0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir  (Okunma Sayısı: 658 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:37:30 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Kızılcık nasıl yetiştirilir,bitki özellikleri nelerdir

Ülkemiz birçok meyvenin anavatanıdır. Bu meyvelerden biri de kızılcıktır. Kızılcık meyveleri vitamin C içeriği bakımından çok zengindir. Vitamin C içeriği portakalınkinin yaklaşık iki katıdır. Kızılcık ayrıca birçok mineral maddeler ve tanen içerir. Meyvelerinde kılcal damarları sağlamlaştıran, elastikliğini sağlayan ve kan basıncını normal tutan maddeler bulunur. Meyve, çekirdek, çiçek, yaprak, kabuk ve kökleri antiseptik özelliği ile yaraların tedavisinde mikroplara karşı ilaç olarak kullanılır. Bu gibi özellikleri ile son yıllarda tekrar ele alınmaya başlamış, tüketiminde artış olmuştur.
Ülkemizde kızılcık genel olarak yabani formlarda Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde sahil ve yüksek kesimlerinde dağlık alanlarda, dere yataklarında tek veya gruplar halinde bulunur. Malatya, Bursa, Yalova, Karabük, İstanbul illerinde sınırlı miktarda aşılı kızılcık yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Kızılcık, bizde ve diğer ülkelerde farklı şekillerde kullanılır. Kızılcıktan reçel, marmelat, meyve suyu üretilir. Çekirdek ve yapraklarından çay ve kahve yapılır. Taze kabuklarından esans ve dizanteri hastalığına karşı ilaç hazırlanır. Gıda sanayiinde, taze kuru ve sofralık olarak çok çeşitli işlemelerde, yemeklerde tat verici, kuru meyvelerinden hoşaf yapılarak yararlanılır. Meyvelere şeker dökülerek uzun zaman muhafaza edilir. Çok güzel tatlı, konserve şurup yapılır.
Ağacı çok sıkı, sert ve ağırdır. Ağacın özü sarı-kırmızı renkte, pembe beyaz odun cilalamaya uygundur. Sandalye, tekstil mekikleri kızılcıktan yapılır. Dokuma sanayiinde mekik yapılır. Değirmen dişlileri kızılcıktan yapılır. Yonga-biblo gibi el sanatları, büro malzemesi yapımında yararlanılır. Meşhur Devrek bastonları kızılcık ağacından yapılır. Kızılcık ağaçları erken çiçek açtığı için, arıcılık bakımından çok önemlidir. Bahçe düzenlenmesinde dekoratif özelliği yanında soğuklara çok dayanıklı olduğu için tercih edilir. Bazı ülkelerde erozyona karşı kuşak oluşturmada kullanılır.

BİTKİ ÖZELLİKLERİ

Kızılcık çok güçlü bir kök sistemi oluşturur. Kökleri fazla derine gitmez. Toprağa yakın olan kök sistemleri, toprak neminden çok iyi yararlanma özelliğindedir. Tiplere bağlı olarak ağaç 2-5 m yükseklikte olabilir. Ağaç dik, yayvan veya sarkık şekillerde olabilir. Gövde sayısı 1-6 arasında değişir. Dip sürgünleri ile kendini yenileme özelliğindedir. Bu şekilde zeytin gibi çok uzun ömürlüdür. Yapraklar mekik, yuvarlak ve oval şekillidir. Yaprakların alt kısımlarında yakıcı tüyler vardır. Kızılcık çiçekleri diğer meyvelerden önce açar. Açmaya Şubat ayında başlar ve 2-4 hafta devam eder. Meyve, bir ve daha yaşlı dallarda, bazen gövdede oluşur. Meyve şekli oval, yuvarlak, armut, silindir ve koniktir. Üst renk kırmızı, sarı, sarı-kırmızı, kırmızı-sarı olabilir. Et rengi ise kırmızı, pembe, krem, sarıdır. Çekirdek şekli mekik, oval ve yuvarlak olur

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir
« Posted on: Kasım 26, 2020, 01:19:06 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir e-book, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir programı, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir oyunları, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir e-kitap, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir download, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir hikayeleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir resimleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir haberleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir yükle, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir videosu, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir şarkı sözleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir msn, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir hileleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir scripti, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir filmi, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir ödevleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir yemek tarifleri, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir driverları, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir smf, Kızılcık Nasıl Yetiştirilir,bitki Özellikleri Nelerdir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular