Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Leta Stetter Hollingworth Biyografisi  (Okunma Sayısı: 22 Kere Okundu.)
« : Kasım 03, 2016, 07:56:23 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5672
Mesaj Sayısı : 27.672
Karizma = 62831


Leta Stetter Hollingwort (1886 Hollingwort Nebraska - 1939) ABD'li psikolog.

Nebraska Üniversitesinde okudu ve 1906 yılında onur ödülleriyle mezun oldu. Columbia Üniversitesinde Cattell gözetiminde doktorasını bitirdi. Harry Hollingwort ile 1908 yılında evlendi. New York City’de Barnard Üniversitesinde öğretmenlik yaptı. Üniversitede öğretmenliğine devam etmesine izin verilmedi; çünkü bir kadının ev dışında çalışmasının çocuklarının ve kocasının acı ve zorluklar yaşayacağına inanılıyordu. Aslında bir kadın olduğu için değil bir anne olduğu için çalıştırılmak istenmedi.

Leta’nın yüksek lisans eğitimi için gerekli parayı kocası Harry karşıladı. Leta Hollingwort 1916’da Columbia Üniversitesinde doktora yapma hakkı kazandı. Ünlü psikologlarda Thorndike ile birlikte çalıştı. New York’ ta sivil servislerde psikolog olarak çalıştı kadın psikolojisine yaptığı katkılardan dolayıda Amerikalı Bilim Adamaları arasına kabul edildi.

Leta Hollingwort değişkenlik hipoteziyle ilgili çok kapsamlı ampirik araştırmalar yürüttü. Değişkenlik hipotezi kadınların fiziksel psikolojik ve duygusal işleyişleri açısından erkeklere oranla daha homojen ve ortalama bir grup olduğunu bu nedenle de daha az değişkenlik gösterdiğini iddia ediyordu. Belirttiğimiz gibi bu inanıştan ötürü erkeklerin kadınlara oranla çeşitli eğitim ve kariyer fırsatlarından daha fazla faydalanacağını varsayıyordu. Yetenekleri açısında birbirine çok benzediği düşünülen kadınlar zihinsel karşı çıkışlar için gereken yeteneğe sahip olmadıklarını düşünülmüş ve bu yüzden çocuklarına bakma ve evlerini korumadan başka bir şey için eğitim görmelerine gerek olmadığını iddia edilmişti


Hollingwort 1913 ve 1916 yılları arasındaki araştırmaları çeşitli deneklerin fiziksel ve duygusal-motor işleyişleri ile düşünsel yetenekleri üzerinde yoğunlaşmıştı. Denekleri arasında bebekler kadın ve erkek fakülte öğrencileri ve o sırada adet gören kadınlar vardı. Adet görmekte olan kadınların araştırmaya özellikle dahil edilmesinin sebebi kadınların zihinsel ve duygusal durumlarının bedenlerindeki doğal süreçlerden etkilendiği varsayılması idi. Ulaştığı sonuç lar değişkenlik hipotezinin ve kadınların daha aşağı olduğunu ileri süren diğer düşüncelerin yanlış olduğunu kanıtladı. Örneğin uzun yıllardır zannedildiği gibi adet görmenin algısal ve motor becerilerde veya düşünsel yeteneklerde performans bozukluğuyla bir ilgisi yoktu. Hollingwort ayrıca kadının sadece çocuk doğurarak tatmin olabildiği düşüncesini sorgulayarak annelik için içten gelen bir dürtü olduğu fikrine karşı çıkmış ve kadınların başka alanlarda başarılı olma isteğini anormal ve sağlıksız gören düşünceyi önemsememiştir. Hollingwort’ göre kadının toplumun tam bir üyesi olmaktan alıkoyan şey biyolojik bir yoksunluktan ziyade sosyal ve kültürel tutumlardan kaynaklanmaktadır. Hollingwort’ a bu konuda birçok kişiyi uyardı ve hiç kimsenin kadını eve hapsetmeye hakkı olmadığı konusunda tepkilerini dile getirdi. Hollingwort kadınların oy kullanma hakkı hareketinde aktif rol oynayarak kadınların bir çok alanda sosyal haklar kazanmasına olanak sağladı.

Hollingwort sadece kadın psikolojisine değil ayrıca sosyal alanda da etki yaratabilmiş bir psikologdur. Kadınlar hakkındaki kalıp yargıların yıkılmasında önemli katlıları olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Nitekim geçmişte süregelen gerek bilimsel gereksel soysal olsun kadın hakkında olumsuz düşüncelerin doğru olmadığı bilimle kanıtlayan bir psikologdur. Kadın olmasına rağmen tarafsız davranmış ve çalışmalarıyla haklı olduğunu ispatlamıştır. Bugün bile Hollingwort haklı olduğunu kanıtlayan birçok bilimsel deney örnek gösterilebilir. Nitekim dünyanın birçok yerinde kadına sosyal yaşamda birçok hak tanınmasına rağmen hala toplum yaşamında aktif olamamasının sebebi kadının biyolojik yoksunluğundan ziyade sosyal ve kültürel tutumlardır.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 221.659


View Profile
Re: Leta Stetter Hollingworth Biyografisi
« Posted on: Ekim 21, 2017, 02:39:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Leta Stetter Hollingworth Biyografisi e-book, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi programı, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi oyunları, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi e-kitap, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi download, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi hikayeleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi resimleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi haberleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi yükle, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi videosu, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi şarkı sözleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi msn, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi hileleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi scripti, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi filmi, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi ödevleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi yemek tarifleri, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi driverları, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi smf, Leta Stetter Hollingworth Biyografisi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ayben'in biyografisi
Rap Genel
By.CeZa 5 1343 Son Mesaj Haziran 22, 2008, 08:23:02 ÖÖ
Gönderen : *GeLinCiKk
Symphony Biyografisi =) « 1 2 »
Üye Biyografisi
SyMpHoNy 10 1769 Son Mesaj Ağustos 11, 2008, 04:39:38 ÖS
Gönderen : HaYaL
Jöntürk Biyografisi
Rap Genel
Robert 2 631 Son Mesaj Haziran 22, 2008, 08:46:32 ÖÖ
Gönderen : *GeLinCiKk
C-İT Biyografisi
Rap Genel
Robert 2 895 Son Mesaj Mayıs 08, 2008, 05:53:54 ÖS
Gönderen : HuNTeR-DeViL
İn Flames Biyografisi
Rock Müzik & Gruplar
..::MéZaRKaBuL::.. 5 1141 Son Mesaj Kasım 17, 2009, 04:23:04 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular