0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kuark Gluon Plazması - Kgp  (Okunma Sayısı: 791 Kere Okundu.)
« : Nisan 12, 2015, 05:36:41 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8.562
Karizma = 50939


Dünyanın en önemli fizik deneylerinin yapıldığı Brookhaven Laboratuvarı'ndaki bilimadamları, atomları parçalayarak maddenin yeni halini elde ettiklerini açıkladı.

ABD'de, araştırmacılar, elde ettikleri sıvı formundaki “kuark-gluon plazmasının”, evrenin, en erken döneminde neye benzediğini gösterdiğini açıkladı.

Bilimadamları, evrenin meydana geldiği Büyük Patlama'dan sadece bir an sonra tüm maddelerin “kuark-gluon plazması” denilen sıvı bir halde olduğunu belirtiyor.

Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'ndaki “Nükleer Fizik” bölümünün Başkanı Sam Aronson, “Evrende 13 milyar yıl önce var olan serbest kuark ve gluonların, bugün bildiğimiz partiküllere dönüştüğünü” belirtti ve yapılan deneyle maddenin yeni bir halini elde ettiklerini kaydetti.

Kuark-gluon plazması, laboratuvardaki Relativistik Ağır İyon Çarpıştırıcısı'nda, altın iyonları ışık hızına yakın süratle çarpıştırılarak elde edildi. Çarpışmanın yarattığı yüksek enerjiyle açığa çıkan kuark-gluon plazmasının, beklenenin aksine gaz formunda değil, “mükemmel bir kuark sıvısı” olduğu belirtildi.

Bilimadamları, kuarkların, gaz formunda olduğu gibi serbestçe dolaşmadığını, düzensiz ya da dağınık hareket etmediğini, “balık sürüsü gibi” birlikte aktıklarını kaydetti. Aronson bunun, ”mükemmele yakın bir sıvı hal” olduğunu söyledi.

Evrenle ilgili diğer teorilere de ışık tutacağı belirtilen araştırma sonuçlarının, “Nuclear Physics” dergisinde yayımlanacağı belirtildi.

MADDENİN EN KÜÇÜK PARÇASI

Kuarklar, maddenin temel yapıtaşları proton, nötron gibi çekirdek parçalarının içinde, değişik bileşimler halinde bulunuyor.

Bunlar, temel doğa kuvvetlerinden şiddetli çekirdek kuvveti taşıyan gluon adlı sanal parçacıkla birbirlerine bağlanıyorlar.

Bu bağ çok güçlü olduğu için kuarkların, çekirdek dışında bağımsız olarak görülemeyeceği, ancak evreni ortaya çıkaran Büyük Patlama'nın ilk saniyesinin küçük kesirleri içinde kuarkların ve gluonların madde parçacıkları dışında, muazzam sıcaklık ve basınç altında bir plazma halinde var olabildiği düşünülüyordu.

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.192


View Profile
Re: Kuark Gluon Plazması - Kgp
« Posted on: Haziran 07, 2023, 05:21:29 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kuark Gluon Plazması - Kgp e-book, Kuark Gluon Plazması - Kgp programı, Kuark Gluon Plazması - Kgp oyunları, Kuark Gluon Plazması - Kgp e-kitap, Kuark Gluon Plazması - Kgp download, Kuark Gluon Plazması - Kgp hikayeleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp resimleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp haberleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp yükle, Kuark Gluon Plazması - Kgp videosu, Kuark Gluon Plazması - Kgp şarkı sözleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp msn, Kuark Gluon Plazması - Kgp hileleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp scripti, Kuark Gluon Plazması - Kgp filmi, Kuark Gluon Plazması - Kgp ödevleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp yemek tarifleri, Kuark Gluon Plazması - Kgp driverları, Kuark Gluon Plazması - Kgp smf, Kuark Gluon Plazması - Kgp gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular