Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Meksun Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 359 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:22:23 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Meksun Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Meloksikam
İlaç Marka İsmi:
Meksun Tablet
Meksun (Meloksikam) Nedir?

Meloksikam ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Meloksikam vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır.

Meloksikam non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Meloksikam aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

iltihaplı eklem romatizması;

çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması [osteoartrit (eş. a. osteoartroz)];

ankilozan spondilit*.

( *ankilozan spondilit: Omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizmal bir hastalık.)

Meloksikam burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Meksun (Meloksikam) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Meloksikam, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra Meloksikam kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Meloksikam mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve mide ve bağırsaklarla ilgili (gastrointestinal) etkiler Meloksikam’ı herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Meloksikam alırken alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı 15 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
Meksun (Meloksikam) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak ölümcül olabilecek kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Meloksikam’ın kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar* mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve mide ve bağırsaklarla ilgili (gastrointestinal) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

( *non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

Eğer Meloksikam’a ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

ağır karaciğer yetmezliği;

ağır böbrek yetmezliği;

mide – oniki parmak bağırsağı ülseri;

non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlara alerji;

asetilsalisilik asit’e** alerji;

geçmişte asetilsalisilik asit veya NSAII grubu bir ilaç kullanımına bağlı olarak astım, kurdeşen veya burunda polip oluşması.

[ **asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Meloksikam kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı;

şeker hastalığı (diyabet);

geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması, bağırsak problemleri;

geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;

kalp hastalığı, yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), konjestif kalp yetmezliği;

kanama ya da kan pıhtılaşma düzensizliği (örneğin: hemofili hastalığı);

astım;

burunda polip varlığı;

sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Meloksikam’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında özel doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Meksun (Meloksikam) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Meloksikam’ı gebeliğin son 3 ayında kullanmak anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe Meloksikam kullanmayınız. Meloksikam anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Meksun (Meloksikam) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Meksun (Meloksikam) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki Meloksikam’ı yemek arasında, suyla veya başka bir sıvıyla birlikte yutunuz.

Eğer Meloksikam’ı uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Meloksikam bazı tıbbi testlerden alışılmadık sonuçlar almanıza neden olabilir. Bu nedenle sizi tedavi eden hekiminize Meloksikam kullandığınızı bildiriniz.

Hekim tavsiyesi olmadan bu ilacı 15 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, uyuşukluk, siyah ya da kanlı dışkı, kanlı öksürük, ateş, normalden daha az idrar yapma ya da hiç idrar yapmama, sığ solunum, bayılma, irade dışı kasılmalar veya koma.
Meksun (Meloksikam) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Meloksikam’a benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Asinpirine); ibuprofen (İbufen); ketoprofen (Profenid); naproksen (Apranax, Aprowell); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Meloksikam’ı nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar* veya asetilsalisilik asit** ile birlikte almaktan kaçınınız.

( *non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

[ **asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

Meloksikam alırken alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.
Meksun’un (Meloksikam) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Meloksikam kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

siyah, kanlı, katranımsı dışkı;

kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;

şişlik, ani kilo alma;

mide bulantısı, mide ağrısı, kaşıntı, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

ağır cilt reaksiyonları - ateş, boğaz ağrısı, yüzde veya dilde şişlik, gözlerde yanma, ciltte acıma hissinin sonrasında kabarma ve soyulmaya da sebep olan, vücuda yayılan kırmızı veya morumsu cilt döküntüsü (özellikle de yüzde veya vücudun üst bölgesinde).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık, ishal, gaz, şişkinlik;

baş dönmesi, baş ağrısı;

hafif cilt döküntüsü (ciltte kızarıklık, kaşıntı).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Meksun (Meloksikam) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer [sitalopram (Cipram, Eslopram); essitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor); vb.] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız Meloksikam kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. Meloksikam ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Meloksikam kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab); vb.];

kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol); vb.];

gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben);

kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

heparin (Calciparine, Heparine Sodium Panpharma, Liquemine, Nevparin);

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.];

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

lityum karbonat (Lithuril);

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);

siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral).

Bu liste Meloksikam ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Meloksikam ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Meksun’u (Meloksikam) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında, nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Meksun Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Meksun Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Meksun Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Meksun Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Meksun Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 23, 2020, 01:57:53 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Meksun Yan Etkileri e-book, Meksun Yan Etkileri programı, Meksun Yan Etkileri oyunları, Meksun Yan Etkileri e-kitap, Meksun Yan Etkileri download, Meksun Yan Etkileri hikayeleri, Meksun Yan Etkileri resimleri, Meksun Yan Etkileri haberleri, Meksun Yan Etkileri yükle, Meksun Yan Etkileri videosu, Meksun Yan Etkileri şarkı sözleri, Meksun Yan Etkileri msn, Meksun Yan Etkileri hileleri, Meksun Yan Etkileri scripti, Meksun Yan Etkileri filmi, Meksun Yan Etkileri ödevleri, Meksun Yan Etkileri yemek tarifleri, Meksun Yan Etkileri driverları, Meksun Yan Etkileri smf, Meksun Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 871 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Meksun Fort Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 446 Son Mesaj Ocak 25, 2013, 04:34:51 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular