Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Mahremler Kimlerdir ?  (Okunma Sayısı: 577 Kere Okundu.)
« : Mayıs 22, 2010, 01:34:10 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55161


Dokuz çeşit mahrem vardır. Biz onlardan mahremlerin haramlığına sebeb olanların bazısını yazalım:

"Neseb; kayınlık (sıhriyet); süt emdirme; cem'i diğer" diye fıkıh kitablarında beyan olunmuştur. Bunlardan bize lazım olan nikahın ebedî haramlığının sebebleridir. Ebedî haramlığın sebebi üçtür. Bunların dışında olan haramlık ise muvakkattir.

Neseb sebebiyle nikahı haram olan hatunlar şunlardır: Anneler kızlar kardeşler halalar kardeş kızları teyzeler kız kardeşlerin kızları olmak üzere yedi kısımdır.
Anneler: Kişinin kendi annesi annesinin annesi babasının annesi de buna dahil*dir. Nesebin dışında anne edinilen kadınla halvet caiz değildir. Onunla evlenmek caiz*dir.
Neseb olarak kızı kızının kızı oğlunun kızı ebediyen haramdır. Kişinin evlad edindiği kızın ve ahiret kızının nikahları haram değildir.
Hemşirelerdir: Anne ve babadan yalnız anneden yalnız babadan hemşirelerin nikahları ebediyen haramdır. Süt hemşire dahi neseb hemşiresi gibidir. Neseb ve süt emdirenin dışında erkeğin kadına kadının erkeğe kardeşliği nikahın haramlığına sebeb
olamaz.

d. Halalardır: Kişinin babasının anne ve babadan kız kardeşinin yalnız babadan yalnız anneden babanın hemşiresinin babalarının ve ecdadın halalarının annesinin an*neannenin halalarının ebediyen nikahları haramdır. Halanın halası ise baba tarafından ise haram anne ve baba tarafından ise haram anne tarafından ise haram değildirdenildi.

Teyzelerdir: Annesinin anne baba bir hemşiresi yalnız anne yalnız baba tarafın*dan annenin hemşirelerinin nikahları ha*ramdır.
Biraderlerin kızları: Kişiye bir anne babadan yalnız anneden yalnız babadan biraderlerinin kızları haramdır.
Hemşirelerin kızları da böyledir haramdır.
Kayınlıkla haram olanlar dört kısımdır.
a. Kayınvalideler: Kişinin hanımının annesi haram olduğu gibi annesinin annesi babasının annesi dahi haramdır.

b. Üvey kızlardır.

c. Gelin hanımlardır. Kişiye kendi oğlunun hanımı haram olduğu gibi oğlunun oğlu kızının oğlunun hanımı dahi haramdır. Oğlunun zevcesinin diğer bir kocadan kızı haram değildir. Onunla evlenilebilir; oğianlığın ha*nımı haram olmadığı gibi. Çünkü oğlanlığına alınanın nikahı haram değildir.

d. Üvey annelerdir. Bir kişinin babasının hanımı ki üvey annesidir haram olduğu gi*bi baba babasının annne babasının zevcesi de haramdır.

SORU: Zeyd'in zevcesi Hind'in diğer bir kocadan olan ölmüş oğlu Amr'ın zevcesi Zeyneb'i Hind ile beraber nikahına almaşı caiz olur mu? Yani Hind'in eski gelini kendisine eş olabilir mi?

CEVAB: Olur.

Yani ölmüş üvey evladın karısı kişiye haram değildir.

SORU: Babasının zina etmiş olduğu kadın oğluyla evlenebilir mi?

CEVAB: Hayır.

3. Kayınlıkta haram olanların süt emdirmede de zinada da hükmü aynıdır. Kişiye zevcesinin kızı zevcesinin annesi haram olduğu gibi zevcesinin süt kızı süt annesi da*hi haramdır. Zina ettiği kadının kızı annesi süt kızı süt annesi dahi böyledir. Bunları ni*kahla almak haram olduğu gibi bunlar ile şehvetle oynaşmak zevcesinin boş düşmesine sebebiyet verir.

Zeyd zevcesi Hind'in süt kızı Zeyneb'e temasta bulunsa Hanımı Hind Zeyd'e haram olur.

Emdirme sebebiyle nikahları haram olan kadınlar neseb ve kayınlık sebebiyle nikahı haram bulunan hatunlar gibidir. Kişiye nesebde olan anneler kardeşler halalar teyzeler kardeş kızları kız kardeşin kızları ha*ram olduğu gibi emdirmede olanlar da haramdır.

Kayın valideler haram olduğu gibi süt kayın valideler de süt üvey kızı süt evladın zevcesi süt babanın zevcesi de haramdır. Burada bilinecek kaideyi şu şekilde izah edebiliriz.

Süt hükmü: Burada iki kişi vardır: 1. Emen 2. Emdiren.

Emen: Emen ve evladı emdirene emdirenin kız kardeşlerine emdirenin kardeşlerine emdirenin aslı ve evladına haram olur.

Emdiren: Emdiren tarafından ise kendisi kız kardeşleri kardeşleri aslı ve evladı emene haram olur. Emdirenin kocası emenin babasıdır. Mirasın dışında neseb gibidir. Bunların nikahları emenin kardeşlerine an*ne ve babalarına haram değildir.

Nitekim En-Nisa' suresinin 23. ayetinde Cenab-ı Hakk bunları beyan etmiştir:

"Anneleriniz (bütün nineler dahil) kızları*nız (Bunda kızların kızları oğulların kızları ve on*ların evlad ve torunları da dahildir.) kız kar*deşleriniz (Anne baba bir veya anne bir baba bir hemşireler dahildir.) halalarınız (babanızın kız kardeşleri onun babalarının hemşireleri ve annenin anne ve ninelerinin hemşireleri baba*nın annesinin ninelerinin hemşireleri babanın annesinin ninelerinin kız kardeşleri) birader*ler kızları (ve torunları) hemşire kızları (Hemşirenin kız torunları da dahildir. Buraya ka*dar olan yedi mahrem neseb tarafında olan mah*remlerdir.) sizi emziren süt anneleriniz (Süt nineleri de dahildir.) süt hemşireleriniz (Süt anne ve kardeşlerinde de neseb hükümleri cari*dir.) kadınlarınızın anneleri (Kızlarına zifaf vaki' olsun olmasın anneleri damada haramdır.) kendileriyle (zifafa) girdiğiniz karılarınızdan olup himayelerinizde bulunan üveykızlarınız (la evlenmeniz) size haram edildi."Ayet-i kerîmede süt hemşireleri yani süt anne ve kardeşlerinde de neseb hükümleri caridir denildi. Binaenaleyh süt anneler süt hemşireler süt babalar süt kızlar süt hala*lar süt teyzeler süt birader ve kızları hep ne*seb hükümlerine dahildir. Hadîs-i şerîfte:

"Neseb cihetinden haram olan süt cihetinden de haram olur." buyrulmuştur. Nikahları ebediyyen haram olanların bir arada oturup kalkmaları caizdir. Bunun dışında yani nikahlanmalan ebedi haram olmayan erkek ve kadınların bir arada oturup bulunmaları caiz değildir. Örf ve adet yukardaki ayetin hükmüne muhalifse reddedilir.


İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Mahremler Kimlerdir ?
« Posted on: Ocak 26, 2020, 11:36:51 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Mahremler Kimlerdir ? e-book, Mahremler Kimlerdir ? programı, Mahremler Kimlerdir ? oyunları, Mahremler Kimlerdir ? e-kitap, Mahremler Kimlerdir ? download, Mahremler Kimlerdir ? hikayeleri, Mahremler Kimlerdir ? resimleri, Mahremler Kimlerdir ? haberleri, Mahremler Kimlerdir ? yükle, Mahremler Kimlerdir ? videosu, Mahremler Kimlerdir ? şarkı sözleri, Mahremler Kimlerdir ? msn, Mahremler Kimlerdir ? hileleri, Mahremler Kimlerdir ? scripti, Mahremler Kimlerdir ? filmi, Mahremler Kimlerdir ? ödevleri, Mahremler Kimlerdir ? yemek tarifleri, Mahremler Kimlerdir ? driverları, Mahremler Kimlerdir ? smf, Mahremler Kimlerdir ? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular