Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir?  (Okunma Sayısı: 947 Kere Okundu.)
« : Temmuz 08, 2008, 08:13:47 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Kur’ân’ın ilk âyetinin “OKU” diye başlamasındaki hikmet nedir?

“İkra/Oku” ilâhî emri, O en şerefli varlığın zâtında tecellî ile beşere emanet edilen sonsuz kemâlata muhatap ve mükellef olmak için bir vazife verme ve bir dâvettir.

Müşâhede edilecek, mânâ ve muhtevası anlaşılacak, anlaşıldıkça da, Hâlık’ın nizam ve kudretinin büyüklüğüne ihtişâm ve güzelliğine vâkıf olunacak bu kâinat, Levh-i Mahfûz’un bir tecellîsi ve yansımasıdır.

Allah, insan haricindeki canlı ve cansız her varlığı “kalem” olarak vazifeli kılmış, böylece de, her varlık kendisine tevdî edilen, kendisinde tecellî eden vak’aları kaydetmiş ve kaydetmektedir.

Canlı ve cansız her varlık bir kitaptır. Bu itibarladır ki, “Gör, müşâhede eyle!” suretinde değil de “Oku!” şeklinde bir emir vâki’ olmuştur. Zira, kitap ancak okunur. Her biri birer kitap olan varlıklar ile dolu ve pırıl pırıl bu kâinat elbette ve muhakkak ki, ilâhî bir kütüphânedir. İnsandan gayri bütün varlıklar sadece “yazmak” ile mükellef tutuldukları hâlde, insan hem yazmak ve hele de mutlaka “okumak” vazifesi ile şereflendirilmiştir.

İlim, kâinatta tecellî edegelen nizam ve değişik şekilde tecellî eden şeylerin birbiriyle olan münasebetlerini idrakten ve bu idraklerin tasnîfi ve bir araya getirilmesinden ibarettir. Kâinattaki bu nizam, nizamdaki ehemmiyetli hassasiyet ve denge, kat’iyen rastlantılara verilemez. Binâenaleyh, böyle bir nizamın elbette bir kurucusu ve vaz’edicisi vardır; hem de, varlığı her şeyden daha ayân bir kurucu.

Her nizam, ortaya konmadan önce tasavvur edilir. Tıpkı, kâğıda dökülüp çizilmeden önce bir mimarî plânın, mimar dimağında tasavvur edilmiş olacağı gibi... Beşerin karışık ve yoğun yapısı ve düşüncesi, bu tasavvur ve var olmaya nasıl bir şekil verir, o bir tarafa; kâinat çapındaki bu nizam, Levh-i Mahfûz ise, mukayyet nizam da, Kur’ân-ı Kerim’dir ve Levh-i Mahfûz’un aynasıdır.

Buna göre insan okuyacaktır. Okudukça anlamaya çalışacak, zaman zaman yanlış anlayacak, hatalar yapacak; tecrübelere girişecek; hata-sevâp potasından geçirdiği ilim cevherini itimat ve güvenirliğe, emniyet ve sağlamlığa ulaştıracaktır. Bakmak başka, görmek başka; anlamak başka, anladığını kabullenip şuur ve gönlüne mâl etmek başka; bütün bunlardan sonra tatbik etmek başka ve tatbik ettiğini de gayra teslim ve tevdî etmek tamamen başkadır.1. Kur’ân’da; körlük, sağırlık ve dilsizlik beraber zikredilir. Zira yaratılışla ilgili emirler gözle okunduğu gibi, tenzîlî emirlerin (Kur’an) ilk mâkes bulacakları yer de kulaktır. Ve bu müşâhede ve duyuşa tercüman ise lisandır.

2. Kulağına çarpan ilâhî emirlerle uyanmamış bir gönül, şeriât-ı fıtriye ile abes olarak iştigalden kendini kurtaramayacaktır.

3. “Oku”, bir bütünleşmenin ve bütünleştirmenin; bir müşâhede ve değerlendirmenin; bir görme ve onun yanında sezmenin, sonra da bu iç irfana dili tercüman kılmanın ifadesidir ki, ilk emir olması, ne kadar mânidardır.

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.021


View Profile
Re: Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir?
« Posted on: Nisan 07, 2020, 09:50:46 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? e-book, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? programı, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? oyunları, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? e-kitap, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? download, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? hikayeleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? resimleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? haberleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? yükle, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? videosu, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? şarkı sözleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? msn, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? hileleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? scripti, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? filmi, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? ödevleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? yemek tarifleri, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? driverları, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? smf, Kur’ân’ın İlk Ayetinin Oku Diye Başlamasındaki Hikmet Nedir? gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 12, 2008, 12:02:42 ÖS »

By.MuraT
*
Üye No : 7018
Yaş : 24
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1241
Mesaj Sayısı : 2.075
Karizma = 2788


güzel bir paylasım
Yanıtla #2
« : Eylül 08, 2008, 06:20:11 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65205


teşekkürler Zuhahaha

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #3
« : Eylül 13, 2008, 10:36:26 ÖS »
Avatar Yok

lonely
*
Üye No : 5510
Yaş : 27
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 86
Mesaj Sayısı : 1.375
Karizma = 859


paylaşım için Sağol. cnm emeğine sağlık
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Atatürk’ün Geometri Kitabı Nedir
Atatürk Köşesi
SaviorAngel 0 589 Son Mesaj Aralık 08, 2011, 06:27:59 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Mukus’un Görevi Nedir?
Kulak Burun Boğaz
Arshavin 0 3114 Son Mesaj Ocak 29, 2012, 12:57:52 ÖS
Gönderen : Arshavin
En Büyüğü 10 Yaşında Olan Bir Grup Çocuğa'sence Aşk Nedir?'diye Sormuşlar.
Aşk Mektupları
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 608 Son Mesaj Şubat 08, 2012, 10:05:35 ÖÖ
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Çocuklar Iphone’da Ne Yapıyor Diye Düşünmeyin
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 1 536 Son Mesaj Ocak 25, 2014, 11:21:14 ÖS
Gönderen : atropin27


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular