Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2 3
Konu: Kedi Köpek Besleyenler Dikkat  (Okunma Sayısı: 5807 Kere Okundu.)
« : Ocak 20, 2012, 09:37:33 ÖS »
Avatar Yok

dangeraus1
*
Üye No : 84786
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 590
Mesaj Sayısı : 1.046
Karizma = 3026Evcil hayvanlara kayıt şartı...


Sahipli ya da sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin yılda bir defa kuduz hastalığına karşı aşılanması ile aşı kayıtlarının tutulması zorunlu olacak.


Kuduz hastalığına karşı hazırlıklı olmak, hastalıktan korunmak ve hastalıkla mücadele etmek için alınması gereken tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlendi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 'Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği' Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.


Buna göre, kuduz hastalığı ile ilgili Ulusal Referans Laboratuvarı Bakanlıkça belirlenecek. Ulusal referans laboratuvarı, teşhis materyallerinin kullanımı ve aşıların denenmesi için standartları ve teşhis metotlarını koordine etmekten sorumlu olacak.


Bu amaçla Ulusal Referans Laboratuvarı Türkiye'de teyit edilmiş vakalardan alınan kuduz virüsünün izolatlarını saklayacak, hastalığın kontrolü ve yok edilmesine yönelik araştırmaları koordine edecek, ilgili bilgi ve raporları toplayacak, karar vericilere tavsiyelerde bulunacak, ülkede kullanılacak aşılar hakkında karar vericilere görüş bildirecek.


Ülkede kuduz hastalığının teşhisini yapacak laboratuvarlar Bakanlıkça belirlenecek ve yetkilendirilecek. Yetkilendirilen laboratuvarlar Ulusal Referans Laboratuvarı tarafından denetlenecek.

-Köpek ve kediler kayıt altına alınacak-

Üç aydan büyük köpek ve altı aydan büyük kedi sahibi olanlar hayvanlarını kayıt altına aldırmakla yükümlü olacak. Sahipli olan köpek ve kedilere sahibinin talebi halinde daha genç yaşlarda da olmak üzere veteriner hekimler tarafından mikroçip uygulanarak onaylanmış kimlik belgesi verilecek. Bu hayvanlar köylerde muhtarlıklar, belediye sınırları içerisinde belediyeler tarafından tutulmakta olan sahipli hayvan kayıt defteri ile Bakanlık veri tabanına kaydedilecek. Belediyelerde tutulmakta olan kayıtlar Bakanlık tarafından denetlenecek.


Belediyeler sorumluluk alanındaki sahipsiz köpek ve kedilerin sayısı ile bunlara ait bilgileri belediye kayıtları ve Bakanlık veri tabanında güncel bir halde tutmak zorunda olacak. Sahipsiz köpek ve kediler belediyelerce uygun bir yöntem ile bireysel veya sürü bazında işaretlenecek, belediye veteriner hekimleri tarafından belediye sahipsiz hayvan kayıt defterine işlenecek, sayıları ve aşılamaları hakkında bilgiler belediye veteriner hekimleri tarafından Bakanlık veri tabanına işlenecek ve gerektiğinde güncellenecek.


Bakımevlerinde bulunan köpek ve kediler bakımevi sorumlu veteriner hekimi tarafından uygun bir yöntem kullanılarak bireysel veya sürü bazında işaretlenir, kısırlaştırma bilgileri ve aşı uygulamalarına ait veriler tutulacak ve bu verilerin belediye sahipsiz hayvan kayıt defterine kaydedilmesi ve Bakanlık veri tabanında güncel bir şekilde bulunması sağlanacak.


Bakımevlerinde sahiplendirilen köpek ve kedilere bakımevi sorumlu veteriner hekimi tarafından mikroçip uygulanacak, kimlik belgesi verilecek, sahiplendirme kaydının belediye sahipli hayvan kayıt defterine işlenmesi, sahip ve aşı bilgilerinin Bakanlık veri tabanında güncellenmesi sağlanacak.


Ev ve süs hayvanı satış yeri sahipleri iş yerlerinde ticari amaçlı bulunan köpek ve kedilere veteriner hekim tarafından mikroçip takılmasını sağlayarak Bakanlık veri tabanına kaydettirmekle, satışı yapılan köpek ve kedilere sahibi adına kimlik belgesi verilerek kime satıldığı, aşı uygulamaları gibi bilgileri belediye kayıtları ile Bakanlık veri tabanına işletmekle yükümlü olacak.

-Yılda bir defa aşılama-

Sahipli ya da sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin yılda bir defa hastalığa karşı aşılanması ile aşı kayıtlarının tutulması zorunlu olacak.


Buna göre 3 aydan büyük köpek ve kedi sahipleri hayvanlarını yılda bir defa hastalığa karşı aşılatmakla yükümlü olacak.


Belediye sorumluluk alanındaki veya muhtarların yazılı talebi üzerine köylerdeki üç aydan büyük sahipsiz köpek ve kelerin de belediye hekimleri tarafından yılda bir defa aşılanması, aşılananların işaretlenmesi ve kayıt altına alınması zorunlu olacak.


Hastalığın önlenmesi amacıyla hayvan sahipleri hayvanlarını hiçbir şekilde terk edemeyecek. Hayvan sahipleri hayvanlarının diğer hayvanlarla ya da insanlar ile kontrolsüz bir şekilde temasını engelleyecek tedbirleri almak ve şüpheli temasları il ve ilçe müdürlüklerine bildirmekle yükümlü olacak.


Çeşitli nedenler ile hayvan bakmaktan vazgeçenler ya da hayvanlarına bakamayacak hale gelenler durumlarını belediyeler ve bakımevlerine bildirmekle yükümlü olacak. Bu kişilerin hayvanları bakımevleri, gönüllü kuruluşlar veya belediyeler tarafından yeniden sahiplendirilmek ya da koruma altına alınmak zorunda olacak.

-Hastalığın bildirimi, Hastalık durumunda alınacak önlemler-

Hastalık şüphesi oluşturan sıra dışı davranışlar, ısırma veya ısırılma bulguları, yabani hayvanlarla temas ve sebebi belli olmayan hayvan ölümlerinden haberdar olan hayvan sahipleri ve bakıcıları, veteriner hekimler ile muhtarlar, köy korucuları, celepler, çobanlar, gemi kaptanları, istasyon ya da gümrük memur veya idarecileri gibi ilgililer durumu aynı gün içerisinde yetkili otoriteye bildirmek zorunda olacak.


Şüpheli bir hastalık durumunun kuduz vakası olduğunun laboratuvar tarafından teyit edilmesinden sonra, durum sağlık müdürlüğüne bildirilecek, resmi veteriner hekim vakanın olduğu yere gidecek hastalık çıkış raporu düzenleyecek, hayvan sağlık zabıtası komisyonunu yeniden toplayarak ve gerekli tedbirleri karara yazdırarak imza altına aldıracak.


Belediyeler, muhtarlıklar, hayvan sahipleri ve diğer kurumlar hayvan sağlık zabıtası komisyon kararında belirtilen hususlar ile resmi veteriner hekim tarafından teklif edilen önlemleri uygulamakla yükümlü olacak.


Kuduz hastalığı teyit edildikten sonra hastalık şüphesi esnasında kuduz şüpheli bölge olarak belirlenen alan ya da alanlar kuduz risk alanı olarak ilan edilecek.


Aşılı olmaları şartıyla, avda olan av köpekleri, sürüleri koruyan çoban köpekleri, tasma ve kayış benzeri sınırlayıcı bir önlemle birlikte kendisine itaat ettikleri bir insan refakatinde bulunan köpekler istisna olmak üzere aşılı dahi olsalar köpek ve kedilerin kuduz risk alanında dolaşmaları yasaklanacak.


Hastalık teyidi yapıldıktan sonra kuduz risk alanı içinde teyit edilen vaka ile teması tespit edilen işletmelerdeki hayvanlar işletme dışına çıkamayacak, bu işletmelere yeni hayvan getirilemeyecek.


Hastalık teyit edilen hayvanlar ile bu hayvanın ait olduğu işletmedeki hayvanların sütleri imha edilecek.


Isırılma nedeniyle müşahede altına alınan hayvanları ısıran hayvanda kuduz hastalığının resmi olarak teyit edilmesi halinde bu hayvanın ısırdığı hayvanlar müşahede sonucu beklenilmeden öldürülecek ve imha edilecek.


Hastalık teyidinden sonra, kuduz risk alanında yeni bir vaka görülmemesi ve karantina altındaki hayvanların tamamının hasta olmadıkları anlaşıldığında hastalık sönüşü yapılır ve yürürlükte olan tedbirler kaldırılacak.


Karantina altına alınan hayvanların kedi, köpek, et yiyen, sığır, manda ve tek tırnaklı olması durumunda, yeni bir vaka görülmemesi şartı ile karantina başlangıcından altı ay sonra, karantina altına alınan hayvanların koyun, keçi, domuz ve kanatlı olması durumunda ise karantina başlangıcından 3 ay sonra hastalık sönüşü yapılarak tedbirler kaldırılacak.


Yetkili otorite tarafından, temizlik, dezenfeksiyon ve kuduz virüsünün elimine edilmesi için temizleme, dezenfeksiyon ve arındırma işlemleri, resmi gözetim altında hastalık etkeninin yayılma ve hayatta kalma riskini yok edecek şekilde yürütülecek.


Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlar hakkında idari yaptırımlar uygulanacak.


Yönetmelik bugünden itibaren yürürlüğe girdi.
bilgi paylaştıkça değer kazanır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Kedi Köpek Besleyenler Dikkat
« Posted on: Mayıs 25, 2020, 03:10:07 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kedi Köpek Besleyenler Dikkat e-book, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat programı, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat oyunları, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat e-kitap, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat download, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat hikayeleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat resimleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat haberleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat yükle, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat videosu, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat şarkı sözleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat msn, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat hileleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat scripti, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat filmi, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat ödevleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat yemek tarifleri, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat driverları, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat smf, Kedi Köpek Besleyenler Dikkat gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 29, 2012, 05:40:40 ÖS »
Avatar Yok

angelic84
*
Üye No : 92126
Nerden : Kocaeli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 8
Karizma = 0


bilgilendirme için teşekkürler çünkü benimde köpeğim var.

Yanıtla #2
« : Ocak 30, 2012, 03:31:14 ÖÖ »
Avatar Yok

missbon
*
Üye No : 87784
Yaş : 29
Nerden : Muğla
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 92
Karizma = 2


Bilgilendirdiğin için teşekkürler. Köpeğimin aşılatmam lazım benimde tek kuduz aşısı kalmışdı sanırım bi Gülmek :)

~ Şimdi artık tek başımayım...
Hiç değiLse hakkını veriyorum yaLnızLığın..
iki kişilik kocaman bir boşLuktansa sensizLigi* ve yalnızLığı tercih ediyorum~
Yanıtla #3
« : Ocak 30, 2012, 04:08:05 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55161


çok sey yapilmasi gerekmis, kedi köpegi olanin Allah yardimcisi olsun Gülmek :)

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #4
« : Ocak 30, 2012, 04:14:58 ÖÖ »
Avatar Yok

dangeraus1
*
Üye No : 84786
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 590
Mesaj Sayısı : 1.046
Karizma = 3026


kedi,köpek,kuş....v.s hayvanların ben doğal ortamlarından koparılmasına karşıyım.
Yanıtla #5
« : Ocak 31, 2012, 10:51:43 ÖÖ »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Güzel paylaşım olmuş bilgiler için teşekkürler ben çok beslemek istiyorum ama uygun ortamım yok anemde eve almıyo Zuhahaha

Yanıtla #6
« : Ekim 20, 2012, 07:07:05 ÖS »
Avatar Yok

morkurdele
*
Üye No : 114617
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 0


bilgilendirme için teşekkürler Gülmek :)
Yanıtla #7
« : Ekim 23, 2012, 02:51:00 ÖS »
Avatar Yok

godlovesugly
*
Üye No : 114874
Nerden : Karabük
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 0


önemli bilgiler, işime yarayacak. teşekkürler.
Yanıtla #8
« : Kasım 02, 2012, 01:51:21 ÖÖ »
Avatar Yok

yağmur38
*
Üye No : 113049
Nerden : Adana
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2
Mesaj Sayısı : 626
Karizma = 4


Teşekkürler köpek bakmanın bir sorumluluk gerektiğini bir kez daha anladım .
Yanıtla #9
« : Kasım 20, 2012, 09:23:53 ÖS »
Avatar Yok

portakal
*
Üye No : 114237
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2
Mesaj Sayısı : 431
Karizma = 0


arkadasım bu bılgılerın hepsı ıcın cok tesekkur ederım
ama zaten gercek bır hayvan dostuysan onun saglıgı ve kendı saglıgın ıcın bunların hepsını ve daha fazlasını onun saglıgı ıcın yapıyorsun
Sayfa 1 2 3
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kedi Köpek Kavgasi
Masal ve Hikayeler
seyyah 1 1749 Son Mesaj Mart 12, 2009, 07:54:48 ÖS
Gönderen : KumraLım
Kedi Köpek Besleyenler Için Aksesuarlar « 1 2 ... 5 6 »
Hayvanlar Alemi
-o_o-GökhaNur-o_o- 56 13025 Son Mesaj Mart 23, 2015, 02:57:14 ÖS
Gönderen : BRİS
Kedi-köpek Dostu Site Sakininden Selamlar « 1 2 »
Tanışalım Kaynaşalım.
sleepawake 11 1127 Son Mesaj Kasım 23, 2012, 12:58:30 ÖS
Gönderen : MahzaŞermi
Şam'da Fetva: Kedi, Köpek, Eşek Yenebilir
Güncel Haberler
sanane_61 4 715 Son Mesaj Ekim 15, 2014, 01:01:28 ÖÖ
Gönderen : M-zds
Kedi Ve Köpek Png Resimleri
Photoshop
xxmolinaxx 0 634 Son Mesaj Haziran 16, 2015, 12:52:19 ÖS
Gönderen : xxmolinaxx


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular