Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Korteks - Bitki Korteksi  (Okunma Sayısı: 2104 Kere Okundu.)
« : Aralık 30, 2011, 01:49:05 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5210
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Esasi meristemden hasıl olan korteks çeşitli basit dokulardan müteşekkil olup, epidermis ile primer flöem arasında silindirik bir yapıya sahiptir. Korteks içinde görülen belli başlı basit dokular şunlardır: Parenkima, kollenkima, sklerenkima, ifrazat hücreleri.

1-) PARENKİMA

Parenkima kortkes içinde görülen en önemli dokudur. Bu doku çokgen şeklinde izodiametrik, ince çeperli canlı parenkima hücrelerinden meydana gelir. Hücre çeperleri genel olarak sellülozdur. Bir çok gövdelerin yeşil renkte görünmesi parenkima hücrelerinin bol miktarda kloroplastlara sahip olmalarından ileri gelir. Bünyelerinde kloroplast ihtiva eden parenkima hücrelerine klorenkima denir.

Ayrıca bu hücreler içinde levkoplastlara da rastlanır. Parenkiöıa hücreleri arasında geniş hücreler aracı boşluklar bulunur. Parenkima hücreleri bünyelerinde kloroplast ihtiva ettiklerinde fotosentez esnasında besin maddeleri sentez edebilirler. Bu halde onlara assimileme parankiması denir. Diğer taraftan bünyelerinde su depo eden parenkima hücrelerine sudepo parankiması denir. Bazen onlar ifrazat işlerinde rol aldıkları gibi havalandırma ve kiması denir. Bazen onlar ifrazat işlerinde rol aldıkları gibi havalandırma ve gazların depo edilmesinde de rol alırlar, ikinci halde bunlara aerenkima denir.

Parenkima hücreleri sadece kortekste görülen hücreler değildir. Onlar bitkinin yapraklarında, tohumlarında, iletim demetlerinde, çiçeklerinde, meyvelerinde, kısaca bitkinin her tarafında bulunabilir. Onların şekilleri çeper yapılan ve muhteviyatları bulundukları yere göre değişebilir.

2-) KOLLENKİMA

Kollenkima hücreleri primer yapıya sahip gövdelerde epidermisin altında gövdenin destekliğini sağlamak üzere gruplar halinde bulunurlar veya aralıksız yerleştiklerinden bir silindir teşkil ederler. Bu hücrelerin teşkil etmiş oldukları dokuya Kollenkima denir.

Aralarında hücreler arası boşluklar bırakmayan kollenkima hücreleri ya uzun veya kısa boyludurlar. Üzerlerinde basit geçitlere sahip çeperleri sellüloz ve pektinli maddelerden ibaret bir yapıya sahiptir. Ekseri kollenkima hücrelerinin çeper kalınlaşmaları hücre köşelerinde görülür. Buna ile köşekollenkiması denir.

Diğer taraftan kalınlaşma teğetsel çeperde işe plak kollenkiması ve kalınlaşma hücre arası boşluklara bakan çeperlerde ise buna da lakun kollenkiması denir. Uçları sivri veya küt olan kollenkima hücreleri, parenkima hücreleri gibi canlıdırlar ve bazen kloroplast da ihtiva edebilirler. Parankima dokusu primer bitki kısımlarının iyi bir destek dokusu olduğundan korteksten başka diğer primer yapılı kısımlarda da görülür.

3-) SKLERENKİMA

Esas ödevi desteklik ve bazı hallerde koruma olan sklerenkima dokusu sklereidler ve lifler olmak üzere iki grup hücre ihtiva eder. Korteks sklerenkima hücreleri, genellikle esasi meristem hücrelerinin farklılaşması neticesi meydana gelirler. Bu hücreler son şeklini alana kadar canlıdırlar. Fakat esas ödevlerini yapacak forma girdiklerinde içlerinde bulunan protoplast kaybolur.

Bu doku hücrelerinin esas ödevlerini yapabilmeleri için çeperlerin sertlik kazanması gerekir. Hücre çeperlerinin sertliği çeperin bünyesine lignin maddesinin yığılması ile artar. Hücre çeperi içerisinde lignin maddesinin artmasına lignifikasyon denir. Lignin maddesi protoplast tarafından sentez edilerek çeper içerisine sevkedilir. Bundan dolayı lignifikasyon olayı, hücre ancak canlı iken meydana gelen bir olaydır.

Genellikle kısa boylu olan sklereidler Gimnospenn ve Dikotiledonların kortekslerinde çok görülürler. Oldukça kaim bir tabaka olan sklereid sekonder çeperleri, bazı tiplerde muntazam kalınlıkta olduğu halde bazılarında değildir. Sklereidlerin çeperlerinde basit geçitler görülür. Sklereidler içinde bulunan boşluk hemen hemen tamamen çeper maddesi ile doldurulduğundan çok küçüktür.

Ekseri sklereidler münferit meristematik hücrelerden meydana gelirlerse de bazı sklereidler parenkima hücrelerinin çeperlerinin çok kalınlaşması ve içerideki protoplastın kaybolması neticesi meydana gelirler.

Her ne kadar sklereidlerin bir çok tiplerine rastlanmakta ise de genel olarak bunları dört grup altında toplamak mümkündür. Bunlardan bilhassa kortekste bol miktarda bulunan, şekilce parenkima hücrelerine benzeyen hücrelere taş hücreleri veya brakisklereidler, çubuk şeklinde olan sklereidlere osteoskleridler ve dallanmış aşağı yukarı yıldız şeklinde olan sklereidlere de astrosklereidler denir.

Sklereidler yalnız gövdenin korteksine münhasır hücreler olmayıp meyvelerin sert kabuklarında, mantarlarda, gövdenin öz kısmında, bazı yapraklarda, tohum kabalarında da bulunur.

Lifler genellikle iki ucu sivri kalın çeperli hücrelerdir, içlerinde bulunan lümenler çok küçüktür, ödevleri içinde bulunduktan dokuya desteklik vermek olan lifler, gelişmeleri esnasında ödevlerini yapacak forma girdiklerinde ölürler. Bununla birlikte bazı flöem lifleri son şekle girdikleri halde canlı kalırlar.

Genel olarak primer iletim dokularında bulunan lifler prokambiumdan, sekonder iletim dokuları içinde bulunan lifler ise kambiumun fusiform inisyellerinden, iletim demeti dışındaki lifler ise esasi meristemden meydana gelir.

Bitki lifleri büyük ekonomik önemi haizdir. Onlar tekstil sanayii kağıt endüstrisi, fırça yapımı gibi bir çok yerlerde kullanılırlar. Ekonomik bakımdan önemli liflerin istihsalinde kullanılan bitkiler daha ziyade tropik memleketlerde yasarlar.

4-) İfrazat Hücreleri

İfrazat hücreleri reçine, müsilaj, yağ ve nektar gibi çeşitli kompleks organik maddeleri ifraz eden protoplazmaca zengin parenkimaya benzer hücrelerdir. ifrazat hücrelerine bitkilerin epidemisinde yapraklarında gövdelerinde çok rastlanır.

alıntı

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Korteks - Bitki Korteksi
« Posted on: Şubat 23, 2020, 05:28:48 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Korteks - Bitki Korteksi e-book, Korteks - Bitki Korteksi programı, Korteks - Bitki Korteksi oyunları, Korteks - Bitki Korteksi e-kitap, Korteks - Bitki Korteksi download, Korteks - Bitki Korteksi hikayeleri, Korteks - Bitki Korteksi resimleri, Korteks - Bitki Korteksi haberleri, Korteks - Bitki Korteksi yükle, Korteks - Bitki Korteksi videosu, Korteks - Bitki Korteksi şarkı sözleri, Korteks - Bitki Korteksi msn, Korteks - Bitki Korteksi hileleri, Korteks - Bitki Korteksi scripti, Korteks - Bitki Korteksi filmi, Korteks - Bitki Korteksi ödevleri, Korteks - Bitki Korteksi yemek tarifleri, Korteks - Bitki Korteksi driverları, Korteks - Bitki Korteksi smf, Korteks - Bitki Korteksi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bitki Olacaksam
Şiir Köşesi
dreamily 0 592 Son Mesaj Eylül 04, 2008, 06:06:14 ÖS
Gönderen : dreamily
Bitki Nedir?
Şifalı Bitkiler
Asortik Hatun 3 997 Son Mesaj Mayıs 02, 2010, 11:29:45 ÖÖ
Gönderen : Anqel*
Bitki
A - B - C
FatosH 0 605 Son Mesaj Nisan 09, 2009, 09:07:01 ÖÖ
Gönderen : FatosH
En Faydalı 12 Bitki
Şifalı Bitkiler
dangeraus1 0 777 Son Mesaj Aralık 20, 2011, 09:13:54 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Böbrek Korteksi
Biyoloji
Anqel* 0 482 Son Mesaj Ocak 26, 2012, 02:31:41 ÖS
Gönderen : Anqel*


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular