Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Maxaljin Sr Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 371 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2013, 06:47:16 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Maxaljin SR Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Flurbiprofen
İlaç Marka İsmi:
Maxaljin SR Kapsül
Maxaljin SR (Flurbiprofen) Nedir?

Flurbiprofen ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Flurbiprofen vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır.

Flurbiprofen non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Flurbiprofen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ağrılı ve zor geçen adet dönemleri;

tendon iltihabı;

iltihaplı eklem romatizması;

çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması [osteoartrit (eş. a. osteoartroz)];

yumuşak doku yaralanmaları;

vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese ya da torba şeklindeki oluşumların iltihabı (bursit);

ankilozan spondilit*.

( *ankilozan spondilit: Omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizmal bir hastalık.)

Flurbiprofen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Maxaljin SR Kapsül hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Maxaljin SR (Flurbiprofen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Flurbiprofen kalp krizi veya felç (inme) gibi hayati tehlike yaratacak kalp ya da dolaşım problemleri riskini artırabilir, özellikle de Flurbiprofen’i uzun bir süre boyunca kullanırsanız. Flurbiprofen’i kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, nefes darlığı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde hemen acil servise başvurunuz.

Flurbiprofen mide ya da bağırsaklarda kanama veya delinme de dahil olmak üzere ağır yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi durumlar Flurbiprofen kullanımı sırasında kendini belli etmeden meydana gelebilir ve ölümcül olabilir, özellikle de yaşlılarda.

Mide kanaması belirtileri olan siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilaç sukroz (çay şekeri) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Flurbiprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol Flurbiprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini artırabilir.

Flurbiprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Maxaljin SR (Flurbiprofen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Flurbiprofen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlara¹ alerji;

asetilsalisilik asit’e² alerji.

( ¹non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

[ ²asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Flurbiprofen kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz :

sigara kullanımı;

geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması öyküsü;

karaciğer ve / veya böbrek hastalığı;

kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;

geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;

yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği;

astım;

burunda polip varlığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Flurbiprofen’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak hayati tehlike yaratacak kalp ya da dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Flurbiprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Flurbiprofen’i kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ya da bağırsaklarda kanama veya delinme de dahil olmak üzere ağır yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi durumlar bu gruba dahil ilaçların kullanımı sırasında kendini belli etmeden meydana gelebilir ve ölümcül olabilir, özellikle de yaşlılarda.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Maxaljin SR (Flurbiprofen) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Flurbiprofen’i gebeliğin son 3 ayında kullanmak anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebelik döneminiz süresince hekiminiz tarafından söylemedikçe Flurbiprofen kullanmayınız.

Flurbiprofen anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Maxaljin SR (Flurbiprofen) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Maxaljin SR (Flurbiprofen) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Flurbiprofen’in tablet ya da kapsül olarak hazırlanan formunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Flurbiprofen’in pastil olarak hazırlanan formunu alırken ise pastili ağzınızda yavaş yavaş eminiz. Pastili emerken ağzınızın içinde dolaştırınız.

Flurbiprofen’in kontrollü salım yapacak şekilde hazırlanan kapsül formlarını ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Kontrollü salım formda hazırlanan kapsül ilacın vücuda yavaşça salınması için özel olarak yapılmıştır. Hapı kırmak çok fazla ilacın bir kerede hızlı bir şekilde salınmasına sebep olacaktır.

Yetişkinler için günlük maksimum Flurbiprofen dozu 400 miligramdır. Almakta olduğunuz ilaçlardaki Flurbiprofen miktarına dikkat ediniz.

Eğer Flurbiprofen’i uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Flurbiprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, uykulu hal, siyah ya da kanlı dışkı, kanlı öksürük, normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapmama, sığ solunum ve bayılma.
Maxaljin SR (Flurbiprofen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Flurbiprofen’e benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Coraspin, Ecopirin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); ketoprofen (Profenid); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, naproksen veya ketoprofen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Flurbiprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol Flurbiprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini artırabilir.
Maxaljin SR’nin (Flurbiprofen) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, hazımsızlık;

karın ağrısı, gaz, ishal, kabızlık;

baş dönmesi, sinirlilik;

nezle;

kulaklarda çınlama;

bulanık görme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Maxaljin SR (Flurbiprofen) İle Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer [sitalopram (Cipram, Eslopram); essitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor); vb.] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız Flurbiprofen kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. Flurbiprofen ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Flurbiprofen kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.);

kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol); vb.];

kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.];

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.];

siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral);

lityum karbonat (Lithuril);

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat).

Bu liste Flurbiprofen ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Flurbiprofen ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Maxaljin SR’yi (Flurbiprofen) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Maxaljin SR Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Maxaljin SR Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Maxaljin SR Kapsül’ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Maxaljin SR Kapsül’ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.142


View Profile
Re: Maxaljin Sr Yan Etkileri
« Posted on: Ekim 21, 2019, 05:47:00 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Maxaljin Sr Yan Etkileri e-book, Maxaljin Sr Yan Etkileri programı, Maxaljin Sr Yan Etkileri oyunları, Maxaljin Sr Yan Etkileri e-kitap, Maxaljin Sr Yan Etkileri download, Maxaljin Sr Yan Etkileri hikayeleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri resimleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri haberleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri yükle, Maxaljin Sr Yan Etkileri videosu, Maxaljin Sr Yan Etkileri şarkı sözleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri msn, Maxaljin Sr Yan Etkileri hileleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri scripti, Maxaljin Sr Yan Etkileri filmi, Maxaljin Sr Yan Etkileri ödevleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri yemek tarifleri, Maxaljin Sr Yan Etkileri driverları, Maxaljin Sr Yan Etkileri smf, Maxaljin Sr Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2538 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 791 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 846 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Nevotek Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 342 Son Mesaj Ocak 28, 2013, 07:02:31 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Maxaljin Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 364 Son Mesaj Ocak 29, 2013, 06:48:25 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular