0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kuran'a Göre Boşanma Hükmü  (Okunma Sayısı: 521 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 06:28:38 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


islami soru ve cevaplar - kurana göre boşanma - boşanma nasıl olmalı

Soru: Okuduğum Türkçe çeviride, Bakara suresi 230. ayette, içerik olarak şunu yazıyor: "Erkek kadını boşarsa artık bundan sonra başka bir eşle nikâhlanıncaya kadar ilk erkeğe helal olmaz." Bundan anlaşılan erkekle kadın boşandıktan sonra kadın başka biriyle nikâhlanırsa daha sonra ilk erkeğe helal olur. Şimdi boşanıp da bir veya iki yıl sonra tekrar pişman olup evlenen insanlar biliyorum. Bunlar birbirlerine helal değil mi? Eğer doğruysa sadece şekil olarak nikâh yapmak yeterli mi yoksa gerçekten başka biriyle kan koca olmaları mı gerekiyor? (Hüseyin Onsal)

Cevap: Kocasından kesin olarak ayrılmış olan kadın, bir başka erkekle evlenip ondan boşanmadıkça ilk kocasına helal olmaz. Bunun nedeni, ikide birde karısını boşayıp bir süre sonra dönen, ona ne kocalık yapan ne de özgürce hareket etme fırsatı veren erkekleri bundan alıkoymaktır. Erkek ancak iki kez boşama hakkına sahiptir. Her boşamada üç ay içinde karısına dönebilir. Ama üç ay geçtikten sonra artık kesin ayrılık olur. Kadının rızası olmadan dönemez. Amaç belli. Kadının özgürlüğünün daha fazla kısıtlanmaması.

Benim kanaatime göre boşanmış olan eşler, karşılıklı rıza ile birbirlerine dönebilirler. Gerçi bunu fıkıh kitapları kabul etmiyor ama ben Bakara Suresi'nin 232. ayetinden bu hakkın verildiği kanaatini ediniyorum. Çünkü ayet kadının velilerine hitaben şöyle buyuruyor: "Kadınları boşadığınız zaman bekleme sürelerini bitirdiler mi, kendi aralarında güzelce anlaştıkları takdirde (eski) kocalarıyla evlenmelerine engel olmayın. Bu, içinizden Allah'a ve ahiret gününe inanan kimseye verilen öğüttür. Bu, sizin için daha iyi ve daha temizdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz." Kuran'ın amacı, aile düzenini sağlamak, karşılıklı olarak hakları korumaktır, insanların işini zorlaştırmak değildir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Kuran'a Göre Boşanma Hükmü
« Posted on: Aralık 01, 2020, 05:56:33 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kuran'a Göre Boşanma Hükmü e-book, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü programı, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü oyunları, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü e-kitap, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü download, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü hikayeleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü resimleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü haberleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü yükle, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü videosu, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü şarkı sözleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü msn, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü hileleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü scripti, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü filmi, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü ödevleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü yemek tarifleri, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü driverları, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü smf, Kuran'a Göre Boşanma Hükmü gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular