Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kuantum Fiziği Nedir?  (Okunma Sayısı: 1026 Kere Okundu.)
« : Mayıs 11, 2012, 11:11:51 ÖÖ »
Avatar Yok

GUDU
*
Üye No : 100873
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 0


Kuantum bölünemeyen enerji tutarıdır. Büyüklüğü Planck değişmezi ile kendi frekansının çarpımına eşittir.

Kuantum sözcüğü içinde bulunduğumuz yüzyılın ilk yıllarında kullanılmaya başlayan bir fizik terimidir. Bu terim, atomun yapısının ve genellikle maddenin incelenmesineilişkin araştırmaların en önemli yönlerinden birini oluşturur.

Fen bilimlerinin günümüzde ulaştığı noktaya varılmasında çok önemli bir rol oynamış olan kuantümün ayrıntısına geçmeden önce, bu terimin ortaya atılmasına ilişkin ilk çalışmalara değinmekte yarar vardır.

1873 yılında, ünlü ingiliz fizik bilgini James Clerk Maxvell (1831-1879) yeni bir kuram geliştirmişti. Bu kurama göre ışık ışınımları, kızılaltı ışınlar ve morötesi ışınlar elektromanyetik dalgalardı. Yani uzayda (tıpkı maddesel olmayan dalgalar gibi) saniyede üç yüz bin kilometre hızla yol alan elektriksel ve manyetik tedirgilerdi (pertür-pasyonlar).Bu kuram kısa süre içinde büyük bir ilgi toplayarak benimsendi.                                                           
Bunun nedeni yeni kuramın kırınma, yansıma ve ışığın yayılmasına ilişkin başka olayları son derecede yeterli bir biçimde açıklamasıydı. Çok geçmeden radyo dalgalarının keşfedilmesi Maxvell’in görüşünün doğruluğunu kanıtladı. Mawvell kuramına göre, akkor haldeki bir fitil ya da herhangi başka bir elektromanyetik ışınım kaynağı, enerjisini sürekli olarak ve gittikçe artan bir biçimde yayıyordu.

Bu enerjiyi elektromanyetik dalgalar düzenli bir biçimde dağıtıyorlardı. Maxvell kuramı ayrıca ışınımların kendilerini soğurabilecek yetenekte bir cisimle karşılaşmaları halinde, enerjilerini kaynaktan aldıkları sürekliliğe eşdeğer bir süreklilikle bu cisme aktaracaklarını da öne sürüyordu.

Ondokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru bu görüşlerin, deney sel verilerle bağdaşmadıkları ortaya çıktı. 1899 yılında Alman fizikçi Max Planck (1858-1947), enerjinin sürekli bir akışkan gibi yayımlandığı ve soğurul-. duğu görüşünden vazgeçilmesi halinde, hiç olmazsa kuramsal olarak çelişkilerin ortadan kalkacağını gösterdi.

Planck’a göre maddenin yaydığı ya da soğur-duğu enerji sayısız “paketçiklere”, başka bir deyişle kuan-tumlara bölünmüştür. Bunlardan her biri, ufak ama belirli bir enerji miktarı içeriyordu. Bugörüş, soruna bir çözüm getirmekle birlikte yeterince etkileyici değildi.

Fizikçilerin Max-vell’in dönel kuramını terke-debilmeleri için kuantumların varlığının çok daha somut bir biçimde ortaya çıkartılması gerekiyordu. Bu doğrulamanın gerçekleşmesi için çok beklenilmedi. Gerçekten de birkaç yıl sonra yapılan bir dizi deney elektronların, aydınlatılmaları halinde ani ve kesintili bir biçimde enerji kazandıklarım gösterdi.

Aydınlatılan elektronlar sanki bir parçacık saldırısına uğramış gibi davranıyorlardı. O yıllarda henüz yirmi altı yaşında olan, çağımızın en büyük fizik bilginlerinden Albert Einstein (1879-1955) bu ışık parçacıklarına foton adını verdi. Einstein foton -ların Planck’ın öne sürmüş olduğu kuantumlardan başka bir şey olmadıklarının bilincindeydi.Einstein’in bulgusu fizikçiler için yeni bir çelişkili durum meydana getiriyordu.

Gerçekten de bir yandan ışıkla öbür elektromanyetik ışınların, hiç değilse kimi durumlarda, sanki parçacıklardan oluşmuşlar gibi davrandıklarını kabul etmek gerekiyordu. Öte yandan ise dönel kuram, ışığın yayılımına ilişkin bütün olayları çok daha yeterli bir biçimde açıklıyordu.

Birbirine karşıt bu iki görüşten hiçbirinin ışıklı olayları tümüyle açıklayamaması karşısında, elektromanyetik ışınımların biri dönel, biri dönel olmayan ikili bir yapıları olduğu sonucuna varıldı. Böylece ortaya elektrodinamik kuantum kuramı, son derecede karmaşık matematik hesaplarından yola çıkarak Max-vell’in elektromanyetizması ile Planck’ın kuantumlarını bağdaştırmayı başardı.

Bununla birlikte fizikçilerin çoğu yine de kuramı tam olarak benimsemiş değillerdi. Elektromanyetik ışınların ikili yapısı görüşünün ışıklı olayları geçici olarak da olsa açıklamada geçerli olduğunu kabul etmekle birlikte, ışığın gerçekten de aynı zamanda bir dalga ve bir parçacık demeti olabileceğini kabul etmek istemiyorlardı. Çok geçmeden fotonların bağlı oldukları mikroskopik düzenle, insan varlığının içinde yer aldığı makroskopik düzen arasında önemli ayrılıklar bulunduğu belirlendi.

Nitekim makroskopik düzende bir cismin, örneğin bir çakıl taşının davranışıyla, bir dalganın denizin üzerindeki yayılması arasında çok kesin ayrılıklar vardır. 1929 yılında Nobel fizik ödülünü kazanan Fransız fizikçi Louis Victor Broglie, yukarda sözü edilen ayrılıkların sınırını belirlemek amacıyla, hareket halindeki atom parçacıklarının da tıpkı fotonlar gibi dönel bir davranışa sahip olduklarını öne sürdü.

Bu maddesel dalgaların yayılımıru açıklamak için de bir kuram geliştirdi. Çok geçmeden Louis Victor Broglie’nin haklı olduğu anlaşıldı. Gerçekten de, elektronlarin kimi durumlarda sanki dalgaymışlar gibi yayıldıkları deneysel yoldan kanıtlandı. Broglie’nin son derecede önemli sezgisinin daha sonraki gelişme aşamaları, kuantum mekaniğinin ortaya çıkmasına yol açtı. Kuantum mekaniği atomun yapısının ve maddenin bütün kimyasal, manyetik, optik ve mekanik özelliklerinin ayrıntılı bir biçimde açıklanmasını sağladı.
                                                             ALINTI
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Kuantum Fiziği Nedir?
« Posted on: Ağustos 12, 2020, 03:47:43 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kuantum Fiziği Nedir? e-book, Kuantum Fiziği Nedir? programı, Kuantum Fiziği Nedir? oyunları, Kuantum Fiziği Nedir? e-kitap, Kuantum Fiziği Nedir? download, Kuantum Fiziği Nedir? hikayeleri, Kuantum Fiziği Nedir? resimleri, Kuantum Fiziği Nedir? haberleri, Kuantum Fiziği Nedir? yükle, Kuantum Fiziği Nedir? videosu, Kuantum Fiziği Nedir? şarkı sözleri, Kuantum Fiziği Nedir? msn, Kuantum Fiziği Nedir? hileleri, Kuantum Fiziği Nedir? scripti, Kuantum Fiziği Nedir? filmi, Kuantum Fiziği Nedir? ödevleri, Kuantum Fiziği Nedir? yemek tarifleri, Kuantum Fiziği Nedir? driverları, Kuantum Fiziği Nedir? smf, Kuantum Fiziği Nedir? gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 24, 2012, 03:03:42 ÖS »
Avatar Yok

Violin
*
Üye No : 67011
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 728
Mesaj Sayısı : 1.855
Karizma = 10040


Güzel Bilgiler Okunmaya Değer Teşekkürler Gülmek :)

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Yanıtla #2
« : Ekim 27, 2012, 10:57:45 ÖS »
Avatar Yok

ataberk97
*
Üye No : 115300
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


değişik bilgiler paylastıgın için sağol
Yanıtla #3
« : Kasım 01, 2012, 04:49:03 ÖS »
Avatar Yok

ahmetov66
*
Üye No : 115803
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


Çok Teşekkür Ederim, Güzel Paylaşım..
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2012, 05:22:39 ÖS Gönderen : abra »
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kuantum Fiziği Yer Çekimine Karşı Kazandı!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 2 831 Son Mesaj Ocak 15, 2009, 07:12:37 ÖS
Gönderen : By.[V][R][L]
Albert Einstein'ın Fiziği
Fizik
Furkan 3 1056 Son Mesaj Haziran 05, 2010, 03:55:39 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Geleceğin Fiziği - Michio Kaku
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 1 647 Son Mesaj Aralık 09, 2014, 05:32:55 ÖS
Gönderen : eaksuna
Olanaksızın Fiziği - Michio Kaku
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 513 Son Mesaj Nisan 22, 2014, 05:37:41 ÖS
Gönderen : sanane_61
Yoğun Madde Fiziği
Fizik
imge34 0 402 Son Mesaj Kasım 02, 2014, 09:46:14 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular