Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi?  (Okunma Sayısı: 512 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:12:16 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622Kızlık zarı dikilmeli mi, muayene edilmeli mi?

Kızlık zarı pek çok yönüyle tıp dünyasında da tartışılıyor. İntiharlara neden olan ve cinayetlere yol açan bu zar, doktorlar tarafından muayene edilmeli mi? Edilirse bunun geri dönüşümü nasıl olur? Aile kıza zarar verebilir mi?.... Doktor hastasını zor durumda bırakmamak için gerekirse bu konuda yalan söylemeli mi? Kızlık zarı dikilmeli mi yoksa dikilmemeli mi? Zar hangi durumlarda dikilmeli? İşte bu soruları, jinekologlara sorduk....


Zorla bekâret muayenesinin sonu vajinismus!
Opr. Dr. Handan Namlı Gürpınar
İnsanların, kendi bedenleri üzerinde yapılacak muayenelerde hekime izin verip vermeme konusunda, tek söz sahibinin yine kendileri olduğuna inanıyorum. Kızlık zarı muayenesi, bunlar içinde en özellerinden... Kızlık zarının korunması, kişinin tamamen kendi tasarrufunda olan bir konudur. Bu yüzden aile baskını doğru bulmuyorum.

Kişinin rızası olmalı!
Cinsel yönden bu kadar korkutulan ve bastırılan kadınların ileriki dönemlerde 'vajinismus' gibi cinsel fonksiyon bozuklukları ile karşılaştıklarını çok sık olarak görüyoruz. Bu nedenle ailesi tarafından zorla getirilen, şiddete maruz kalma ihtimali olan bir kişiyi muayene etmeme hakkımı kullanırım. Ortada adli bir durum yani suç teşkil eden bir olay varsa ve kişinin mağduriyetinin giderilmesi söz konusu ise; o zaman bunun adli mercilere intikal ettirilmesi ve hakkın aranması konusunda cesaretlendirilmesinin uygun olabileceğini düşünüyorum. Hekimin adli merciler tarafından gönderilmedikçe kızlık zarı muayenesini reddetme hakkı vardır. Hiç kimse, bir kişiyi tutup kızlık zarı muayenesine getirip, doktor tarafından muayene edilmesi için zorlayamaz.

Tutanak tutulur
Hekim, ailesi tarafından şiddete maruz kalacak bir kızın, kızlık muayenesini sadece 'aile istiyor' diye kabul etmek zorunda değildir, aksine kesinlikle reddetme hakkı vardır. Eğer adli bir durum söz konusu ise, suç teşkil eden bir olay varsa, ailenin ve kızın savcılığa şikayette bulunması ve adli mercilerin görevlendirdiği bir hekimin kızı muayene etmesi söz konusudur. Rapor aileye dahi verilmez, usulüne uygun bir şekilde adli birimlere iletilir. Buna rağmen kız 18 yaşından büyükse ve muayene edilmeyi istemiyorsa, zorla muayene yapılamaz. Bu durumda tutanak tutulur ve adli birimlere iletilir.

Hekimler kontrol etmezse, aileler de kızlarını getirmez!
Doç. Dr. Kadir Savan
Hukuki bir temeli yoksa ben kızlık zarı muayenesi yapmıyorum; yapılmasını da doğru bulmuyorum. Toplumumuzda namus kavramı farklı olduğu için; doktorun, kızı muayene etmesiyle birlikte söyleyeceği bir cümle ailede yanlış bir kanaat yaratabiliyor. Aileler çocuklarına karşı çok sert tavırlar alabiliyor. O yüzden aileler kızlarını getirdiği zaman, ben ve benimle aynı görüşe sahip olan diğer hekim arkadaşlarım, muayene etmiyoruz ve doğrusu da muayene etmemektir zaten...

Sıkıntı yaratır!
Ne zaman muayene ederiz? Eğer ortada adliyeye yansımış bir sorun varsa ve Adli Tıp uzman kanaati istiyorsa, o zaman yapıyoruz. Hukuki olan da, insani olan da budur. Diğer türlü; her aile elinden tuttuğu kızını getirirse ve hekim muayene ederse, bu durum aile faciasına ve toplumsal sıkıntılara yol açar. O yüzden de ailelerin kızlarını getirmesine itibar etmiyorum. Muayeneyi kabul de etmiyorum. Bence etik olarak kızlık zarı muayenesi kesinlikle yapılmamalı. Çünkü bunların yapılması normal kabul edilirse; herkes kızının kolundan tutup doktor muayenesine getirir. Eğer buna fırsat tanırsak, onları teşvik etmiş oluruz.

Kimse yargılayamaz
Her aile, 'Komşum götürdü, kızını kontrol ettirdi. Ben de yarın kızımı götüreyim' diyerek, kızını bekaret kontrolüne götürme hakkını kendinde görür. O zaman, o ailede huzurun nasıl bozulacağını düşünebiliyor musunuz? Olaya bir başka açıdan bakarsak; eğer doktor bir hayati tehlike seziyorsa, yani ailenin kıza zarar vereceğini anlamışsa, resmi rapor vermemek şartıyla 'bakiredir' diyebilir ve doktoru kimse insani açıdan yargılayamaz.

Erkeğin bekârete verdiği önem sapkınlık boyutunda
Opr. Dr. Banu Çiftçi
İlkel toplumlardan kalma bir adet olarak saydığımız ve bir genç kızın ilişkiye girip girmemesinin anlaşılması için yapılan muayene, maalesef günümüzde hâlâ devam etmektedir. Hatta daha da artmaktadır. Geçmişte aileler, genç kızı bu şekilde muayeneye getirirken, günümüzde genç kızlar kendileri veya arkadaşlarıyla gelip 'Benim kızlık zarım nasıl, kanar mı?' gibi sorularla hekimi meşgul etmektedirler. Bu durum, olayın ailelerin baskısından ziyade, günümüz gençlerinin bilinçsizliğini yansıtmaktadır. Yeni neslin bile karşı cinsle ilişkilerinde bunu çok önemli bir noktaya yerleştirmeleri gerçekten acı vericidir.

Açıklama zorunluluğu yok!
Olayın daha da kötü bir boyutu, yaşamını paylaşacağı hayat arkadaşını kandırmak için kızlık zarı diktirenlerin gittikçe artmasıdır. Kızlık zarı muayenesi, günlük başvurularımızın büyük bir bölümünü oluşturur hale gelmiştir. Ben prensip olarak asla bu muayeneyi yapmadığım gibi hiçbir kadın doğum hekimin de kanuni olarak böyle bir muayene yapma zorunluluğu yoktur. (Savcılık talebi ile gelen adli vakaların dışında...) Bu konuda basın ve internet ortamında 'Gelin, kızlık zarınızı dikelim', 'Sizinki hangi tipte' şekilinde anlatımlara rastlamaktayız. Bu da hoş değildir.

Prensiplerim var
Doktorun aileye açıklama zorunluluğu asla yoktur. Hekim, genç kızın ailesi tarafından şiddete maruz kalacağını hissettiği anda bu inisiyatifini kullanabilir. Adli bir vaka ise de durumu bildirmeyip, sadece rapor olarak savcılığa hekimin bildirme hakkı vardır. Ben hekim olarak prensiplerim doğrultusunda ne ailesiyle gelen, ne de tek başına gelip kızlık zarını muayene ettirmek isteyen hiçbir kişiye asla bakmıyorum. Bizim toplumumuzda erkeğin kızlık zarına verdiği önem sapkınlık boyutuna gelmiştir. Hatta daha da traji komik bir olay, bazen hayat kadınları bile bize kızlık zarı diktirmek için geliyorlar. Çünkü bazı müşterileri böyle seviyormuş, onlar da kazandıklarının 10 katı fazla para kazanabiliyorlarmış...

Kızlık zarı dikmek yalancılıktır ben asla yapmam!
Prof. Dr. Faruk Buyru
Kızlık zarı dikimi, ne hekimler açısından ne de bunu yaptıran kişi açısından doğru değil! Ama hekimler bazen özel durumlarda bunu yapmak zorunda kalabiliyorlar. Kızlık zarı yüzünden namus cinayetleri işleniyor, insanlar öldürülüyor. Bir insanın yaşamı söz konusu olduğu durumda da hekimler kendilerini bu operasyonu yapmak zorunda hissediyorlar.

Olay adli ise...
Ancak ben bu operasyonu yapmam! Karşısındaki kişiyi kandırmak, 'İlişkide bulunmadım' demek bence etik değil, hekimin kızlık zarı dikmesi de doğru değil. Adli bir olay varsa ve aile mahkeme kararıyla kızlık zarı kontrolüne gelirse, kontrol yaparım ve aileyi bilgilendiririm. Ailenin kendisi, kişinin kendi rızası olmadan, zorla getirirse kızlık zarı muayenesini kesinlikle yapmam.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi?
« Posted on: Ocak 26, 2020, 05:08:23 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? e-book, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? programı, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? oyunları, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? e-kitap, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? download, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? hikayeleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? resimleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? haberleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? yükle, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? videosu, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? şarkı sözleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? msn, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? hileleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? scripti, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? filmi, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? ödevleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? yemek tarifleri, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? driverları, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? smf, Kızlık Zarı Dikilmeli Mi, Muayene Edilmeli Mi? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kızlık Soyadı
Komik Resimler
*GeLinCiKk 4 1503 Son Mesaj Aralık 30, 2009, 10:20:10 ÖS
Gönderen : Salvatore
Hücre Zarı ( Membran )
Biyoloji
bonafide 5 3046 Son Mesaj Eylül 12, 2011, 01:55:10 ÖS
Gönderen : drygirls
Kızlık Zarı Hymenoplasti Hakkında.
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 463 Son Mesaj Ocak 13, 2013, 10:47:16 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Kızlık Zarı Esnekliği Yuva Yıkıyor!
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 877 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:13:36 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Kızlık Zarı Nedir?
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 534 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 06:47:34 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular