0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kriptografi Nedir?  (Okunma Sayısı: 2754 Kere Okundu.)
« : Eylül 06, 2013, 02:43:44 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36677


Teknoloji geliştikçe iletişim yöntemleri de gelişti. Daha önceleri bir bilgiyi ne olursa olsun bir yere ulaştırmak hayati öneme haizken şimdilerde artık bilgi öyle ya da böyle ulaştırılmak istenen noktaya ulaştırılıyor. Peki bu yeterli mi?

Dünyanın yaradılışından beri süre gelen en büyük mücadele bilgi mücadelesidir. Nasıl avlanmasını bilenlerin karnı doymuş nasıl savaşmasını bilenler kazanmış nasıl üretmesini bilenler büyümüştür. Daha fazla bilgiye sahip olanlar daima daha büyük ilerleme kaydetmiş ve daha çok söz sahibi olmuştur. Hal böyle olunca insanların kafasını önemli bir soru meşgul etmiştir; “Daha fazla bilgiye nasıl ulaşırız?”. Tabiki bu önemli soru geçmişte de pek çok insan tarafından sorulmuş ve karşılığında bilimin ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunulmuştur ancak bu sefer daha büyük gruplar tarafından daha çok maddi destek ve kimi zaman ise bir devlet politikası olarak görülüp bu sorunun derinine ulaşılmaya çalışılmıştır. Zaman ilerledikçe bir şekilde bilgiye ulaşan gruplar ülkeler ya da topluluklar için bu yeterli olmamaya başlamıştır. Çünkü ortada mide bulandırıcı bir durum vardır; “Acaba ulaştığımız bilgiler yeterli mi?”. Bu sorunun cevabı aslında bir anlamda başkalarının da nekadar bildiğini anlayabilmekte gizli. Tam da bu noktada artık bilginin ulaştırılmasından da çok yanlızca istenilen noktaya ulaşması istenmeyen ellerden korunması daha önem kazanmıştır. Böyle bir güvenliğin sağlanması hiç bir zaman kolay olmamıştır. Bunun için kimi zaman bayanların cazibesi kimi zaman en kahraman askerler kullanılmış ve bilginin farklı eller deymeksizin istenilen noktaya ulaştırılması sağlanmaya çalışılmıştır. Gelişen teknoloji internet ve bilgisayarların ciddi gelişimleri ile birlikte günümüzde bunu yapmak çok daha fazla zorlaşmıştır. Bu nedenle bilgisayar ve bilgisayar ağlarında; şifreleme ve deşifreleme teknikleri yani kriptografi kullanılmaya başlanmıştır.


Kriptografi temelde bazı ana konulara yönelir. Bu alanlardan birincisi gizliliktir. Bilgi kesinlikle istenmeyen kişilerin eline geçememelidir. Bir diğeri ise bütünlüktür. Gönderilen bilgi bir bütün halinde olmalıdırdavetsiz misafirler doğru bilgiyi yanlış bir bilgi ile değiştirme imkanına sahip olmamalıdırlar. Bilgi gönderen ya da hazırlayan daha sonra bunu kendisinin gönderdiğini rededememelidir. Son olarak gönderen ve alıcı birbirlerinin kimliklerini doğrulayabilmelidirler. Davetsiz bir misafir başka birinin kimliğine bürünememelidir.

Şifrelenmiş bir veri şifrelimetindir. Bu metni geri çevirme durumuna ise şifre çözümü denir. İşte bu verilerin güvenliğini sağlayanlara kriptograf bu bilime ise kriptografi denir. Bunun yanı sıra şifrelerin analiz edilmesi ve şifre biliminide kapsayan bir matematik dalı vardır ki bu da kriptolojidir.

Veri Şifreleme yaparken Açık ve Gizli olmak kaydı ile iki tür sistem kullanılır. Açık Anahtarlı sistemler kullanılarak yapılan veri şifrelemelerinde her kişinin açık ve gizli olarak anahtarlara sahip olması gerekir. Gizli anahtarlar sadece sahibinin ulaşabileceği şekilde saklanmalıdır. Aksi takdirde şifrelemenin bir anlamı kalmaz çünkü açık anahtar herkesin ulaşabileceği pozisyondadır. Dolayısı ile tabiki bu iki şifre arasında matematiksel bir bağ olması gerekir. Bu anahtarların ve bağın oluşturulmasında çok ciddi matematik problemleri kullanıldığından açık anahtara ulaşan herhangi birinin gizli anahtarı ele geçirmesinin imkansız olduğu düşünülür. Bu tarz sistemler sadece metin alışverişlerinde kullanılmaz. Sayısal imza uygulamalarında kimlik denetiminde banka güvenliğinin sağlanmasında internet üzerinde yapılan alışverişlerde ve daha pek çok yerde kullanılır.

Açık Anahtarlı sistemler temelde şu şekilde işler; İki kişi vardır birer açık ve birer gizli anahtarları vardır. Birbirlerine gönderecekleri mesajı açık anahtarları ile şifrelerler fakat gelen mesajları deşifre etmek için sadece kendilerinde bulunan gizli anahtarları kullanırlar. Örneğin internet üzerinden bir alışveriş yapmak istediğimizde herkes şirketin açık anahtarını kullanarak kredi kartlarını şifrelerler ancak gizli anahtarı sadece şirket bildiği için dışardan gelen dinlemelere karşı güvenlidir.

Burada eğer açık ile gizli anahtar birbirlerine eşitse sistem simetrik olarak adlandırılır. Aksi durumlarında sistem asimetriktir. Bu açıdan güveliğin herzaman kontrol altında olabilmesi için gizli anahtar daima istenilen kişinin ulaşabileceği bir noktada olmalıdır.

Daha öncede vurguladığım gibi açık anahtarlı sistemlerde karmaşık ve çözülememiş matematiksel problemler kullanılır. Bu nedendendir ki simetrik sistemlere göre daha yavaştırlar. Dolayısı ile bu sistemlerde anahtar boyutları da yine simetrik sistemlerdeki anahtar boyutlarından daha büyüktür.

Algoritmalardaki bütün güvenlik tamamen anahtara bağlıdır. Herhangi birinin algoritmanızı bilmesi bir şeyi değiştirmez. Anahtarınızı bilmediği sürece algoritmanızı incelemesi bir güvenlik açığı oluşturmaz. Dolayısı ile bir sisteme yapılan saldırılar tamamen o sistemin anahtarının bulunmasına yöneliktir. Bunun içinse çeşitli saldırı yöntemleri kullanılır. Seçilmiş Açık Metin Saldırısı Sadece Şifreli Metin SaldırısıBilinen Açık Metin Saldırısı vs.

Yukarıdaki bilgiler kimimiz için yararlı olabilirken kimimiz için yetersiz olabilir. Bu durum içine affınıza sığınırım. Amacım kriptografi hakkında genel bir bilgi verip ilgi duyan ve türkçe kaynak sıkıntısı çekenlerimize en azından temel anlamda bir şeyler oturtması için yardımda bulunmaktır. Umarım en az bir kişi için bir faydası olmuştur.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Kriptografi Nedir?
« Posted on: Aralık 05, 2020, 08:15:13 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kriptografi Nedir? e-book, Kriptografi Nedir? programı, Kriptografi Nedir? oyunları, Kriptografi Nedir? e-kitap, Kriptografi Nedir? download, Kriptografi Nedir? hikayeleri, Kriptografi Nedir? resimleri, Kriptografi Nedir? haberleri, Kriptografi Nedir? yükle, Kriptografi Nedir? videosu, Kriptografi Nedir? şarkı sözleri, Kriptografi Nedir? msn, Kriptografi Nedir? hileleri, Kriptografi Nedir? scripti, Kriptografi Nedir? filmi, Kriptografi Nedir? ödevleri, Kriptografi Nedir? yemek tarifleri, Kriptografi Nedir? driverları, Kriptografi Nedir? smf, Kriptografi Nedir? gsm
Yanıtla #1
« : Kasım 30, 2013, 10:38:28 ÖS »
Avatar Yok

zehra arı
*
Üye No : 131378
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3
Mesaj Sayısı : 401
Karizma = 0


paylasım ıcın teşekkürler
Yanıtla #2
« : Ocak 14, 2014, 01:23:54 ÖÖ »
Avatar Yok

hazhan
*
Üye No : 163032
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 54
Karizma = 0


Teşekkürler
Yanıtla #3
« : Mayıs 02, 2014, 10:57:17 ÖÖ »
Avatar Yok

torabora
*
Üye No : 179336
Nerden : Erzurum
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 10
Karizma = 0


teşekkürler.
Yanıtla #4
« : Mayıs 24, 2014, 04:47:36 ÖS »
Avatar Yok

deyya
*
Üye No : 181751
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 76
Karizma = 0


teşekkürler
Yanıtla #5
« : Haziran 02, 2014, 11:32:37 ÖÖ »
Avatar Yok

noraroberts
*
Üye No : 181571
Nerden : Yozgat
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 66
Karizma = 0


Matematiğin en sevdiğim yanlarından birisi de gizemidir. Her zaman onu çözecek birini bekler.
Yanıtla #6
« : Ekim 01, 2014, 01:51:20 ÖÖ »
Avatar Yok

atitekin
*
Üye No : 195238
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 2
Karizma = 0


Guzel olmus.
Yanıtla #7
« : Kasım 05, 2014, 07:41:48 ÖS »
Avatar Yok

noraroberts
*
Üye No : 181571
Nerden : Yozgat
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 66
Karizma = 0


Şifre oluştururken kullanmanızı tavsiye ederim. Şifreler unutulmuyor böylece.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Megapixel Nedir?fotograf Kalitesine Etkisi Nedir?
Fotoğraf ve Kamera
Asortik Hatun 4 2747 Son Mesaj Eylül 05, 2009, 06:38:33 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Ekmek Nedir? Nasıl Yapılır? Ekmeğin Tarihçesi Nedir?
Genel Kültür.
KumraLım 7 6119 Son Mesaj Ağustos 23, 2014, 02:56:58 ÖÖ
Gönderen : aytekout
Kansızlık Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir?
Alternatif Tıp
SaviorAngel 4 3270 Son Mesaj Haziran 24, 2014, 01:18:40 ÖS
Gönderen : perihan58
Diş Minesi Aşınması Nedir Diş Minesinin Görevi Nedir?
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 0 799 Son Mesaj Ocak 07, 2013, 02:20:40 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Mut’a Nikâhı Nedir, Islâm’daki Hükmü Nedir?
İslamda Aile
Asortik Hatun 0 1121 Son Mesaj Haziran 01, 2013, 06:41:40 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular