0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler  (Okunma Sayısı: 360 Kere Okundu.)
« : Eylül 30, 2013, 09:24:53 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


kişisel gelişim makaleleri - transformasyonel eğitim nedir - kişisel gelişime farklı bakış açıları
İK Danışmanı, Yaşam Koçu ve Eğitmen Aslı Sinanoğlu, katıldığı transformasyonel eğitimler ile ilgili deneyimlerini İstanbella'ya anlattı.

Kişisel gelişime ilgi duymanın en güzel yanı kendinizi günlük rutinlerinizden çıkarıp, farklı bakış açıları ve vizyonları takip ederek kişisel farkındalığınızı arttırmaktır.

 Peki, bunu nasıl yapıyoruz? Kimimiz ilgi alanlarımız doğrultusunda kitap okuyoruz, kimimiz ''araştırmacı ruh’’ olarak vaktinin bir kısmını internette gezinerek geçiriyor, makaleler okuyor, video izliyor, kimimiz ise kurslara, eğitimlere ve farklı workshoplara katılıyoruz. Bazen de sosyal çevrelerimizi özellikle farklı tipteki insanlardan seçebiliyoruz. Bu tür aktiviteler bizi besliyor, kendimize ve hayata karşı görüşümüzü farklılaştırıyor.

 2 yıl öncesine kadar ben de az çok bu şekilde hareket ediyordum, ta ki büyük değişimler sağlayan ''dönüşümsel ve deneyimsel’’ eğitimlerle tanışana kadar…
Transformasyonel (dönüşümsel) eğitimler ile neyi kastediyoruz?

 Transformasyonel eğitimler sizi farklı bir şekilde düşünmeye iterek kendinizi ve çevrenizdekileri daha iyi tanımanıza olanak sağlar. Eğitim başlığı her ne olursa olsun, teori ve yöntemlerin yanı sıra, birlikte geçirilen süre içerisinde kişi birey olarak mevcut kimliğini, duygularını, davranışlarını, iç sesini ve iletişim tarzını anlamaya çalışır. Konumlandırılan bireysel ve grup çalışmaları buna göre tasarlanır ve kişiler farklı derin deneyimler yaşarlar. Bu farkındalık ile elde edilmek istenen değişim ve hareket sağlanır.

 Bu yılın başında kişisel farkındalığımı arttıran, beni, deyim yerindeyse sarsarak dünyada var olma sebebimi sorgulatan, liderliğe bakış açımı neredeyse tamamen değiştiren ve tam anlamıyla hayatıma farklı bir yön vermemi sağlayan bir programa katıldım: LeaderImpact.

 Bende ve programa katılan katılımcılarda bu kadar büyük bir etki bırakan bu programı sizlerle paylaşma ihtiyacı hissediyorum. Bu tarz programlar ne kadar çok kişi katılırsa, dünyanın farklı bir yer olacağına inanıyorum. Ve bunu yazmış olmak için değil: buna kalpten inanıyorum.

İlk yazımda hayattaki amacım ile ilgili cevabı bulmakta zorlandığım an’ı belki hatırlıyorsunuzdur. İşte tam da bu sorunun cevabını daha sistematik bir şekilde bulma umuduyla ve daha önce bu eğitime katılan arkadaşlarımın referansı ile bu programa yazılmaya karar verdim.

 Programdaki dönüşümü ve deneyimleri burada bir yazı ile sınırlandırmak mümkün olmasa da kısaca bana kazandırdıklarını ve öğrettiklerini şöyle özetleyebilirim:

 Kendini ve başkalarını tanımanın önemini,

İnsanları olduğu gibi kabul etmenin ve önyargılardan kurtulmanın birçok şeyi değiştirebileceğini,

 Üzerimizdeki yüklerin ve etiketlerin bize negatif etkisini, bunu pozitife çevirmeyi,

İnsanın doğasında destek almaya ve destek vermeye ne kadar ihtiyacı olduğunu,

 Doğru iletişim kurma ve insanları geliştirmenin önemini,

 Dünyanın aslında neye/nelere ihtiyacı olduğunu,

 Olası zorluklara rağmen gerçek gücünü keşfederek tüm hayallerin gerçekleştirilebileceğini,

 Ve her şeyden önemlisi: Gerçek bir liderin - sadece şirketine ve birlikte çalıştığı ekiplere değil – sosyal bir bilinç ile dünyaya etki etme rolünün olduğunu çok net bir şekilde anladım. Anlamakla da kalmadım, tüm hayatımı bu yönde planlamaya ve adımlarımı bu doğrultuda atmaya karar verdim.

 Yukarıda saydığım kazanımların sadece belli teori ve yöntemlerden oluşan klasik eğitimlerden kazanılması pek mümkün değil. Yaklaşık 12 haftaya yayılmış bir süreç, içerisinde birebir koçluk seansları ve mentorluk, kişisel envanterler, ödevler, fiziksel olarak bir araya gelinen günlerin dışında sanal ortamda aktif katılım gerektiren LeaderImpact programında deneyimlenen inanın bana oldukça farklı… Etkisini daha detaylı yazıya dökebilmek isterdim ama bunu daha çok anlatması zor ve yaşanması gerekli bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

 Kişisel Gelişim hiç bitmeyen ve bitmeyecek olan keyifli bir yolculuk… Bu yolculukta kendinizi nasıl konumlandırmak istediğinizi ve bu yolu kimlerle yürümek istediğinizi iyi belirleyin. Çünkü değişim ve gelişim tam bu noktada başlayacak.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.161


View Profile
Re: Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler
« Posted on: Ekim 19, 2020, 07:14:39 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler e-book, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler programı, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler oyunları, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler e-kitap, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler download, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler hikayeleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler resimleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler haberleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler yükle, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler videosu, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler şarkı sözleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler msn, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler hileleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler scripti, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler filmi, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler ödevleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler yemek tarifleri, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler driverları, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler smf, Kişisel Gelişimde Transformasyonel Eğitimler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kişisel Imaj
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 346 Son Mesaj Haziran 17, 2013, 10:12:10 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Kişisel Gelişimde Hangi Noktalarda Zorlanıyorsunuz
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 328 Son Mesaj Haziran 22, 2013, 06:42:33 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Türkiye'de Silahlı Eğitimler Başlıyor
Güncel Haberler
imge34 0 503 Son Mesaj Temmuz 15, 2013, 02:48:39 ÖS
Gönderen : imge34
Kişisel Gelişimde Dikkat Edilecekler
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 300 Son Mesaj Temmuz 20, 2013, 07:29:09 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Kişisel Gelişimde Hangi Noktalarda Zorlanıyorsunuz
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 281 Son Mesaj Temmuz 24, 2013, 10:34:28 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular