Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kayseri Bünyan Ilçesi  (Okunma Sayısı: 1903 Kere Okundu.)
« : Mart 22, 2008, 04:42:00 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


Kayseri Bünyan ilçesi

Bünyan-ı Hamid adından ismini alan ilçe Elbaşı bucağı merkezi durumundayken ilçe olmuştur. Kayıtlara göre, önceleri Sivasa bağlıyken 1890 yılında i1çe olmuştur. 1911 yılında da Kayseri'ye bağlanmıştır.

Kayseri'ye 42 km. mesafededir. Denizden 1250 metre yüksekliktedir. Yüzölçümü 1.865 km2 'dir. Koramaz Dağının eteklerinde kurulmuştur. İlçe sınırları içinde Koramaz Dağı'ndan başka, Hınzıf Dağı, Beşpınar ve Karakaya dağları bulunmaktadır. Akdölen ovasında tarım ekimi yapılmaktadır. Küçük çaplı yaylaları vardır. Sarımsaklı barajını besleyen su Bünyan'dan çıkmaktadır. Ayrıca Akkışla, Topsöğüt, Gömürgen ve Kahveci adını taşıyan küçük ırmakları vardır. Akın ve Elbaşı köyleri yakınında da İki tabi göl bulunmaktadır. 25 köyü, 2 bucağı vardır.

İlçenin İklimi karasaldır. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır. Mart-Nisan aylarında yağmurlar yağar. Sonbaharda da Ekim ayında yağmur görülür. Kar, Aralık ayında düşer. Boğazyeli dedikleri doğudan batıya esen rüzgar ilçede etkilidir. Ayrıca Poyraz, Lodos ve Karayelde esmektedir.

1926'da Bünyan hidroelektrik santrali kuruldu.Sümerbank Bez Fabrikası'nında ilçede önemli bir yeri vardır. Bu fabrikanın ürettiği battaniyeleri meşhurdur. Ayrıca, son yıllarda yeni un fabrikaları ve gıda tesisleri yapılmıştır. İlçede 86 çeşit işyeri vardır.

Bünyan halıları

Bünyan, adını sadece Türkiye'ye değil dünyaya el halıları ile duyurmaktadır. İnce ve zarif desenleri, kaliteli ipliği ve birbirlerine uyum sağlayan desenleri ile Bünyan Halısı Türk Halıcı1ığının en önemli temsilcisidir. İlçede hemen her evde halı tezgahı vardır. Halk geçimini çoğunlukla halıdan sağlamaktadır. Mancester tipi olan halılar, ülkenin önemli ticaret merkezlerine buradan sevkedildiği gibi Kayseri de de pazarlanmaktadır.

Bir ay gibi bir zaman içinde yaklaşık altı metrekarelik bir halı dokunabildiğini söyleyen Bünyanlı kızlar, Bünyan halısının santimetrekaresinde ortalama 25 düğüm bulunduğunu belirtiyorlar. Daha çocukken tezgah başına geçip günboyu 10 bin düğüm atan halı dokuyucuları, ürettikleri halılar sayesinde bir yandan ailelerine katkıda bulunurken diğer yandan ülke ekonomisine milyarlarca liralık döviz kazandırıyorlar. Bünyan halılarının karakteristik özelliği birbirine uyumlu açık ton renkleri, kendine özgü desenleri.

Dış piyasalarda haklı üne sahip Bünyan halıları, yılların geleneği olarak Bünyan’da hemen hemen her evdeki halı tezgahlarında üretilmeye devam ediyor. Halı için gerekli ipler Uşak’tan alınıp Kayseri’de boyatılıyor. Bir nevi halı fabrikası görünümündeki Bünyan’da halı dokuyan kızlar, 30-35 günde bitirdikleri 6 metrekare halı sonrası ikinci halıya geçmeden önce bir, iki haftalık dinlenme süresi yaşıyorlar. Dokunan halılar, "ince çiçek buğdaylı, üzümlü, dönmeli, kirpikli" adları verilen geleneksel motifleri taşıyor. Gördes düğümüyle dokunan Bünyan halılarının çözgüsü pamuk ipliğinden yapılıyor.

Bünyan tarım bakımından fazla gelişememiştir. Ancak köyleri kendi ihtiyacını karşılayabilmektedir. Arazisinin engebeli oluşu buna sebep olmaktadır. Buna rağmen pancar ekimi yapılmaktadır. Ayncak köylerde çeşitli yem bitkileri de üretilerek hayvancılığın gelişmesine destek
sağlanmaktadır. Tarım modernleşme bakımından devlet desteği görmektedir. Bünyanda özellikle elmacılık hayli gelişmiştir. Diğer meyve türleride yetiştirilmektedir. Son derece besleyici ve şifali Glaboru yetiştirilmektedir. Glaboru hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

Bünyan, tarihi eserler bakımından oldukça zengindir. İlçe sınırları içerisinde Kayabaşı Mağaraları ve Akkışla kalesi bulunmaktadır. Bunlardan başka, Karatay ve Sultanhanı kervansarayları da ilçe sınırları içerisinde yer almakta ve büyük ilgi toplamaktadır. Bünyan'ın büyük camilerinden Ulu Cami de tarihi niteliklidir. Koramaz Dağından çıkan suyun meydana getirdiği tabii göl İç turizm İçin önemli bir merkezdir. Ayrıca bu suyun şelalesi de çevrenin tabi güzelliğini zenginleştirmektedir. Sarımsaklı Barajıyla Bünyan tabii ve tarihi güzellikleri bakımından şanslı bir ilçemiz olmaktadır.

Bünyanda folklor, halk türküleri, çeşitli oyunlar, düğün törenleri ve bunlara bağlı yapılan gösterilerden oluşmaktadır. Burada zaman zaman cirit oyunları oynanır ve güreşler yapılır. Çevre halkı, geleneksel yaşama biçimi içerisinde, geçmişten gelen adetlerini korumaktadır. Avcı
ve Keloğlan burada gece oturmalarında oynanan oyun türlerindendir.

Okul problemi pek olmayan ilçede çeşitli ilkokullar, ortaokul, lise ve meslek liseleri vardır.

Develi'de Bakır Dağı civarında Kömür, Kale Köyü yakınlarında Çinko-Kurşun, Havadan Köyünde ise Çinko madenleri vardır. Bu madenlerden bazılarında üretim yapılabilmektedir.

Bünyan merkezi ilçeye 25, Elbaşı bucağına ise 9 köy bağlıdır.
« Son Düzenleme: Mart 07, 2009, 02:50:49 ÖS Gönderen : [--mavish--] »

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Kayseri Bünyan Ilçesi
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 05:41:00 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kayseri Bünyan Ilçesi e-book, Kayseri Bünyan Ilçesi programı, Kayseri Bünyan Ilçesi oyunları, Kayseri Bünyan Ilçesi e-kitap, Kayseri Bünyan Ilçesi download, Kayseri Bünyan Ilçesi hikayeleri, Kayseri Bünyan Ilçesi resimleri, Kayseri Bünyan Ilçesi haberleri, Kayseri Bünyan Ilçesi yükle, Kayseri Bünyan Ilçesi videosu, Kayseri Bünyan Ilçesi şarkı sözleri, Kayseri Bünyan Ilçesi msn, Kayseri Bünyan Ilçesi hileleri, Kayseri Bünyan Ilçesi scripti, Kayseri Bünyan Ilçesi filmi, Kayseri Bünyan Ilçesi ödevleri, Kayseri Bünyan Ilçesi yemek tarifleri, Kayseri Bünyan Ilçesi driverları, Kayseri Bünyan Ilçesi smf, Kayseri Bünyan Ilçesi gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 05, 2008, 07:40:24 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


bilgi için Sağol...

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
Yanıtla #2
« : Nisan 19, 2008, 04:15:37 ÖS »

Sahin07
*
Üye No : 3786
Yaş : 34
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 408
Mesaj Sayısı : 2.252
Karizma = 1453


emeğine sağlık

Ah!Mümkün olsa
savaştan barış
barıştan insan yapardım
acıdan sevinç
sevinçten umut
umuttan dostluk yapardım
kurşun yerine çocuklara
her sabah şiir atardım.
Yanıtla #3
« : Mayıs 06, 2008, 07:50:06 ÖS »

BbuSHhHeE
*
Üye No : 1446
Yaş : 29
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 130
Mesaj Sayısı : 4.553
Karizma = 12372


emeqine saqlık
Yanıtla #4
« : Mayıs 08, 2008, 03:33:44 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 26
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


$aol bilgi için

OnLyReLentless
Yanıtla #5
« : Mayıs 19, 2008, 11:07:21 ÖS »

melis
*
Üye No : 3668
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 10
Mesaj Sayısı : 1.252
Karizma = 41


ßiLqi içiN T$k'Ler.
Yanıtla #6
« : Temmuz 22, 2009, 12:38:12 ÖÖ »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.795
Karizma = 11817


paylaşımın için sağol
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular