0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır  (Okunma Sayısı: 516 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 01:06:27 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Kayısının iklim ve toprak istekleri nasıl olmalıdır


İklim İsteği

Kışları nispeten soğuk, yazları sıcak olan iklim bölgelerinde yetişen kaysı meyvelerinin yüksek kalitede olgunlaşabilmesi için yaz aylarında atmosferin kuru olması gerekmektedir. Havası nemli ve ilkbahar sisli geçen yerlerde çil hastalığına (Sclerotinia) tutulur ve meyve kalitesi düşer. Bu nedenle bahçelerin iyi havalanır bir şekilde kurulması gerekir. Bunun gibi ilkbaharın geç donları da bademden sonra çiçek açan bu meyve türünün herhangi bir yerde yetiştirilmesini sınırlamaktadır.

Kayısı üretimini olumsuz etkileyen iklim faktörleri; aşırı kış soğukları, ilkbahar geç donları, yaz aylarının serin ve yağışlı geçmesidir. Bu açıdan, GAP Bölgesi oldukça uygun iklim koşullara sahiptir.

Kayısı yağış isteği bakımından badem kadar, hatta bazı hallerde ondan da daha çok kurağa dayanır.

Toprak İsteği

Kayısı derin, geçirgen, iyi havalanan, sıcak ve besin maddelerince zengin olan ince dokulu, tınlı veya tınlı kireçli topraklarda en iyi yetişir. Kayısılar, çok nemli ağır topraklardan hoşlanmaz. Bu gibi topraklarda ancak erik anacı üzerine aşılanırsa büyümesine devam edebilir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır
« Posted on: Aralık 01, 2020, 05:09:22 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır e-book, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır programı, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır oyunları, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır e-kitap, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır download, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır hikayeleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır resimleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır haberleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır yükle, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır videosu, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır şarkı sözleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır msn, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır hileleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır scripti, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır filmi, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır ödevleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır yemek tarifleri, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır driverları, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır smf, Kayısının Iklim Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular