Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: Kayseri Pınarbaşı Ilçesi  (Okunma Sayısı: 5096 Kere Okundu.)
« : Mart 22, 2008, 04:40:53 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


Kayseri Pınarbaşı İlçesi

Şiran Dağı'nın kuzeyinden çıkan su, ilçeye adını vermektedir, Sultan Abdülaziz'in tahta çıktığı 1861 yılında Sivas'a bağlı bir yerleşim alanı olarak kurulan ilçeye, o zaman Aziziye adı verilmiştir. 1893 yılında ilçe yapılan Pınarbaşı 1926 yılında da Kayseri'ye bağlanarak bu günkü statüsünü kazanmıştır.

Kayseri'ye 95 km. mesafede bulunan ilçenin yüzölçümü. 3383 km. karedir. Burada nüfus yoğunluğu son sayımla 17.23'e çıkmıştır. Pınarbaşı, Kayseri'nin en önemli düzlüğü olan Uzun yayla' ya sahiptir. Bu alanda hayvancılık ve tarım oldukça ileri seviyededir. Ayrıca, Zamantı, ilçeye Bağlı Şerifiye köyünden çıkarak Seyhan Nehri'ni oluşturur. Karaköy Kabaktepe ve Yedioluk köylerinden aynı adla çıkan sular çevrede sulama da kullanılır.

Kışları soğuk, yazları serin ve kurak geçer. Yağmurlar genellikle sonbaharda ve ilkbaharda yağar. Kışın kar ve ayaz keskin soğuklar ısıyı –35 C ’ye kadar düşürür. Yıllık ısı ortalaması 80C, yazlarının sıcaklık ortalaması 27.70C’dir. Uzun yıllar baz alınarak elde edilen yağış ortalaması 492 kg/m2’dir. Bölgenin kar ve yağmuru halkın kaba yel dediği lodos rüzgarının esmesiyle gelir. Yaz aylarında özellikle temmuz ve ağustosta esen poyraz yeli de ekinleri olgunlaştırarak yağmur yerine geçer. Bunun zıttı olan aşağı yel dedikleri kaba yel ekinleri ve yaz bitkilerini sarartarak, buğday tanelerini cılız bırakır, olgunlaşmasını önler.

Pınarbaşı sert iklimi nedeniyle bir bozkır manzarası içinde yeşillikten yoksundur. Dağları genellikle çıplaktır. Kekik, yavşan otları, yer yer fundalıklar, kormuk çalılıkları, kısa boylu ardıçlarla örtülüdür. Melikgazi çevresinde az miktarda çamlık, Emeyil köyü güneyinde Karahacılı köyüne kadar yer yer çamlık ve meşelik, Gümüşgün köyü karşısı, Şirvan dağı etekleri meşelik, Kocamaz dağının sırtları kısa boylu ardıç ağaçları ile kaplıdır. Uzunyayla bölgesinde bol meralar, çayırlıklar vardır.

Pınarbaşı'nda tarıma dayalı sanayii gelişme halindedir. Burada özellikle madencilik ileri seviyede olduğu için, bu yönde de gelişme vardır. İlçe merkezinde 96 adet sanayiye yönelik atelye vardır.

Pınarbaşında halı ve kilim önemli yer tutar. Bundan ayrı olarak, yünden örme el işleri de yaygındır. Burada bol desenIi ve çok renkli kilimler ülke genelinde ilgi toplamaktadır. Kayseri ve civarında faaliyet gösteren 13 şirket ilçemiz ve köylerinde ücret karşılığı ipek halı ve kilim dokutturmaktadır. Bu sektörde 1500 civarında genç kızımız istihdam edilmektedir.

Pınarbaşı, Kayseri'nin önemli tarım merkezlerinden birisidir. Burada çeşitli sanayii bitkilerinin ekimi de yapılmaktadır. İlçe ürettiğiyle gelir sağlayabildiği için, buradaki çiftçilik giderek modernize olmaktadır. hububat tarımı yapılmaktadır. Rakımın çok yüksek olması ve kışın uzun sürmesi nedeniyle tarım çok ekonomik değildir. Bu sebeple çiftçilerimizin hayvancılığa yönlendirilmesine çalışılmaktadır.

İlçemiz geçmişten bu yana önemli bir hayvancılık merkezidir. 1950’li yıllara kadar ilçe halkı at yetiştiriciliği yapmış ve bu yıllarda merkezi Fransa’da bulunan bir atçılık kulübüne de üye olduğu bilinmektedir. Yetiştirilen atlar orduya satılmış bu sayede iyi gelirler elde edilmiştir. Ancak ordunun motorize olması ile atçılık yerini koyun yetiştiriciliğine bırakmıştır. Ülkemizde 1980’li yıllarda tarım ve hayvancılık sektöründe meydana gelen sıkıntılar yüzünden ilçemizde de hayvancılık süratle azalmıştır. Fakat son yıllarda ilçemizde hayvancılık üç koldan yeniden gelişmeya başlamıştır. Besicilik, süt inekçiliği ve balıkçılıktır.

Pınarbaşı'nın en önemli tarihi eseri, Melikgazi Türbesi'dir. Ayrıca bu türbenin kuzeyinde yer alan kale de önemli bir tarihi eserdir. Bunlardan başka, Karakuyu köyü yakınlarındaki Hitit kabartmaları da bu bölgenin tarihi özelliğini arttırmaktadır. Tarihi eserleri ise;

Melikgazi köyündeki kale ve Melikgazi Türbesi
Pınarbaşı Merkezindeki Tunç Top
Koçcağızındaki Garip Türbesi
Han Köyündeki Han Kervansarayı
Ispıtın Tepesindeki Şehir Harabesi, Mezar Kalıntıları
Kötü Ören Mezrasındaki Şehir Harabesi
Panlı Köyünde yontma taşlarla yapılmış Kemerli Bina
Şerefiye Köyünde Kale
Karakuyu köyünde Etiler zamanında yapılmış dünyanın ilk barajı (Hitit barajı)

Pınarbaşı, eğitim yönünden gelişmiştir. ilk, orta ve lise eğitimi yanında Meslek liseleri de bulunmaktadır. Eğitimde, okur-yazarlık bakımından bazı ilçelerden oldukça ileridedir. ilçenin Pazarören kasabasında bulunan yatılı Bölge İlk Öğretmen Okulu, ülkemize çok sayıda öğretmen yetiştirmiştir.
At Pınarbaşında çok önemli bir yere sahiptir. Bunun içinde atla yapılan sporlar yaygındır. Bundan başka, çeşitli halk oyunları oynanır. Burada Kafkas Türkleri'nin oyunları ile yerli halkın oyunları arasındaki farkı ortaya koyar. Bu bakımdan da ilçe folklor değerleri yönünden diğer ilçelerden oldukça farklı ve zengin bir görünüm ortaya koyar. Burudaki düğünlerde, davul-zurna ile çeşit1i oyunlar da oynanır. Yumruk, sinsin arap oyunu, halay bunların başında gelir.

İlçe ticari yönden gelişmiştir. Halkın gelir düzeyi yükseldikçe, artan talebe göre de yeni ticari işyerleri .oluşmaktadır. Son sayımlarda, ilçede 207 iş yerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan yarısının mali potansiyeli bir milyon liranın üzerindeki sermayeye sahip iş yerleriydi.

İlçemizde 1 halı fabrikası (700 m2) gün kapasiteli, 2 un fabrikası ve Kaynar kasabasında Türkiye Kalkınma Vakfına ait süt işleme tesisi, 1 mermer fabrikası, et entegre tesisi ve 3 adette krom konsantre tesisi mevcuttur.

İlçemizin en önemli ekonomik varlıklarından biriside su kaynaklarıdır. İlçemizdeki sular alabalık ve özellikle alabalık yavrusu yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Bu sebepten 6 tesiste özel sektör tarafından yaklaşık yılda 800 ton alabalık üretilmektedir. Bunlardan Yukarı Karagöz ve şerefiye köylerinde bulunan tesisler Ortadoğu ve Balkanların en büyük alabalık üretim tesisleridir.

Belediyemizin teşviki ve katkılarıyla Tarım Bakanlığı tarafından Kayaönü mahallesine Türkiye’de ikinci ve en büyük yavru alabalık üretim istasyonu karar verilmiştir. Diğeri Antalya Kepezde bulunan tesisin bu günkü proje maliyeti 200 milyarın üzerinde olup bakanlıkça buraya şu an 10 milyar gönderilmiş ve bu parayla gerekli malzemeler satın alınarak 98 yazında ihale edilmiş ve inşaatı devam etmektedir.

Madencilik yönünden hayli zengin bir ilçemizdir. İlçemiz başta krom olmak üzere demir, çinko, mermer, kurşun ve kömür gibi zengin maden yataklarına sahiptir. Burada Krom ilçe merkezindeki dağlardan çıkarılır.Krom ocakları özel sektör tarafından çalıştırılmaktadır. Uzunpınar köyünde, Demir, Oruçoğlu köyü hududunda ise Kurşun ve Çinko çıkarılır.İlçemizde 3 adet krom konsantre tesisi mevcuttur. Yılda yaklaşık 20 bin ton civarında krom üretilmektedir. Yine ilçemizde değişik yerlerde kaliteli mermer ocakları mevcuttur. Şu an bir adet mermer fabrikası da kurularak faaliyete geçirilmiştir. Ayrıca mermercilik konusunda birkaç firma fizibilite çalışmalarını sürdürmektedir. Bu maddelerde çevre halkı çalıştığı için ekonomik yönden önemli gelir elde edilmektedir
« Son Düzenleme: Mart 07, 2009, 03:26:57 ÖS Gönderen : [--mavish--] »

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Kayseri Pınarbaşı Ilçesi
« Posted on: Ağustos 13, 2020, 06:30:52 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kayseri Pınarbaşı Ilçesi e-book, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi programı, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi oyunları, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi e-kitap, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi download, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi hikayeleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi resimleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi haberleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi yükle, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi videosu, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi şarkı sözleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi msn, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi hileleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi scripti, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi filmi, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi ödevleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi yemek tarifleri, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi driverları, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi smf, Kayseri Pınarbaşı Ilçesi gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 05, 2008, 07:32:17 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


bilgi için Sağol...+ rep..

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Yanıtla #2
« : Nisan 19, 2008, 04:16:33 ÖS »

Sahin07
*
Üye No : 3786
Yaş : 35
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 408
Mesaj Sayısı : 2.252
Karizma = 1453


paylaşımının devamını dilerim

Ah!Mümkün olsa
savaştan barış
barıştan insan yapardım
acıdan sevinç
sevinçten umut
umuttan dostluk yapardım
kurşun yerine çocuklara
her sabah şiir atardım.
Yanıtla #3
« : Nisan 25, 2008, 09:40:27 ÖS »
Avatar Yok

silverwolf
*
Üye No : 5238
Yaş : 31
Nerden : Mersin
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 3
Karizma = 1


bilgilerin için Sağol....
Yanıtla #4
« : Mayıs 06, 2008, 07:41:57 ÖS »

BbuSHhHeE
*
Üye No : 1446
Yaş : 30
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 130
Mesaj Sayısı : 4.553
Karizma = 12372


emeqine saqLık.
Yanıtla #5
« : Mayıs 08, 2008, 04:01:47 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 27
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


Emegine SAglık Sağol.

OnLyReLentless
Yanıtla #6
« : Mayıs 20, 2008, 12:38:17 ÖS »

melis
*
Üye No : 3668
Yaş : 30
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 10
Mesaj Sayısı : 1.252
Karizma = 41


emeqiNe saqLık.
Yanıtla #7
« : Eylül 29, 2008, 04:48:40 ÖS »

MaViSh
*
Üye No : 3490
Yaş : 28
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 777
Mesaj Sayısı : 8.088
Karizma = 16200


paylaşım için teşekkürler

Ne Ağlayacak Kadar Günahkarım...
Ne Göklere Çıkabilecek Kadar Masum...


Ne Geçmişte Yaşadıklarımdan Huzursuzum...
Ne Şu An Yaptıklarımdan Mutlu...


Sırlar İçinde Bir Dünyam Var Birde
Sen Varsın İçinde...


Ne Seni Kaybedecek Kadar Cesurum...
Ne De Seni Kazanacak Kadar Güçlü...
Yanıtla #8
« : Temmuz 20, 2009, 05:53:26 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


teşekkürler
Yanıtla #9
« : Eylül 20, 2009, 01:02:41 ÖS »
Avatar Yok

rizely_-_
*
Üye No : 29888
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7
Mesaj Sayısı : 1.578
Karizma = 44


Emegine saglık
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kastamonu Pınarbaşı Ilvarini (ılgarini) Mağarası
Karadeniz Bölgesi
elze 0 1865 Son Mesaj Şubat 16, 2012, 10:22:31 ÖÖ
Gönderen : elze


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular