0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi  (Okunma Sayısı: 494 Kere Okundu.)
« : Eylül 01, 2009, 12:50:45 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55164


Kürt vatandaşlar arasında yapılan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ezici çoğunluk ayrılma fikrine karşı. Sorunların çözümünde ise DTP'ye PKK'dan daha çok güveniyor.

Başbakan Erdoğan'la MHP Lideri Bahçeli'yi birbirine dava açtırmaya kadar götüren 'Kürt Açılımı' konusunda yeni bir araştırma da BİLGESAM'dan geldi. Aralarında emekli Büyükelçi-Bakan İlter Türkmen eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk ve siyaset bilimci Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu gibi isimlerin bulunduğu BİLGESAM yaklaşık 1.5 senedir Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Kürt meselesinin çözümüne yönelik bir anket çalışması gerçekleştirdi. 200 kişilik bir ekiple ve yaklaşık 300 bin TL harcayarak gerçekleştirilen bu çalışmadan ise son derece çarpıcı sonuçlar çıktı. BİLGESAM Kürt sorununun sosyolojik analizine yönelik yaptığı anket çalışmasını iki saat süren bir sunumla Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de anlattı. Anketin yapıldığı iller ağırlıkla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan seçildi. Ankete toplam 10 bin 199 Kürt kökenli vatandaş katıldı. Ankette ayrıca İstanbul ve Mersin gibi Kürt nüfusun yoğun olduğu illerde de gerçekleştirildi.

Etnik bilince yönelik çarpıcı sonuçlar

Anketi gerçekleştiren çalışma grubunun başındaki isim ise BİLGESAM Başkan Yardımcısı Sadi Bilgiç. Bilgiç bu anket çalışması için üniversite öğrencileri arasından Kürtçe ve Zazaca bilen birçok öğrenciyi gruba kattıklarını ve 200 kişilik bir ekiple 29 Mart Yerel Seçimleri öncesinde bölgede çalışmaya başladıklarını belirtiyor ve 19 ilde gerçekleştirilen projenin yaklaşık 250-300 bin TL'ye mal olduğunu ifade ediyor. Bilgiç Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Kürt kökenli vatandaşlar için sorunların 25 yılın ardından bir yumak haline geldiğini ve eğitim istihdam ve kültürel gelişme konularına senkronize bir yaklaşım sergileyecek ortak bir çözüm paketi gerektiğini söyledi. Bilgiç bu önerisine şu örneklerden yola çıkarak vardıklarını açıkladı: "Anketimizin amacı bölgedeki genel resmi çekmekti. Bölgede anket yaptığımız Kürt kökenli vatandaşların yüzde 9.7'si bağımsızlık talep ediyor. Yüzde 5'i federatif yapı talep ediyor ve yüzde 31.6'sı kültürel hak talep ediyor. Yani bölge insanının yüzde 15'i yüksek düzeyde etnik bilince ulaşmış. Bölgede Türkler Arap kökenlilerle ve Kürtler'de Zazalarla sosyolojik olaylara benzer bir şekilde bakıyorlar. Ancak Kürtler'de Zazalara oranla etnik bilinç daha kuvvetli. Yaşa göre örneğin 40 yaşın altındakilerde etnik bilinç çok yüksekken 40 yaş üzeri insanlarda bu seviye düşüyor. Cinsiyete göre baktığımızda erkeklerde ve bekarlarda etnik bilinç yükseliyor kadınlarda ise bu oran daha düşük. Bölgede ekonomik bir ayrım da gözümüze çarptı. Örneğin fakirlerde ve zenginlerde etnik bilinç yüksek ancak orta gelirlilerde nispeten daha düşük. Eğitimde de etnik bilinç sınıfsal bir özellik gösteriyor. Lise mezunlarında ve sadece okuma yazma bilenlerde etnik bilinç yüksek ancak ilkokul mezunlarında bu seviye düşük çıkıyor. Dolayısıyla sadece eğitim ya da sadece ekonomik önlemlerle bu sorun çözülmez. Aynı anda sorunun tüm boyutlarının çözümüne ilişkin bir paket hazırlanmalıdır."

KÜRTLER NE İSTİYOR?

Ankete katılanların yüzde 31'i kültürel hak yüzde 14'ü bağımsızlık ya da federatif yapı cevabını verdi.

KÜRT KÖKENLİLER NEREYE AİT?

Kürt kökenliler nereye ait sorusuna ankete katılanların yüzde 78'sı Türkiye Cumhuriyeti cevabını verirken yüzde 23.6'sının aidiyeti yok.

BU ÜLKEDE DİĞER ETNİK KÖKENLERLE YAŞAMAK İSTİYOR MUSUNUZ?

Katılımcıların yüzde 78'i bu soruya evet cevabını verdiler.

KÜRT KÖKENLİLER KİME GÜVENİYOR?

Ankete katılanların yüzde 34'ü DTP milletvekilleri yüzde 15'i PKK'ya ve yüzde 19'u Abdullah Öcalan'a güvendiklerini söylediler.

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİLERİNİZ NEDİR?

En yüksek payı yüzde 68'i eğitim yapısının güçlendirilmesini dile getirirken yüzde 66'sı ekonomik yatırımların artırılmasını ve işsizlik probleminin çözülmesini istedi. Katılımcıların sadece yüzde 9'u da bağımsızlık verilmesini dile getiriyor. Ankete göre bağımsızlık isteyenler ağırlıkla göçlerle geldikleri metropollerde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlar. Kentlerde yaşayanların yüzde 18'i bağımsızlık istedi. Üniversite mezunlarının ise sadece yüzde 8'i bağımsızlık istedi.
BAHÇELİ: KÜRTÇE KONUŞAN KARDEŞLERİM PKK'LI DEĞİL TÜRK MİLLETİNİN ÖZ EVLADI
MHP Lideri Devlet Bahçeli de Ağustos'un hemen başında Bursa İl Kongresi'nde Kürtçe konuşanların PKK'lı değil bu milletin öz evlatları olduklarını şu sözlerle dile getirmişti:
"Türkiye'de hiçbir kişi Kürtçe konuşan kardeşim olarak PKK'nın yandaşı ve onun destekçisi değildir. Zorla destekçi görünmek mecburiyetinde devletin zaafıyla görünen insanlar haline düşmüşlerdir. Kürtçe konuşanların hiçbirisini PKK'lı zannetmeyin. PKK'nın ucu Yunanistan'dadır Batı Avrupa'dadır Avrupa Birliği'ndedir Suriye'dedir. Diyarbakır'da Şırnak'ta Mardin'de Hakkari'de orada yaşayan bin yıllık kardeşimiz olan insanlar milletin öz evlatlarıdır. PKK'lı değil Türk milleti ailesindendir."

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi
« Posted on: Ocak 27, 2021, 11:12:12 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi e-book, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi programı, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi oyunları, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi e-kitap, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi download, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi hikayeleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi resimleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi haberleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi yükle, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi videosu, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi şarkı sözleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi msn, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi hileleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi scripti, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi filmi, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi ödevleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi yemek tarifleri, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi driverları, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi smf, Kürtler Bahçeli'yi Hakli Çikardi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
F.bahçeli Yıldızdan Iyi Haber!
Fenerbahçe
imge34 0 415 Son Mesaj Mart 18, 2013, 08:08:09 ÖS
Gönderen : imge34
F.bahçeli Yıldızların Uefa'ya Yazdığı Mektup
Fenerbahçe
imge34 1 461 Son Mesaj Temmuz 19, 2013, 06:02:54 ÖÖ
Gönderen : AlpTR
Bahçeli'den Balyoz Açıklaması
Güncel Haberler
sanane_61 0 342 Son Mesaj Ekim 09, 2013, 07:35:05 ÖS
Gönderen : sanane_61
Toroğlu: Kılıçdaroğlu Ve Bahçeli'yle Aynı Sırayı Paylaştım
Televizyon & Radyo & Magazin
sanane_61 0 363 Son Mesaj Ekim 14, 2013, 09:19:53 ÖS
Gönderen : sanane_61
Kürtler Eurovision'a Başvurdu
Güncel Haberler
imge34 0 316 Son Mesaj Ekim 31, 2013, 06:05:24 ÖS
Gönderen : imge34Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular