Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Maoculuk  (Okunma Sayısı: 431 Kere Okundu.)
« : Temmuz 18, 2012, 07:14:24 ÖS »
Avatar Yok

Liza
*
Üye No : 5348
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3605
Mesaj Sayısı : 9.619
Karizma = 20178


Kapitalizmin Avrupadaki gibi bir gelişme seyri izlemediği doğu toplumlarına özgü Marksizmin pratiği olarak ifade edilebilir.Asya tipi üretim tarzı olarak ifade edilen ve Doğu toplumlarına özgü olan bu durum Avrupa'dakinden farklı bir mülkiyet yapılanmasının bir sonucudur. Avrupa'da toprak sahibi Lordlar bulundukları bölgede Kralın yetkilerini paylaşır kendi bölgelerinde bağımsız hareket ederlerken Asya toplumlarında böyle bir durum görülmez, merkezi otorite güçlü yapısını devam ettirebilmek için toprağı bazı kişilere mülk olarak devretmez, ancak toprağın kullanım hakkını bazı koşullar altında devreder,böylece ülke topraklarının tamamı devlete ya da aynı anlama gelmek üzere merkezi otoriteye bağlıdır, böyle bir mülkiyet yapılanmasının sonucu olarak Asya toplumlarının üretim yapısı Avrupadaki üretim yapısınından farklılaşmıştır.Mao bu ikili yapı içerisinde Marksizmin hayata geçirilmesi ve Sosyalist iktidarın kurula bilmesi için Asya toplumlarına farklı bir örgütlenme uygulamıştır.Mao'nun döneminde Çin nüfusunun önemli bir bölümü köylüydü işçi sınıfı ise birkaç büyük kentte çok sınırlı sayıda mevcuttu bu somut durum içerisinde Avrupadaki gibi işçi sınıfının çoğunlukta olmadığı Çin'de işçilerin tek başlarına iktidar mücadelesi vermesi mümkün değildi,Bunu gören Mao köylü sınıfının gücüne dayanan ancak işçi sınıfının "ideolojik öncülüğüne" dayanan bir mücadeleyi savundu, buna göre işçi sınıfı Çin'de gelişmediği için kısıtlı bir güce sahipti, köylü sınıfı ise toplumun çoğunluğunu oluşturduğu için etkin bir güçtü, Mao bu somut koşullar altında şehirlerde işçi sınıfının gerilla örgütlenmesinin başarısızlığa uğrayacağını bu sebeple yine işçi sınıfının "ideolojik önderliğine" dayanan bir köylü gerilla örgütlenmesi kurdu.Çin Kapitalizminin sadece merkezde güçlü olduğu ve periferde etkili bir güce ulaşamadığı için mücadele periferden merkeze doğru olmalıydı. Mao Çin'in periferlerinde köylü gerilları ile başlattığı mücadele genişleyerek merkeze dayandı ve Çin'de sosyalizmin başarısıyla sonuçlandı.Ancak Mao sosyalist bir devrimin iktidarı ele almasının yeterli olmadığını asıl mücadelenin bundan sonra başlayacağını savundu,Kapitalizmin ideolojik etkilerinden, insan üzerindeki tahribatlarından,yabancılaşmadan kurtulabilmek için sosyalizmin yaşamın her alanına nüfuz edebilmesi için bir "KÜLTÜR DEVRİMİNİ" savundu.Maoculuk ve de Stalinizm aynı sayılabilecek kadar benzemektedir.Aralarındaki fark Stalin işçileri,Mao ise köylüleri ön planda tutmuştur.

Velhasıl-ı Kelam; Namaz . Dua . Gayret . Sabır . Nasip .
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Maoculuk
« Posted on: Ocak 21, 2020, 09:32:45 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Maoculuk e-book, Maoculuk programı, Maoculuk oyunları, Maoculuk e-kitap, Maoculuk download, Maoculuk hikayeleri, Maoculuk resimleri, Maoculuk haberleri, Maoculuk yükle, Maoculuk videosu, Maoculuk şarkı sözleri, Maoculuk msn, Maoculuk hileleri, Maoculuk scripti, Maoculuk filmi, Maoculuk ödevleri, Maoculuk yemek tarifleri, Maoculuk driverları, Maoculuk smf, Maoculuk gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular