Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Maden Jeolijisi  (Okunma Sayısı: 777 Kere Okundu.)
« : Aralık 17, 2013, 09:04:30 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Uygulamalı jeolojinin en önemli kollarından biri olan ekonomik jeoloji yerküresini teşkil eden veekonomik olarak yararlanılabilen doğal maddelerin bilinmesini ve bulunmasını amaç edinmiştir.Yerküresini oluşturan mineral toplulukları, kömür, petrol ve hatta su gibi doğal gereçlerdenekonomik olarak yararlanılabilenlere “Maden” adı verilir.Maden jeolojisi, kömür jeolojisi, petrol jeolojisi ve su jeolojisi (hidrojeoloji) ekonomik jeolojinindallarını teşkil eder. Buradan da anlaşılacağı gibi Maden Jeolojisi deyimi sadece ekonomik değeresahip mineral topluluklarını inceleyen bilim dalı olarak kullanılmaktadır.Metal elde edilen mineral toplulukları Metalik Maden Jeolojisi’nin, diğerleri metalik olmayan maden jeolojisinin veya daha çok kullanılan deyimiyle Endüstriyel Hammaddeler Jeolojisi‘nin kapsamınagirer. Bu derste metalik maden jeolojisi ve endüstriyel hammaddeler jeolojisi bir arada elealınacaktır.
TARİHÇE
İnsanlar odun, kemik, deniz hayvanlarının kabuğu gibi gereçlerden sonra taş devrinde sileks,obsidiyen ve kil gibi anorgonik maddelerden de yararlanmayı öğrenmişler, bu maksatla kuyular,galeriler açmışlardır. Daha sonra doğadaki olayları gözleyerek nabit metallerin ve bazı minerallerineriyebildiklerini öğrenmişler ve buna paralel olarak alivyonlardan itibaren bazı nabit metalleri eldeetmeye başlamışlardır.İlk kullanılan metal M.Ö. 12000 yıllarında altın olmuştur. İnsanlar aynı devirlerde bakır ve kalayunsurlu mineralleri eriterek, bronz yapmaya başlamışlardır. Bakır ve demir 'in elde edilmesi dahageç olmuştur. Demir’in ilk defa M.Ö. 1500 yılarında Anadolu‘da Hitit’ler tarafından kullanılmışolduğu ileri sürülmüştür. Daha sonrada Anadolu ’da eski Yunanlılar, Romalılar, Ermeniler,Cenevizliler, Ruslar ve İngilizler altın, gümüş, demir, bakır, kurşun ve civa gibi unsurlarıişletmişlerdir. 19. Asrın sonları ile 20. Asrın başları Anadolu’da yeni yatakları bulunup işletile bilmesi bakımından büyük önem taşır. Zonguldak kömür yatakları, Dursunbey krom yatakları, İzmir dolaylarındaki civa, antimuan ve zımpara taşı yatakları bu dönemde bulunmuştur.Cumhuriyet döneminde madencilikte uğraşan Sümerbank, MTA, Etibank; TPAO ve TKİ kurumlarıkurulmuştur. Maden arama işlemleri bilhassa MTA (1935) tarafından yürütülmektedir
 .
MADEN JEOLOJİSİ İLE İLGİLİ TERİMLERİMetal:
 Metalik parıltılı, ısı ve elektriği iyi geçiren, iyonizasyon enerjileri düşük, kolaycaoksitlenerek pozitif iyonlar verebilen unsurlardır. Doğada mevcut 92 unsurdan çoğu metaldir.
 Örneğin;
 Fe, Cu, Pb, Zn, Cr, Ni, ....... Metal olmayan unsurlar ise şunlardır: H, He, B, C, N, O, F, Ne, Si, P, S, C, Ar, As, Se, Br, Kr, Te, I, Xe, At, Rn.
Faydalı Mineral:
 Yeterli miktarda olduğunda ekonomik bir değer taşıyan mineraldir. Cevher minerali deyimiyle de adlandırılır.
Cevher:
 Bir veya daha fazla çeşit faydalı mineral içeren ve ekonomik bir önem taşıyan doğal bir kayaçtır. Sadece faydalı minerallerden müteşekkil olabileceği gibi gang mineralleri de içerebilir.
Maden:
 Farklı anlamlarda kullanılır;
 a)
 Metal kelimesiyle eş anlamda,
 b)
 Cevher kelimesiyle eş anlamda,
 c)
 Cevher çıkartmak için yapılan işletme anlamında. işletme açık veya kapalı olabilir. Küçük işletmeler için maden ocağı deyimi kullanılır.
Ham cevher veya brüt cevher veya tuvenan cevher:
 Cevherin madenden (işletmeden) çıkarılmışolduğu andaki doğal şeklidir.
Gang veya Kısırtaş:
Cevher içerisindeki ekonomik değeri olmayan kısım veya kayaca verilen addır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Maden Jeolijisi
« Posted on: Mayıs 31, 2020, 06:20:34 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Maden Jeolijisi e-book, Maden Jeolijisi programı, Maden Jeolijisi oyunları, Maden Jeolijisi e-kitap, Maden Jeolijisi download, Maden Jeolijisi hikayeleri, Maden Jeolijisi resimleri, Maden Jeolijisi haberleri, Maden Jeolijisi yükle, Maden Jeolijisi videosu, Maden Jeolijisi şarkı sözleri, Maden Jeolijisi msn, Maden Jeolijisi hileleri, Maden Jeolijisi scripti, Maden Jeolijisi filmi, Maden Jeolijisi ödevleri, Maden Jeolijisi yemek tarifleri, Maden Jeolijisi driverları, Maden Jeolijisi smf, Maden Jeolijisi gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 06, 2014, 09:07:02 ÖS »
Avatar Yok

Evcimenesra
*
Üye No : 143303
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 19
Karizma = 0


teşekkürler.....
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Maden Ocağı
L - M - N
DeLy 0 556 Son Mesaj Nisan 09, 2009, 07:41:01 ÖS
Gönderen : DeLy
Maden Mühendisliği
Meslekler
Asortik Hatun 1 1113 Son Mesaj Mayıs 02, 2010, 04:21:18 ÖS
Gönderen : KaraElmas
Ege Bölgesinin Maden Rezervleri
Coğrafya
Hephaestus 3 1991 Son Mesaj Temmuz 07, 2012, 02:25:20 ÖÖ
Gönderen : Liza
Ülkemizde Maden Yatakları
Coğrafya
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 665 Son Mesaj Mart 21, 2012, 12:59:54 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Elektrikli Maden Küreği
Coğrafya
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 590 Son Mesaj Mart 21, 2012, 01:07:07 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular