Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kayseri Felahiye Ilçesi  (Okunma Sayısı: 1562 Kere Okundu.)
« : Mart 22, 2008, 04:42:18 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


Kayseri Felahiye İlçesi

Felahiye kurtuluş anlamına gelir. Burası daha önceleri Rumlarla meskundu. Türkler ‘in eline geçince bu adı aldığı söylenir. Felahiye, 1957 yılında ilçe oldu.

Felahiye Kayseri'nin güneydoğusunda yer alır. Kayseri'ye 65 km. mesafede olan ilçenin alanı 128 km.2'dir. Kızılırmağın yakınından geçtiği ilçe Ak dağlar silsilesinin eteklerine kurulmuştur. İlçede Delice Suyu, Felahiye Özü, Darılı Özü suları vardır.

Karasal iklimin hakim olduğu ilçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Burada Kızılırmak koridoru boyunca esen batı rüzgarları ve poyraz etkilidir. İlkbaharda bol yağış alan ilçede Kızılırmağın sağladığı nem tarıma elverişli olur.

Felahiye'de fabrika niteliği taşıyan herhangi büyük bir yatırım yoktur. Ancak atölye tipi sanayi gelişmektedir. Felahiye'de iş kollarına ait 53 civarında iş yeri vardır. Felahiye'de, ticari mahiyette iş yapan 12 iş yeri vardır Bunlardan 10'unun sermayesi 5 milyon dolayındadır. Ticari yönden gelişme giderek artmaktadır.

Felahiye tarım bakımından geniş imkanlara sahiptir. Dar bir koridor meydana. getirerek akan Kızılırmak, kenarlarında sebze ve meyve bahçeleri fazladır. ilçe merkezinde meyvecilik gelişmiştir. Kaliteli elma yetiştirilmektedir. Burasının üzümleri de kalitesiyle tanınmaktadır. İlçede
klasik tarım usulleri hakimdir

Kızılırmağın dirsek verdiği bir yüksekte yerde bulunan Zırha Kalesi, çevrenin En önemli tarihi eseridir. Bundan başka, Felahiye'nin içerisinde eski kilise harabeleri de vardır. Ayrıca, çevrede Kızılırmağa cepheyi yüksek kayalıklar oyularak, mağaralar meydana getirilmiştir. Bunlarında tarihi değeri fazladır. Ayrıca çevrede çeşitli yatırlarda bulunmaktadır.

Felahiye'nin diğer yörelerden farklı bir folklorik özelliği bulunmaktadır. Düğünlerde, kış gecelerinde çevrede ve köylerde çeşitli mahal1i oyunlar sergilenir.

Felahiye'de eğitim düzeyi iyidir. Burada ilkokuldan sonra ortaokul ve lise bulunmaktadır. ilçenin okur - yazarlık oranı eskiye oranla hayli artmıştır.

Çukur yakınlarında çıkarılan kömür, çevrenin ihtiyacına cevap vermektedir. Burada diğer madenler için de aramalar sürdürülmektedir .

Felahiye Merkez ilçeye bağlı 3 Belediye 9 köy vardır..Felahiye, Kızılırmak havzasında dar bir alana sıkışmış olmasına rağmen, özellikle yurt dışına ihraç ettiği insan gücü ile gelişmesini günün şartlarına göre tamamlamaya çalışmaktadır. Yerleşim alanı itibariyle yüksek ve dağlık bir bölgede oluşu ilçenin nüfus yapısını müsbet yönde
etkilememektedir. Ancak, halkın kendi muhitine bağlılığı psikolojisi buradaki çözülmeyi önlemekte ve halkın göçüne önemli bir set oluşturmaktadır.

Felahiye'de hayvancılık, tarımın tamamlayıcı unsuru olarak devam ederken, ilçenin son idari düzenlemede küçültülmesi burada daha çok şehirleşmeyi teşvik edecek bir sosyal yapıya imkan vermiştir:

Kızılırmak'ın üzerine kurulacak barajlardan birisinin bu alanda oluşu, bu ilçenin enerji sektöründe söz sahibi olabilmesine imkan sağlar mı bunu ancak zaman gösterecektir. Görünen odur ki, Felahiye ilçesi geleneksel yaşama tarzını daha uzun bir süre kapalı toplum özelliğini koruyarak
sürdürmekten kurtulamayacaktır.

İlçede yurt dışından sağlanan imkanlar şimdilik etkin görülmemektedir. Bunun temel sebebi de Felahiye'linin kazandığıyla kendine yetmek isteyen insan tipinden kaynaklanmaktadır.
« Son Düzenleme: Mart 07, 2009, 02:47:40 ÖS Gönderen : [--mavish--] »

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Kayseri Felahiye Ilçesi
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 03:06:31 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kayseri Felahiye Ilçesi e-book, Kayseri Felahiye Ilçesi programı, Kayseri Felahiye Ilçesi oyunları, Kayseri Felahiye Ilçesi e-kitap, Kayseri Felahiye Ilçesi download, Kayseri Felahiye Ilçesi hikayeleri, Kayseri Felahiye Ilçesi resimleri, Kayseri Felahiye Ilçesi haberleri, Kayseri Felahiye Ilçesi yükle, Kayseri Felahiye Ilçesi videosu, Kayseri Felahiye Ilçesi şarkı sözleri, Kayseri Felahiye Ilçesi msn, Kayseri Felahiye Ilçesi hileleri, Kayseri Felahiye Ilçesi scripti, Kayseri Felahiye Ilçesi filmi, Kayseri Felahiye Ilçesi ödevleri, Kayseri Felahiye Ilçesi yemek tarifleri, Kayseri Felahiye Ilçesi driverları, Kayseri Felahiye Ilçesi smf, Kayseri Felahiye Ilçesi gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 05, 2008, 07:41:36 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Sağol. paylşşım için..

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Yanıtla #2
« : Nisan 19, 2008, 04:15:21 ÖS »

Sahin07
*
Üye No : 3786
Yaş : 34
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 408
Mesaj Sayısı : 2.252
Karizma = 1453


senin sayende kayseriye gitmeden kayseriyi tanıdık

Ah!Mümkün olsa
savaştan barış
barıştan insan yapardım
acıdan sevinç
sevinçten umut
umuttan dostluk yapardım
kurşun yerine çocuklara
her sabah şiir atardım.
Yanıtla #3
« : Mayıs 06, 2008, 07:50:36 ÖS »

BbuSHhHeE
*
Üye No : 1446
Yaş : 29
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 130
Mesaj Sayısı : 4.553
Karizma = 12372


paylaşım için Sağol.
Yanıtla #4
« : Mayıs 08, 2008, 03:34:11 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 26
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


Paylaısmın için Sağol.

OnLyReLentless
Yanıtla #5
« : Mayıs 19, 2008, 11:07:55 ÖS »

melis
*
Üye No : 3668
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 10
Mesaj Sayısı : 1.252
Karizma = 41


emeqiNe saqLık (=
Yanıtla #6
« : Temmuz 22, 2009, 12:39:18 ÖÖ »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular