Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar  (Okunma Sayısı: 576 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:14:56 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Kızlık zarıyla ilgili soru ve cevaplar

Türkiye'de pek çok şey değişti ama hâlâ çarşaf isteme adetleri devam ediyor; kadınlar kızlık zarı kontrolü için doktorlara götürülüyor... Bu olaylarla sıkça karşılaşan Dr. Suat Süphan, "Bu zar, hâlâ bekaret sayılıyor" diyor.Üç yıl önce İzmir'de bir parkta kendisini kaydırak demirlerine asan, kimliği belirsiz kızın sırrı çözüldü. Polis, sağ kaşındaki çizikten yola çıkarak canına kıyan kişinin 19 yaşındaki Naile Maviler olduğunu belirledi. Polisler, kimsesizler mezarlığında toprağa verilen genç kızın başına gelenleri, teyzesine ulaşatıktan sonra öğrenebildi. Kızın anne ve babası ayrıydı, o yetiştirme yurtlarında büyümüş, eğitimi yarıda kalmıştı. Bir sevgilisi vardı, annesi onları gezerken gördü ve Naile'yi zorla kızlık zarı muayenesine götürmek istedi. Aralarında çıkan kavganın sonucunda bunalıma giren genç kız, intihar etti. Bu olay, kayıtlara 'kızlık muayenesi bunalımı' diye geçti. Geçen hafta ise bekaret nedeniyle iki aile arasında kavga çıktı. Olaydan sonra yapılan araştırma her şeyi aydınlattı. 29 yaşındaki adam, 27 yaşındaki nişanlısını kaçırdı. O gece aralarında beraket şüphesi nedeniyle tartışma başladı. Nişanlısının bakire olmadığını düşünen genç, sinirlerine hakim olamayınca nişanlısını camla kesti. Kız hastaneye, sevgilisi karakola götürüldü. Kızlık zarı ile ilgili haberler gazetelerden hiç eksik olmuyor. Kızlık zarı hâlâ cinayetlere ve intiharlara neden oluyor. Tıp dünyası için basit, sosyal hayat için karmaşık bir konu olan kızlık zarı ile ilgili gerçekleri GÜNAYDIN'a olayın tarafı olan doktorlar anlattı.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Suat Süphan Erşahin, kızlık zarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Halen kızlık zarı kontrolüne gelenler var mı?
Maalesef bir hayli fazla. Anadolu'da hâlâ çarşaf isteme adetleri devam ediyor. Çok yakın zamana kadar yatılı okullara kız öğrenci alınırken, bekaret kontrolü yapılırdı. Tabii artık bu prosedür kalktı ama mantığı değişmedi. Evlilik çağında, hayatlarının en mutlu ve en özel gününde, yani evlilik gününde bile bazen kabusa dönüşecek olaylar ortaya çıkabiliyor. Gerdek gecesinde kanama olmayınca sülaleyle birlikte toplanıp doktora gelenler oluyor. Evlilik günü, doktor muayenesine gidilen, sonrasında şiddetle sonuçlanabilen olaylara dönüşebiliyor.

OLMADI DİYE KONTROLE
Kızlık zarı sizce toplumun her kesiminde önemseniyor mu? Bu konuda sizi şaşırtan örneklerle karşılaştınız mı?
Tabii... Beni en çok şaşırtan örnek; kadın-doğum uzmanı olan bir doktor çiftin kızlık zarı muayenesine gelmesiydi. Zar esnek olduğu için kanama olmamış, soluğu hastanede almışlardı. Çünkü kadının karşısındakine bu durumu anlatması zor olabiliyor ama bir doktorun durumu açıklaması daha ikna edici oluyor. Sonuçta doktor oldukları için zarın esnekliğinden kanama olmadığını anlatabildik ama doktor çiftin bile bu şüpheyle doktora gelmesi, kızlık zarı baskısının toplumda nasıl işlediğinin önemli bir göstergesi olsa gerek.

Size gelenler 'Ben kızlık zarımı kontrol ettirmek istiyorum' mu diyorlar?
Gelen hastaların birçok nedeni olabiliyor. Muayene için geldiklerini söyleyip sonra nedenini utana sıkıla açıklıyorlar.

Evlenmeden önce bakire oldukları halde gelenlerle de karşılaşıyoruz. Hiç cinsel ilişkisi olmamış hatta flört bile etmemiş kızlar bile 'evlilik günü bir kabus yaşamak istemiyorlar. Kontrole geliyorlar. Evlenmeden önce 'Acaba bir sorun var mı?' diye kızlık zarı kontrolü yaptırıyorlar. 'Kanar mı yoksa kanamaz mı?' diye korkuyorlar.

Çocuk yaşta bir kaza ya da travma geçirmiş olan kızlar, 'Acaba zarım yırtılmış olabilir mi?' korkusuyla gelip kontrol olabiliyorlar.

Kanama geçirip 'Bu zar kendinden yırtılır mı?' deyip gelenler de var.

Ayrıca evlenmeden önce bir erkek arkadaşı olan, cinselliği belli bir ölçüye kadar yaşayanlar, 'Bir zarar gördü mü?' diye kontrol ettiriyorlar.

En acısı; adli olaylar, savcılık kanalıyla gelenler, tecavüze uğrayanlar ve ensest kurbanı olanlar...

Kızlık zarı fobisi gençlerde ters ilişkiyi yaygınlaştırıyorKızlık zarı miti yüzünden gençler arasında ters (anal seks) ilişkiler sıkça yaşanıyor. Kızlık zarını korumak için belli ölçülerde cinselliği yaşıyorlar; sürtünme şeklinde ya da ileride ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek ters ilişki şeklinde... Çünkü toplumsal baskı, onları cinselliği bu şekilde yaşamaya yönlendiriyor. Normal bir ilişki yaşayıp, kızlık zarı delinen kızlar ise evlilik günü sorun çıkarmasından korkarak zarı diktiriyorlar.

* Kapıda belinde silahıyla gelmiş bir aile ferdi varsa ve hayati tehlike söz konusuysa doktor ne yapmalı?
Doktor doğruyu söylemek zorunda ama taraflardan birine zarar geleceğini sezerse, bilgi vermeme hakkını kullanabilir ya da sadece hastanın kendisine doğru bilgiyi verir ama ailesine yalan söyler. Bu şekilde olabilecek bir kötü durumu da ortadan kaldırmış olur. Çünkü biliyorsunuz, Türkiye'de hâlâ kızlık zarıyla ilgili cinayet vakaları oluyor. Baba ya da koca belinde silahıyla muayenehaneye gelebiliyor. Böyle bir durumda tabii ki öncelikli olan bir insanın hayatıdır. Doktor için de hayati tehlikesi olan birini kurtarmak elbette ki, önceliklidir. Bu tür durumlarda en doğru tavır, hiç bilgi vermemektir. Yani sadece hastanın kendisine bilgi verip, yanındakilere bilgi vermememe daha doğru olacaktır. Eğer aile problemliyse zaten birkaç doktora gitmeden rahat etmeyecektir. Genelde böyle oluyor.

* Toplumun hangi kesiminden geliyorlar?
Toplumdaki her türlü eğitim ve gelir düzeyinden gelebiliyorlar. Okumuşu okumamışı, zengini fakiri, kentlisi köylüsü... Her yaş grubundan, toplumun her gelir ve kültür düzeyinden insanla karşılaşabiliyoruz. İlişki sırasında kanama olmadığı için soluğu doktorda alıyor, 'Neden olmadı? Acaba bir sorun mu var?' diye geliyorlar. Kız tarafı 'Acaba daha önce başına bir kaza geldi de mi kızlık zarı yırtıldı?', erkek tarafı ise 'Acaba bakire değil mi?' diye soruyor.

* Ailesiyle kızlık zarı kontrolüne gelenler oluyor mu?
Evet. Ailesiyle gelen çok genç kız var. Kendi ailesi evlenmeden önce kızı kontrole getirebiliyor. Karşı tarafa mahcup olmamak için durumdan emin olmak istiyorlar. Kayınvalidesiyle gelenler bile var. Çünkü kayınvalide kızın bakireliğinden emin olmak istiyor. Hatta kızından şüphelendiği için beline silahını koyup, karısını kontrole getiren kocalar ve babalar bile var.

Düğün sabahı hastanede bitiyor
Evlendikten sonra doktora gelenlerin çoğu kızlık zarı esnek olanlar... En güzel ve mutlu günlerinde kanama olmadığı için hışımla hareket ediyorlar. Yani çoğunluğu kanama olmayınca doktora başvuruyor. Aşırı kanaması olan ve kanaması durmayanlar da panikle gelebiliyor.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar
« Posted on: Ocak 27, 2020, 07:16:46 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar e-book, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar programı, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar oyunları, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar e-kitap, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar download, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar hikayeleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar resimleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar haberleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar yükle, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar videosu, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar şarkı sözleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar msn, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar hileleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar scripti, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar filmi, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar ödevleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar yemek tarifleri, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar driverları, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar smf, Kızlık Zarıyla Ilgili Soru Ve Cevaplar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Beslenme Ile Ilgili Soru Ve Cevaplar
Beslenme & Supplement ve Yağ Yakıcılar
[B]a[R]a[N] 3 5191 Son Mesaj Mart 05, 2014, 04:08:49 ÖS
Gönderen : aden12
Gastroenterohepatoloji Ile Ilgili Soru Ve Cevaplar
Sağlık
SaviorAngel 0 879 Son Mesaj Ocak 30, 2012, 04:39:53 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Ergenlik Gecikmesi Ile Ilgili Soru Ve Cevaplar
Çocuk Gelişimi
SaviorAngel 0 743 Son Mesaj Şubat 05, 2012, 12:35:19 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Vajinismus Anneleriyle Ilgili Soru Ve Cevaplar
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 442 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:03:49 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Amniyosentezle Ilgili Soru Ve Cevaplar
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 499 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:43:28 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular