0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri  (Okunma Sayısı: 413 Kere Okundu.)
« : Ocak 10, 2014, 10:58:49 ÖS »

sanane_61
*
Üye No : 99109
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9901
Mesaj Sayısı : 13.434
Karizma = 40595


Acıbadem Hematoloji Günleri, Türkiye’nin çeşitli illerinden önde gelen hematologların katılımıyla gerçekleştirildi. 

57 hematoloğun katıldığı toplantıda, 27 hematolog bilimsel sunumlar yaptı. Lösemi tedavisi için Acıbadem Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni yöntem, toplantıya da damga vurdu. Lösemi tedavisinde hastalar yeni bir umut olan “yarı uyumlu nakil” yönteminin ilk 6 aylık sonuçları açıklandı.

Sapanca’da gerçekleştirilen Acıbadem Hematoloji Günleri, başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Antalya, Kocaeli, Trabzon, Malatya, Kayseri gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden 50’yi aşkın hematoloğu bir araya getirdi. 27 hematolog, hematoloji ve immünoloji ile ilgili sunum yaptılar.

Toplantıda Prof. Dr. Tevfik Akoğlu, Prof. Dr. Mustafa Çetiner ve Prof. Dr. Mustafa Serteser başkanlığında Pediatrik Hematoloji’den; Prof. Dr. Akif Yeşilipek, Prof. Dr. Bülent Antmen ve Prof. Dr. Gülyüz Öztürk’le beraber, Erişkin Hematoloji’den; Prof. Dr. Mutlu Arat, Prof. Dr. İhsan Karadoğan, Prof. Dr. Siret Ratip, Prof. Dr. Sevgi Beş Işık Kalayoğlu, Prof. Dr. Seçkin Çağırgan, Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Çetin yarı uyumlu nakil deneyimlerini paylaşırken, Doç. Dr Tunç Akkoç da Transplant immünolojisindeki gelişmeleri tartıştı.

Acıbadem Hematoloji Günleri’nde Acıbadem Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nin sürdürdüğü araştırmanın ilk 6 aylık sonuçları katılımcılarla paylaşıldı. Acıbadem Labcell Laboratuvarı ve Acıbadem Kordon Kanı Bankası Koordinatörü, Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, birinci dereceden akrabalarından ilik nakledilen hastaların ilk 6 aylık sonuçlarının son derece umut verici olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ovalı, “Yarı uyumlu nakil bugüne dek 8 hastada uygulandı. İlk 6 aylık başarı oranı yüzde 100. Bu olağanüstü bir rakam. Bir hastamız bir yılı doldurdu” dedi. Yarı uyumlu naklin Türkiye için eskiden hayal olarak görüldüğünü, bugün gelinen noktada ise ‘olmaz denilenin olduğunu’ belirten Prof. Dr. Ovalı, yarı uyumlu naklin hızla yayılması gerektiğini vurguladı. Hastalar ve aileleri için yepyeni bir umut olan ve bilim dünyasında yankı uyandıran ‘Çift ayıklama yöntemi’nin, bugüne dek 8 hastaya yeniden can verdiğini belirten Prof. Dr. Ovalı, “Yarı uyumlu nakil, ilik nakli için gereken 6/6 uyum gerekliliğini, 6/3’e düşürüyor. Bu sonuç şu anlama geliyor; ilik nakli yapılabilmesi için artık yüzde 100 uyum gerekmeyecek! Hastanın annesi, babası, kardeşi, çocuğu gibi yakınlarının verici olması yeterli olacak. Üstelik 6 aylık çalışmamızda, nakille ilişkili ölüm oranının sıfır olması da son derece önemli. Bu olağanüstü bir rakam” diye konuştu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Ben tahmin ediyorum ki, bu toplantıyla beraber yarı uyumlu nakillere bakış açısı daha iyi olacak. Nakil bekleyen ve nakil bulma şansı olmayan yaklaşık yüzde 70 hastaya kurtulma şansı verecek.

Toplantıda açıklanan bir diğer önemli gelişme ise, ülkemizde ilk defa tedaviye girecek olan virüslere karşı geliştirilmiş olan T hücrelerinin, artık Acıbadem Sağlık Grubu tarafından üretilebiliyor olması oldu.

Prof. Dr. Ratip: “Donörünüz odanızda”

Acıbadem Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı ve Kozyatağı İlik Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Siret Ratip, “Bu toplantıda yarı uyumlu nakillerin, yabancıdan tam uyumlu nakillerle artık aynı yerde olduğu konusunda gerçekten geniş bir görüş birliği oluştu. Dolayısıyla artık yurtiçi ve yurtdışı bankalardan verici aramayı çok gerekli görmüyoruz. Tüm hastaların annesi, babası, çocuğu veya kendine yarı uyumlu olan kardeşi mevcuttur ve yanlarındadır. Bunlardan nakil teknolojik olarak vardığımız noktada mümkün görünüyor” dedi. Prof. Dr. Ratip; “Burada önemli olan şey, bir donörü beklerken bir hastayı kaybetmek oluyor. Bunun örneklerini basında çok gördük. Gerçek hayatta biz daha çok görüyoruz. Uygun donörü olmayan hastalar ki, bu hastaların yüzde 70’i oluyor, donör beklerken hastalıkları geri geldiği için birçoğunu kaybediyoruz. Halbuki konuştuğumuz yarı uyumlu nakillerde yüzde 90 herkesin bir donörü var. Bu nedenden dolayı beklerken hastayı kaybetmek zorunda değiliz artık. Teknolojinin 20 yıl önceki teknolojiyle aynı olmadığının, değiştiğinin görülmesi açısından bu toplantı önemli ve çok verimli olmuştur” diye konuştu.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çetiner ise yarı uyumlu nakil yöntemi hakkında şunları söyledi: “Yarı uyumlu nakil, çok büyük bir umut. Yolumuzun tıkandığı düşündüğümüz bir anda yolumuzu açan bir yöntem. Hastalarımız için uygun verici bulamamak çok zorlandığımız bir noktaydı. Çünkü uluslararası bankalarda da yeterince verici olamıyor. Bana göre bu hematolojide bir devrim. Çocuğu nakil bekleyen anne babalar için bir umut. Yani çocuğunu doğurup büyüten bir anne, ona yeniden ikinci bir hayat verme şansı bulacak.”

Medical Park Hastanesi Çocuk Kemik İliği Ünitesinden Prof. Dr. Akif Yeşilipek, bu yöntemle en önemlisi gecikme olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Donör hastanın en yakınında olduğu için hemen tedaviye başlanabiliyor. Büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yarı uyumlu nakillerde bir diğer avantaj da yeterli hücre sayısına ulaşılabilmesidir”


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri
« Posted on: Ekim 23, 2020, 08:51:09 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri e-book, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri programı, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri oyunları, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri e-kitap, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri download, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri hikayeleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri resimleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri haberleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri yükle, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri videosu, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri şarkı sözleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri msn, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri hileleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri scripti, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri filmi, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri ödevleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri yemek tarifleri, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri driverları, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri smf, Lösemiye Çare Olabilecek Yeni Tedavi Yöntemleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Depresyon Ve Doğal Tedavi Yöntemleri
Alternatif Tıp
YalnızHayat53 0 678 Son Mesaj Temmuz 21, 2008, 03:00:42 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Menopoz Nedir,tanı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kadınca
Asortik Hatun 0 448 Son Mesaj Ekim 10, 2012, 06:32:03 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Horlama Tedavi Yöntemleri
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 0 510 Son Mesaj Ocak 07, 2013, 01:40:45 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Allerji Testleri Ve Tedavi Yöntemleri
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 1 642 Son Mesaj Mart 18, 2014, 12:55:44 ÖS
Gönderen : eche06
Sinüzit Tedavi Yöntemleri
Duyu Sistemleri
Honey_Face 6 1224 Son Mesaj Eylül 12, 2014, 01:32:38 ÖÖ
Gönderen : ecerenler


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular