Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi  (Okunma Sayısı: 400 Kere Okundu.)
« : Mayıs 15, 2010, 07:46:11 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Kemik Erimesinin Genlerle İlişkisi - Kemik Erimesi Hakkında - Osteoporoz - Kemik Erimesinde Gen AnaliziKemiklerin organik altyapısını oluşturan ana öğelerden biri kolajen liflerdir. Ağ gibi olan bu yapı üzerine yerleşen ve ağırlıklı olarak kalsiyum ve fosfordan oluşan inorganik maddeler (mineraller) kemik metabolizmasının önemli bileşenlerindendir.

Organik ve inorganik maddelerin bu birleşimi kemiğe sertlik ve dayanıklılığı birlikte kazandırır.

Kalsiyum, kemik metabolizmasında büyük önem taşır. Vücutta kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde ve kemik metabolizmasında D vitamini anahtar rol oynar.

D vitamininin vücutta fonksiyon gösterebilmesi için hücreler tarafından ‘algılanması gerekir. Bu algılama hücrelerde Vitamin D Reseptörü adı verilen yapılar ile olur.

Kemik yapısındaki kollajen yapı ise kemiğin dayanıklılığı için önemlidir. Kollajen yapının içinde kollajen tip 1, kollajen tip 2 gibi lifler bulunmaktadır. Bu liflerin birbirine oranı, kemiğin yapısı ve sağlamlığı için büyük önem taşır.

Kemiğin mineral yoğunluğu Kemiğin mineral yoğunluğu, kemiğin sertlik ve dayanıklılığı konusunda önemli bir göstergedir. Kemik mineral yoğunluğu (dansitesi) adı verilen bu ölçü, kemik erimesi tanısında kullanılır.

Kemik mineral yoğunluğunun ilerleyen bir şekilde azalması, kemik dokusunun azalması durumuna osteoporoz adı verilir ve kemik kırıkları için artmış bir risk oluşturur.

Kemik mineral yoğunluğunun, tedavi edilmezse ileride osteoporoza yol açabilecek şekilde azalmasına ise osteopeni adı verilir.

Yukarıda bahsi geçen vitamin D reseptörü, kollajen tip 1 ve kolajen tip 2 gibi protein yapıların şifresini taşıyan genlerinizde yapılacak bir genetik analiz ile polimorfizm olup olmadığının saptanması sizi ve doktorunuzu osteoporoza karşı alacağınız size özel önlemler konusunda daha bilinçli hale getirecektir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 07:36:04 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi e-book, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi programı, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi oyunları, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi e-kitap, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi download, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi hikayeleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi resimleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi haberleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi yükle, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi videosu, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi şarkı sözleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi msn, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi hileleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi scripti, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi filmi, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi ödevleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi yemek tarifleri, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi driverları, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi smf, Kemik Erimesi Ve Genetik Ilişkisi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular