Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek  (Okunma Sayısı: 515 Kere Okundu.)
« : Aralık 02, 2012, 08:29:17 ÖS »

Essy
*
Üye No : 103583
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 213
Mesaj Sayısı : 1.350
Karizma = 3019TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ilk kez konuştu, 14 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni sistemi anlattı. Ancak eğitimin yeni prensine göre bu bildiğiniz sınavlara pek benzemiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’yla yeni bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Bunun detaylarını öğrenebilir miyiz?

- Bu proje aslında bir durum tespiti. Şu ana kadar öğrencilerimizi sınava sokuyorduk. Çocukların eğitimi sınavla başlayıp sınavla bitiyordu. Bu yıldan itibaren öğrencilerimizin durumlarını tespit edeceğiz. Bu dışarıdan sınav gibi görünebilir, ancak değil. Öğrenciler her derste belli kazanımlar elde etmiş olmalı. Biz edebilmiş mi, alması gerekenleri alabilmiş mi bunu test ediyoruz.

Sınav olmadan çocuklar aynı anda merkezi bir şekilde mi test edilecek?

- Sınav değil. Çocuğa hiçbir etkisi yok, dolayısıyla yarışmayacak. Herhangi bir okula girişini ya da üniversite sınavını etkilemeyecek. Bunu yapmamızın amacı eğitim sistemimizin ne durumda olduğunu tespit etmek. Derslerde kazandırmak istediğimizi kazandırabilmiş miyiz, bunu ölçeceğiz. Aslında Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistemini sınava sokuyoruz ve bu ilk kez oluyor. Sistem ne ölçüde başarılı olmuş onu görmüş olacağız. Daha da önemlisi seneden seneye karşılaştırma yapacağız. Sistem onu aşağı mı, yukarı mı çekmiş bunu ölçeceğiz. Böylelikle milli eğitim politikalarının hedeflere ulaşıp ulaşmadığını kontrol edeceğiz.

Kaçıncı sınıflar bu sınava girecek?

- Bu sene 4’üncü sınıftan itibaren 12’nci sınıfa kadar her öğrenci her yıl bu sınava girecek. Geçen yıl bunu yaptık. 10 bin öğrenciyle pilot uygulama olarak denedik.

ÜNİVERSİTE SINAVINDAN DAHA BÜYÜK

Bir öğrenci kaç dersten sınava girecek?

- Şimdilik altı ders üzerinden planlıyoruz. Sınıftan sınıfa değişecek ama. Matematik, geometri, fen bilimleri (biyoloji, fizik, kimya), Türkçe ve İngilizce.

Bu yıl mı başlıyor?

- Evet. Şu anda planlarımızı yapıyoruz. Lojistik olarak üniversite sınavından bile daha büyük sınav. 14 milyon öğrenciyle altı değişik branşta durum tespiti yapılmasından bahsediyoruz. Kolay iş değil.

İlk sınav ne zaman?

- Çalışmalara başladık. Sorular hazır. Bu yıl bahar döneminde ikinci sömestrde yapmayı planlıyoruz. Soru kitapçıklarını görmek istedim. Tek tek okuyorum.

Bilgi ağırlıklı sorular mı?

- Bilgi bazlı soru istemiyoruz. Örneğin savaşların hangi yılda yapıldığının sorulmasından yana değiliz. Gerçekten çocuklar analitik düşünebiliyor mu, çıkarımlar yapabiliyor mu? Çocukları o tarafa itmemiz gerekiyor.

Açık uçlu sorular mı olacak?

- Hayır. Herkesi altı değişik branşta sınava sokmak zor. Test şeklinde olacak.

TÜRKİYE’NİN FOTOĞRAFINI ÇEKECEĞİZ

Amacınız ne?

- Tüm Türkiye’nin fotoğrafını çekmek, resmini yapmak değil. Amaç, öğrencilere kazanım ve beceri elde ettirmek.

SBS yerine mi geliyor bu sınav?

- Tam tersi. Öğrencilerin hayatını bir şekilde etkilerse sınav olmaya başlar. Birinci kriter sınav olmasın. Öğrencinin hayatına dokunursa sınav olur, hazırlanma olur, dershane olmaya başlar. Biz o gün o saat bu öğrenci ne biliyor, neyi kazanmış onu ölçmek istiyoruz. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendisine güvenmesi lazım. Bakanlıkla bir komisyon kurduk, sorular hazırlandı. Sistemin oturması birkaç sene alabilir.


==> Yine sınav..yine stres..Bu ne ya suyunu çıkarttılar iyice..Bizde insanız yani.. :/

 
Sokakta giderken, kendi kendime                                                   
Gülümsediğimin farkına vardığım zaman           
Beni deli zannedeceklerini düşünüp                                                                                  /Nefretin sönmez asla, sadece sönmüş gibi gözükür..
Gülümsüyorum..                                                                                                                    / Ufacık bir şey bile yeter alevlenmesine..
                      
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek
« Posted on: Şubat 20, 2020, 07:22:16 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek e-book, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek programı, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek oyunları, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek e-kitap, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek download, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek hikayeleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek resimleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek haberleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek yükle, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek videosu, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek şarkı sözleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek msn, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek hileleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek scripti, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek filmi, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek ödevleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek yemek tarifleri, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek driverları, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek smf, Meb'den Yeni Uygulama: 14 Milyon Öğrenci Her Yıl Sınava Girecek gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 04, 2012, 11:38:17 ÖS »
Avatar Yok

Violin
*
Üye No : 67011
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 728
Mesaj Sayısı : 1.855
Karizma = 10040


Afedersiniz Ama Yuh!! İyice Cıvıttılar Ha Başlarım Sınavına Ağlıyorum.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Istanbul'da 51 Yeni Otel Hizmete Girecek
Güncel Haberler
Salvatore 2 668 Son Mesaj Eylül 21, 2009, 01:12:18 ÖÖ
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Google'dan Yeni Uygulama !
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Arshavin 0 404 Son Mesaj Mart 01, 2012, 02:27:02 ÖS
Gönderen : Arshavin
Öğretmenler 5 Yılda Bir Sınava Girecek
Güncel Haberler
Mavi_Kiyamet 2 751 Son Mesaj Nisan 10, 2012, 10:07:29 ÖS
Gönderen : zynpnz
Sınava Girecek Çocuğa Ailelerin Yaklaşımı
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 316 Son Mesaj Nisan 21, 2013, 10:58:40 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
1 Milyon 287 Bin Öğrenci Ter Dökecek
Güncel Haberler
-minel- 0 243 Son Mesaj Kasım 26, 2014, 09:54:12 ÖÖ
Gönderen : -minel-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular