsı dışkı;
Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;
Normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;
Mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
Ateş, boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı, soyulma, kırmızı deri döküntüsü;
Ciltte çürük, yanma, şiddetli sızlama, hissizlik, ağrı; kas zayıflığı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

Mide bulanması, hafif mide ekşimesi veya mide ağrısı, gaz, ishal, kabızlık;
Baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik;
Cilt kaşıntısı veya döküntü;
Ağız kuruluğu;
Terlemede artış, burun akıntısı;
Görmede bulanıklık;
Kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.

Meloksikam ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor); vb.] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız Meloksikam kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. Meloksikam ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıda sıralanan:

Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
İdrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal)];
Metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);
Siklosporin (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral);
Steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];
Gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben);
Asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.);
Non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec , Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); Meloksikam (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];
ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Blokace); trandolapril (Gopten), vb.]

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Meloksikam kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam liste değildir ve Meloksikam ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Meloksikam’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Meloksikam’ı oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak ortamlarda saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Melox Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Melox Ampul ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Melox Ampul'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Melox Ampul'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Melox Ampul Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 24, 2020, 09:12:44 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Melox Ampul Yan Etkileri e-book, Melox Ampul Yan Etkileri programı, Melox Ampul Yan Etkileri oyunları, Melox Ampul Yan Etkileri e-kitap, Melox Ampul Yan Etkileri download, Melox Ampul Yan Etkileri hikayeleri, Melox Ampul Yan Etkileri resimleri, Melox Ampul Yan Etkileri haberleri, Melox Ampul Yan Etkileri yükle, Melox Ampul Yan Etkileri videosu, Melox Ampul Yan Etkileri şarkı sözleri, Melox Ampul Yan Etkileri msn, Melox Ampul Yan Etkileri hileleri, Melox Ampul Yan Etkileri scripti, Melox Ampul Yan Etkileri filmi, Melox Ampul Yan Etkileri ödevleri, Melox Ampul Yan Etkileri yemek tarifleri, Melox Ampul Yan Etkileri driverları, Melox Ampul Yan Etkileri smf, Melox Ampul Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Volfenaks Ampul Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 425 Son Mesaj Ocak 25, 2013, 07:57:51 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Nogesic Ampul Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 362 Son Mesaj Ocak 28, 2013, 04:48:22 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Melox Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 2024 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 03:19:06 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Melox Fort Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 456 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 03:19:56 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Largactil Ampul Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 672 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 07:21:30 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular