Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mednap Jel Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 372 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 03:26:54 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Mednap Jel
İlaç Etken Maddesi:
Naproksen topikal
İlaç Marka İsmi:
Mednap Jel
Bilgi:
Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.
Mednap (Naproksen topikal) Nedir?

Naproksen ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Naproksen vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Naproksen non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Naproksen topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ağrılı omuz tutulması;

bel ağrısı, kas ağrıları;

romatizma ile ilgili ağrılar;

burkulma, ezilme, kas yırtılmaları;

bir hasar ya da zedelenme sonucu oluşan ödem;

tendon iltihabı;

siyatik;

bursit*

( *bursit: Vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese ya da torba şeklindeki oluşumların iltihabı);

hematom.

Naproksen topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.
Mednap (Naproksen topikal) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

geçmişte astım hastalığı ya da asetilsalisilik asit veya NSAII grubu başka bir ilaca karşı gelişen ağır bir alerjik reaksiyon öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı.

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Naproksen topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir. Naproksen topikal kullanımı sırasında güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

Naproksen topikal’in fazla emilerek kan dolaşımına geçme riski çok düşük olsa da, tüm non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII)* kalp krizi veya felç (inme) de dahil olmak üzere hayati tehlike yaratabilecek kalp veya dolaşım problemleri meydana gelme riskini arttırabilir. Bu risk NSAII kullanımının süresi uzadıkça daha da artacaktır.

( *non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Nonsteroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII) mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler NSAII grubu bir ilaç kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Eğer mide veya bağırsaklarda kanama belirtileri olan; siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme; kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.
Mednap (Naproksen topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler
Nelerdir?

Eğer Naproksen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da asetilsalisilik asit* veya nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)** grubu diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.[ *asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ) ]

( **non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Naproksen topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

astım hastalığı öyküsü;

geçmişte asetilsalisilik asit veya NSAII grubu başka bir ilaca karşı gelişen ağır bir alerjik reaksiyon öyküsü;

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Naproksen topikal’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Mednap (Naproksen topikal) Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Naproksen topikal anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Mednap (Naproksen topikal’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Naproksen topikal’i açık cilt yaralarında, egzamalı, enfeksiyonlu, döküntü oluşmuş (kabartı, isilik vb. ), yanık veya yaralı cilt bölgelerinde kullanmayınız. Naproksen topikal’i kullanmadan önce bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz.

Eğer ellerinizdeki bir bölgeyi tedavi etmiyorsanız Naproksen topikal’i her uygulamanızdan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.

İlacı ilgili bölgeye yeterli miktarda (ince bir tabaka oluşturacak şekilde) sıkınız ve hafif masaj ile derinize uygulayınız.

Naproksen topikal jeli uyguladıktan sonra giyinmeden önce ilacın kuruması için en az 10 dakika bekleyiniz. İlacı uyguladıktan sonra en az 1 saat banyo veya duş yapmayınız.

Eğer Naproksen topikal jeli ellerinize uyguluyorsanız, ilacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika eldiven giymeyiniz.

Tedavi edilen cilt bölgesini doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bir bandaj ile sargılamayınız ya da sıcak su torbası, sauna veya ısıtılmış havlu gibi sıcağa maruz bırakacak uygulamalar yapmayınız. Sıcak uygulama veya bandajlama cildinizden emilen ilaç miktarını arttırabilir ve zararlı etkilere sebep olabilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu kullanınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç kullanmayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Cilde yüzeyden sürülen Naproksen topikal’de doz aşımı meydana gelmesi olası değildir. Eğer bir kişi ilacı yanlışlıkla yuttuysa hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Mednap (Naproksen topikal) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Naproksen topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir.

Bu ilacın ağzınıza veya gözünüze kaçmasından kaçınınız. Eğer ilaç ağzınıza veya gözünüze kaçarsa bol su ile yıkayınız.

Naproksen topikal kullanımı sırasında güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.
Mednap (Naproksen topikal’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Naproksen topikal cilt yüzeyine uygulandığında ciddi yan etkiler meydana gelme riski az olsa da, ilacın emilerek kan dolaşımına geçtiğinde meydana gelebilecek yan etkiler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

uygulama bölgesinde kızarıklık, tahriş, deri iltihabı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Mednap (Naproksen topikal) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Naproksen topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.);

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec ,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); metamizol sodyum (Adepiron, Andolor, Devaljin, Novalgin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

Ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçların topikal olarak cilt yüzeyinden sürülen Naproksen ile etkileşime girmesi olası değildir. Ancak birçok farklı ilaç birbiri ile etkileşime girebilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Mednap (Naproksen topikal’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Mednap Jel ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Mednap Jel ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Mednap Jel 'in asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Mednap Jel 'in sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Mednap Jel Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 26, 2020, 12:51:18 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mednap Jel Yan Etkileri e-book, Mednap Jel Yan Etkileri programı, Mednap Jel Yan Etkileri oyunları, Mednap Jel Yan Etkileri e-kitap, Mednap Jel Yan Etkileri download, Mednap Jel Yan Etkileri hikayeleri, Mednap Jel Yan Etkileri resimleri, Mednap Jel Yan Etkileri haberleri, Mednap Jel Yan Etkileri yükle, Mednap Jel Yan Etkileri videosu, Mednap Jel Yan Etkileri şarkı sözleri, Mednap Jel Yan Etkileri msn, Mednap Jel Yan Etkileri hileleri, Mednap Jel Yan Etkileri scripti, Mednap Jel Yan Etkileri filmi, Mednap Jel Yan Etkileri ödevleri, Mednap Jel Yan Etkileri yemek tarifleri, Mednap Jel Yan Etkileri driverları, Mednap Jel Yan Etkileri smf, Mednap Jel Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 889 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Mednap 500 Mg Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 346 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 03:25:25 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Mednap 250 Mg Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 375 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 03:26:07 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular