Duyurular
Webcanavari.Net 2oo9 Jingle Videosu Gülmek :)



0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Maxalt Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 629 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 06:46:07 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Maxalt Rapidisc Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Rizatriptan benzoat
İlaç Marka İsmi:
Maxalt Rapidisc Tablet
Bilgi:
Her Maxalt Rapidisc ağızda eriyen tablet 10 mg Rizatriptan eşdeğeri 14.53 mg Rizatriptan benzoat içerir.

Rizatriptan Nedir?

Rizatriptan bir başağrısı ilacıdır. Beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışır. Rizatriptan ayrıca vücutta, başağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyebilecek maddeleri azaltır.

Rizatriptan aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aura* ile birlikte veya aura olmadan görülen migren atakları. ( *aura: Hasta tarafından bir nöbetin hemen öncesinde görülen, genellikle birkaç saniye süren ve aynı hastada her zaman benzer özellikler taşıyan uyarılar. Değişik görsel, işitsel, koku duyumları; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme, iç sıkıntısı ya da tam aksine neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun değişik bölümlerinde ortaya çıkabilen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir. )

Rizatriptan yalnızca başlamış olan başağrılarının tedavisinde kullanılır. Başağrısını önlemez ya da atak sayısını azaltmaz.

Rizatriptan genel başağrılarında ya da her zamanki migren ağrılarından farklı olan başağrılarında kullanılmamalıdır. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından migren başağrısı olarak tespit edilip onaylanmış durumlarda kullanılır.

Rizatriptan burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Rizatriptan Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Rizatriptan’a alerjiniz varsa ya da kalp hastalığı geçmişi, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunu, iskemi¹ ile ilgili kalp hastalığı, kalp krizi geçmişi, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

( ¹iskemi: Kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık durumu. )

Rizatriptan kullanımından önceki ya da sonraki 24 saat içerisinde diğer migren başağrısı ilaçlarını [eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), naratriptan hidroklorür (Naramig), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig) ] kullanmayınız.

Rizatriptan’ı, ergotamin tartarat içeren bir ilacın ( Ergafein, Avmigran, Cafergot) alımından önceki ya da sonraki 6 saat içerisinde kullanmayınız.

Eğer propranolol hidroklorür (Dideral) kullanıyorsanız ve doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Rizatriptan’ı; 5 mg’lık doz halinde, 24 saat içinde en fazla 3 doz olacak şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer son 14 gün içinde MAO inhibitörleri grubuna [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) ] ait bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.

Eğer karaciğer rahatsızlığınız, böbrek rahatsızlığınız, yüksek tansiyonunuz, kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter* rahatsızlığınız varsa ya da koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz; Rizatriptan kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar)

Rizatriptan kullanmadan önce, duloksetin hidroklorür (Cymbalta); essitalopram okzalat (Cipralex, Citoles, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Losiram, Secita, Tiopram); fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex); fluvoksamin maleat (Faverin, Fluamteva, Revoxin); sitalopram hidrobromür (Citrex, Cipram, Citara, Citexam, Citol, Citolixin, Copsam, Eslopram, Laira, Pasilopram, Relaxol, Vodelax); milnasipran hidroklorür (İxel); sertralin hidroklorür (Lustral, Misol, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Serteva, Zeleft); paroksetin hidroklorür (Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor, Zoxapar); venlafaksin hidroklorür (Efexor, Efexor XR, Venegis XR, Venfecto XR, Veniba XR) gibi antidepresanlar kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Rizatriptan yalnızca başlamış olan başağrılarının tedavisinde kullanılır. Başağrısını önlemez ya da atak sayısını azaltmaz.

Rizatriptan kullandıktan sonra ikinci bir tableti kullanmadan önce ilk tabletin alınmasının üzerinden en az 2 saat geçmesini beklemelisiniz. 24 saat içinde 30 mg’dan fazla Rizatriptan kullanmayınız.

Rizatriptan’ın çocuklardaki etkinliği ve güvenilirliği henüz saptanmamıştır. Doktor tavsiyesi olmadan Rizatriptan’ı 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

Rizatriptan Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Rizatriptan’a veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmamalısınız:

kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya kalp krizi geçmişi;

iskemi* ile ilgili kalp rahatsızlığı ( *iskemi: Kanla beslenmenin mekanik tıkanma ile engellenmesine bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel kansızlık durumu. );

geçmişte anjina pektoris* ya da kalp krizi geçirmiş olmak ( *anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum. );

kalbe kan sağlayan atardamarlar ile ilgili bir hastalık (koroner arter hastalığı);

prinzmetal anjina* ( *prinzmetal anjina: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum olan anjina pektorisin daha uzun süre devam eden ve çoğunlukla daha şiddetli olan türü. )
kontrol edilemeyen yüksek tansiyon; veya

her zamankinden farklı bir başağrısı.

Eğer son 14 gün içinde MAO inhibitörleri grubuna [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) ] ait bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklara sahipseniz, ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı (özellikle de diyaliz tedavisi görüyor olmak);

kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu; veya

koroner arter* rahatsızlığı riski (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde kalp damar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi). ( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar).

Rizatriptan’ın ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan formu fenilalanin içerir. Eğer fenilketonüri rahatsızlığınız varsa Rizatriptan’ın bu formunu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Rizatriptan’ı Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Rizatriptan'ın doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Rizatriptan kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.

Rizatriptan'ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Rizatriptan anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Rizatriptan’ı Kullanabilir miyim?

Migren ya da Rizatriptan kullanımı bazı kişilerde uyuklamaya yol açabilir. Bununla birlikte Rizatriptan kullanımı kimi kişilerde sersemlik oluşmasına da sebep olmuştur. Bu nedenle migren atağının ve Rizatriptan kullanımının kendi üzerinizdeki etkilerini görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Rizatriptan’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. İlacı doktorunuzun tavsiye ettiğinden daha fazla miktarda ya da daha uzun süre kullanmayınız. İlacın fazla kullanımı başağrınızı daha da ağırlaştırabilir. Reçetenizdeki bilgilendirmeleri takip ediniz.

Rizatriptan’ı başağrısı belirtilerini fark ettiğiniz an ya da atak başladıktan hemen sonra alınız.

Doktorunuz ilacın üzerinizde ciddi bir yan etkisi olup olmadığını görmek amacıyla ilk dozu hastanede ya da klinikte vermek isteyebilir.

Ağızda eriyen tablet olarak hazırlanan Rizatriptan’ın kullanımı:

İlacı almaya hazır olana kadar blister paketinden çıkarmayınız. Paketi açınız ve folyoyu tablet blisterinden geriye doğru soyunuz. Tableti geriye doğru itmeyiniz bu tabletin kırılmasına sebep olabilir.
Kuru ellerinizle tableti çıkarınız ve dilinizin üzerine yerleştiriniz. Tablet hemen erimeye başlayacaktır.
Tableti bir bütün olarak yutmayınız. Tableti çiğnemeden ağzınızda erimesini bekleyiniz.
Tablet eridikçe yavaş yavaş yutunuz. Eğer isterseniz erimiş tableti yutmak için su içebilirsiniz.

Rizatriptan’ın etkisinin başlaması (başağrısının hafiflemesi ya da kaybolması), ilacın alınmasını izleyen 30 dakika içerisinde ortaya çıkabilir.

Bir tableti aldıktan sonra eğer başağrınız tamamıyla yok olmazsa veya yok olup tekrar ortaya çıkarsa ikinci bir tableti kullanmadan önce ilk tabletin alınmasının üzerinden en az 2 saat geçmesini bekleyiniz. 24 saat içinde 30 mg’dan fazla Rizatriptan kullanmayınız. Eğer şikayetlerinizde iyileşme görülmezse, yeni bir tablet almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

1 ay (30 gün) içinde 4 kereden fazla başağrınız olursa doktorunuzla temasa geçiniz.

Rizatriptan’ı uzun süre kullanırsanız, doktorunuz elektrokardiyograf ya da kalbin elektriksel aktivitesini ölçen EKG isimli bir makine ile kalp fonksiyonlarınızı kontrol etmek isteyebilir. Bu işlem doktorunuzun, ilacın sizin için hala güvenli olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Rizatriptan’ın çocuklardaki etkinliği ve güvenilirliği henüz saptanmamıştır. Doktor tavsiyesi olmadan Rizatriptan’ı 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Rizatriptan ihtiyaç olduğunda kullanıldığından günlük doz planlaması yoktur. Eğer Rizatriptan kullandıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Rizatriptan tablet kullandıktan sonra ikinci bir tablet kullanabilmek için en az 2 saat beklemelisiniz. 24 saat içinde 30 mg’dan fazla Rizatriptan kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; yüksek tansiyon (ciddi başağrısı, bulanık görme, kulaklarda uğultu, endişe, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, anormal kalp atışları, veya nöbet), kalp ve damarlarla ilgili problemler.

Rizatriptan Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Rizatriptan kullanımından önceki ya da sonraki 24 saat içerisinde diğer migren başağrısı ilaçlarını [eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), naratriptan hidroklorür (Naramig), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig) ] kullanmayınız.

Rizatriptan’ı, ergotamin tartarat içeren bir ilacın ( Ergafein, Avmigran, Cafergot) alımından önceki ya da sonraki 6 saat içerisinde kullanmayınız.

Eğer propranolol hidroklorür (Dideral) kullanıyorsanız ve doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Rizatriptan’ı; 5 mg’lık doz halinde, 24 saat içinde en fazla 3 doz olacak şekilde kullanabilirsiniz.

Rizatriptan’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Rizatriptan kullanmayı durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola veya omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme;

ani başağrısı, bilinç bulanıklığı, görme ya da denge problemleri;

hissizlik veya belirli bölgelerde yanma hissi;

terleme, hızlı veya çarpıntılı kalp atışı, mide bulantısı, kusma, ishal, denge ya da koordinasyon kaybı, bayılma.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ağız kuruluğu, susama, mide bulantısı, kusma;
vücudun herhangi bir bölgesinde baskı ya da ağırlık hissi;
baş dönmesi, uyuşukluk hali, uyuklama, güçsüzlük, halsizlik; veya
karın ağrısı;
hafif karıncalanma hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Rizatriptan ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Rizatriptan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];
migren başağrısı ilaçları [eletriptan hidrobromür (Relpax); frovatriptan süksinat (Migrex); naratriptan hidroklorür (Naramig); sumatriptan süksinat (İmigran); zolmitriptan (Gravis, Zomig); vb. ];
ergotamin tartarat içeren ilaçlar ( Ergafein, Avmigran, Cafergot);
antidepresanlar [duloksetin hidroklorür (Cymbalta); essitalopram okzalat (Cipralex, Citoles, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Losiram, Secita, Tiopram); fluoksetin hidroklorür (Depreks, Florak, Foxeteva, Fulsac, Prozac, Zedprex); fluvoksamin maleat (Faverin, Fluamteva, Revoxin); sitalopram hidrobromür (Citrex, Cipram, Citara, Citexam, Citol, Citolixin, Copsam, Eslopram, Laira, Pasilopram, Relaxol, Vodelax); milnasipran hidroklorür (İxel); sertralin hidroklorür (Lustral, Misol, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Serteva, Zeleft); paroksetin hidroklorür (Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor, Zoxapar); venlafaksin hidroklorür (Efexor, Efexor XR, Venegis XR, Venfecto XR, Veniba XR); vb. ];
propranolol hidroklorür (Dideral).

Bu liste Rizatriptan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Rizatriptan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Rizatriptan’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Rizatriptan’ı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Maxalt Rapidisc Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Maxalt Rapidisc Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Maxalt Rapidisc Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Maxalt Rapidisc Tablet'isadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Maxalt Yan Etkileri
« Posted on: Ekim 27, 2020, 02:56:06 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Maxalt Yan Etkileri e-book, Maxalt Yan Etkileri programı, Maxalt Yan Etkileri oyunları, Maxalt Yan Etkileri e-kitap, Maxalt Yan Etkileri download, Maxalt Yan Etkileri hikayeleri, Maxalt Yan Etkileri resimleri, Maxalt Yan Etkileri haberleri, Maxalt Yan Etkileri yükle, Maxalt Yan Etkileri videosu, Maxalt Yan Etkileri şarkı sözleri, Maxalt Yan Etkileri msn, Maxalt Yan Etkileri hileleri, Maxalt Yan Etkileri scripti, Maxalt Yan Etkileri filmi, Maxalt Yan Etkileri ödevleri, Maxalt Yan Etkileri yemek tarifleri, Maxalt Yan Etkileri driverları, Maxalt Yan Etkileri smf, Maxalt Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2759 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 941 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1314 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 900 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 970 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular