Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2 3 4 5 6 ... 8
Konu: Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı..  (Okunma Sayısı: 33973 Kere Okundu.)
« : Kasım 25, 2011, 08:26:17 ÖS »

RyLa
*
Üye No : 87092
Yaş : 27
Nerden : Sivas
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 15
Mesaj Sayısı : 239
Karizma = 10


Bu yazıya Vampir inanışının ortaya çıkış sebebi, aslında porfiria ismi verilen ender bir hastalıktı.diye başlasam oldukça ilgi çekerdi sanırım. Üstelik bu cümlemi destekleyecek, pek çok veriye de sahipsem... Hatta bir önceki gün koskoca bir Amerikalı profesörün ağzından işte tam da şu cümleleri duymuşsam:

Porfiria hastalarında görülen hemoglobin eksikliğine bağlı kansızlık, eski çağlarda bazı hastaların kan içmelerine sebep oluyordu. Porfiria aynı zamanda hastaların dış görünüşlerine de etki ediyordu: derinin çok soluk renkli görünmesi, ışığa duyarlılık, hastalık sebebiyle floresan özellikte bazı maddelerin dişlerde birikmesi ve diş etlerinde aşırı çekilmeler... Sanırım vampirlerin nereden geldiğini çözdünüz bile.

Evet harika bir konu bu. Efsanelerin ardında yatan bilimsel gerçekler... Bununla birlikte biraz araştırınca çok ilginç bir tabloyla karşılaştım.

Vampir mitine sebep olan şeyin aslında bir hastalık olması pek çok yerde ilgi çekici bilimsel bir gerçek olarak insanlara sunulmuş (bizzat biyokimya profesörü bile yaptı bunu). Hem de kan içmelere, soluk benizlere, sivri dişlere bir bir açıklama getirilerek. Fakat biyolojiden biraz anlayan bir insan olarak okuduklarımda tutarsızlıklar olduğunu farkettim.

Vampirlerle porfiria hastalığı arasındaki bağı ortaya ilk olarak 1985 yılında biyokimyacı David Dolphin atmış. Bakalım Dolphin'in çarpıtmaktan kendisini alamadığı bilimsel bilgiler ile gerçekler arasında nasıl bir fark var?

Dolphin'in ortaya attıkları şöyle:

1) Porfiria hastaları gün ışığına aşırı duyarlı oldukları için, güneş ışığına en küçük bir maruz kalma bile vücutlarında ciddi şekil bozukluklarına yol açabiliyor. Bu bozukluklar arasında yüz derisinde çatlamalar, burnun ya da parmakların düşmesi, dudakların aşırı gerginleşmesi ve diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin aşırı sivri görünmesi gibi durumlar var.

2) Ağır porfiria hastaları güneş ışığından korunmak için, aynı Dracula gibi, sadece geceleri dışarı çıkıyorlardı.

3) Günümüzde porfiria, kanda eksik olan maddelerin hastalara enjekte edilmesiyle tedavi edilebiliyor. Fakat yüzyıllar önce insanlar kendilerini tedavi etmek için kan içiyorlardı.

4) Sarımsak, porfiria semptomlarının ağırlaşmasına sebep olan kimyasal maddeler içeriyor. Bu yüzden porfiria hastaları -aynı vampirler gibi- sarımsaktan sakınıyorlar.

İlginç değil mi? Fakat ne yazık ki gerçekler başka:

1) Öncelikle porfirianın pek çok farklı çeşidi var. Bunlardan sadece, en ender rastlanılan konjenital eritropoietik porfiria ciddi vücut bozukluklarına sebep oluyor. Bir kaynakta, şimdiye kadar rapor edilmiş böyle 200 vaka olduğu belirtilmiş. Bu sayının vampir mitlerine yol açmaktan çok uzak olduğu aşikar. Durum ne olursa olsun, 18. yüzyılda vampir olduğu iddiasıyla cesedi mezarından çıkarılan kişilerin hiç biri, tabi ki ölü olmaları dışında, tipik olarak bir görüntü bozukluğuna sahip değildiler.

2) Vampirlerin güneş ışığını sevmedikleri fikrini ilk ortaya atanların roman yazarları olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 18 ve 19. yüzyıllar sırasında Avrupa'da vampirlere gündüzleri rastlandığına ilişkin söylentiler var. Ayrıca her ne kadar Bram Stoker'in Dracula'sı ölü gibi(!) bembeyaz bir deriye sahip olsa da, Balkanlar'da al yanaklı tasvir edilen vampirlere rastlıyoruz.

3) Yukarıdaki iki şık belki tartışmaya ve yoruma açık olabilir ama Dolphin'in en çok açık verdiği nokta işte burası. Vücudumuz, sindirim sistemimize giren her türlü besini genellikle en küçük yapı taşına parçayıp daha sonra bu yapı taşlarından kendi karmaşık moleküllerini yapar. Porfiria hastalarının kanında eksik olan karmaşık molekülün, kan içerek vücuda kazandırılmasına imkan yok çünkü kanda bulunan her molekül midede ve bağırsaklarda sindiriliyor. Zaten dikkat edilirse ortaya atılan iddia, günümüzde porfirianın, hastalara kanda eksik olan maddenin doğrudan "enjekte edilmesiyle" tedavi edildiği bilgisini içerdiği için bir bakıma kendi kendini çürütüyor.

4) Son olarak sarımsakta porfiriaya kötü gelen bir maddenin varlığı şimdiye kadar ispatlanmış değil.

Dr. Dolphin, öykünün çekiciliğinden ya da böyle bir açıklamayı ortaya atmanın ona sağlayacağı popülarite düşüncesinden kendisini almamış olacak ki, göz göre göre yalan söylemiş.
Daha kötüsü özellikle üçüncü iddiayı çürütmek için gerekenlerin lise biyolojisi kitaplarında yazıyor olması. Bununla birlikte vampir mitine porfiria hastalarının sebep olduğu öyküsüne en güvenilir web siteleri bile, iddiaları yeterince sorgulamadan yer vermişler. Gerçi biyokimya profesörlerinin bile kendilerine bu konuda hakim olamadığını düşünürsek, ortada suçlayacak pek kimse kalmıyor gibi.

Yani vampir kavramı bir nevi doğru oluyor Gülmek :)
« Son Düzenleme: Kasım 25, 2011, 10:13:07 ÖS Gönderen : *Dantes* »
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 221.853


View Profile
Re: Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı..
« Posted on: Haziran 19, 2018, 01:41:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. e-book, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. programı, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. oyunları, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. e-kitap, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. download, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. hikayeleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. resimleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. haberleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. yükle, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. videosu, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. şarkı sözleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. msn, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. hileleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. scripti, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. filmi, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. ödevleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. yemek tarifleri, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. driverları, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. smf, Vampir Nasıl Olunur ? Gerçek Vampir Hastalığı.. gsm
Yanıtla #1
« : Kasım 25, 2011, 10:13:21 ÖS »
Avatar Yok

*Dantes*
*
Üye No : 81282
Nerden : Samsun
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 606
Mesaj Sayısı : 3.375
Karizma = 1093


Teşekkürler.


Benimde zaten hiç gücüm yok
Yüzüm yok hiç umudum yok
Ama bil ki;Farklı bir hayaldi
İşkenceydi bazen,bazen çok güzeldi
Ama anlıyorum sesinden
    Kurtulmussun sen,nokta konmuş,Bitmişşş
             En Güzel Hikayem
Yanıtla #2
« : Kasım 26, 2011, 12:53:25 ÖÖ »
Avatar Yok

pamuk şekerleri
*
Üye No : 76687
Yaş : 29
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13
Mesaj Sayısı : 180
Karizma = 8


çok ılgınc paylaşım ıcın Sağ ol.
Yanıtla #3
« : Kasım 26, 2011, 01:12:39 ÖÖ »

Sairfilmenam
*
Üye No : 19810
Yaş : 23
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 317
Mesaj Sayısı : 3.667
Karizma = 30895


ilginçmiş

Sairfilmenam
Yanıtla #4
« : Kasım 26, 2011, 02:38:01 ÖÖ »

RyLa
*
Üye No : 87092
Yaş : 27
Nerden : Sivas
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 15
Mesaj Sayısı : 239
Karizma = 10


İlk okuduğumda bende şaşırmıştım Zuhahaha
Yanıtla #5
« : Nisan 27, 2012, 01:15:16 ÖS »
Avatar Yok

katherinewinstcook
*
Üye No : 94844
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 0


bence de vampir kavramı doğru sonuçta ülkeler arası iletişimin neredeyse hiç olmadığı bir zamanda farklı kıtalarda aynı efsanenin anlatılması biraz garip bir tesadüf mü?
Yanıtla #6
« : Mayıs 10, 2012, 10:59:09 ÖÖ »
Avatar Yok

SimgeP
*
Üye No : 100794
Nerden : Balıkesir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


benim de ilk okuduğum anca kan içmenin saçma olduğu çünkü sindirildiği gerçeği dikkatimi çekti. paylaşımın için sağol:)
Yanıtla #7
« : Mayıs 10, 2012, 01:36:35 ÖS »

ecre
*
Üye No : 87832
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 756
Mesaj Sayısı : 4.008
Karizma = 13028


emeğine sağLık, teşekkürler..

Ya ağlamasın hiç kimse
 
Ya da gülmesin şu her zaman gülenler
 
Ya kimse de olmasın para denen illet
 
Ya da paylaşmasını öğrensin paralı millet
 
Ya kimse söylemesin sevdiğini
 
Ya da yapsınlar şu asıl sevginin tarifini
 
Ya şu bayramlar hiç yaşanmasın
 
Ya da bayramlarda et yemeyen kalmasın
Yanıtla #8
« : Mayıs 12, 2012, 04:24:35 ÖS »
Avatar Yok

vamp_girl
*
Üye No : 80040
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


ben hep şöyle düşünürüm,vampirler,kurt adamlar,elfler,periler,düşmüş melekler,şekil değiştirenler,zombiler...bunların hepsi bir şekilde oluşmuş,hayal gücü diye düşününce insan takmıyor,ama biraz deşince açıklıklar var,yeni bir şey yaratmayı deneyin,hayal gücünüzle,vampirler gibi yaratıklar,çok zor,belki yeşil ve yapış yapış uzaylılar hayal edebilirsiniz ama vampirler gibi yaratıklar?ayrıca özellikleri oluşturmak,neyi severler neyi sevmezler,bunları oluşturmak zor,yani insanların bir yerden esinlenmesi gerekiyor,bunların çıkmasını sağlayan yaratıklar var diye düşünüyorum,ama madem bu kadar çok yaratık var dinimize ters düşüyor,şöyle diyorum Allah bu karmaşanın çıkmasına izin vermezdi,kitaplardaki gibi bunların savaşından bahsetmiyorum,bu kadar çok tür karışıklığı ters düşüyor,o yüzden kararsız kalıyor insan...
Yanıtla #9
« : Mayıs 20, 2012, 12:52:16 ÖS »
Avatar Yok

Elysa Cornelia.
*
Üye No : 90448
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 4
Mesaj Sayısı : 133
Karizma = 5


Teşekkürler


I let it fall, my heart,
Bıraktım düşsün, kalbim
And as it fell, you rose to claim it
Ve o düşerken, sen kalkıp onu aldın
It was dark and I was over
Hava karanlıktı ve ben bitmiştim
Until you kissed my lips and you saved me
Taki sen dudaklarımı öpene ve beni kurtarana dek...
Sayfa 1 2 3 4 5 6 ... 8
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
3 VaMPiR « 1 2 »
Fıkralar
By_Alpay 12 3018 Son Mesaj Ocak 21, 2015, 12:26:25 ÖÖ
Gönderen : rootsghost
Vampir'e « 1 2 3 »
Gothic Resimler
iBRaHiMiNe 27 11856 Son Mesaj Ekim 29, 2014, 07:28:43 ÖS
Gönderen : blackred
Vampir
V - Y - Z
Asortik Hatun 2 827 Son Mesaj Eylül 05, 2010, 04:18:44 ÖS
Gönderen : ...hulya...
Porfiria ( Vampir Mitleri Yayılma Hastalığı )
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 3 793 Son Mesaj Ağustos 19, 2014, 01:03:32 ÖÖ
Gönderen : yuxelt
Vampir Hastalığı Ve Kan Içme Bağımlılığı
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 441 Son Mesaj Nisan 16, 2013, 12:21:56 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular