0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme  (Okunma Sayısı: 485 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 01:08:08 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Kayısıda Toprak İşleme Sulama Ve Gübreleme - Kayısıda Toprak İşleme Sulama Ve Gübreleme Hakkına Genel Bilgiler


Toprak işleme

Kayısı bahçelerinde dikimden sonra ilk birkaç yıl açık toprak işlemesi yapılır. Bundan sonra, bahçelerde geçici bir örtü bitkisinin ekilmesi faydalı olur.

Bahçelerde daimi çayır toprakta suyun bol bulunduğu yerlerde ekilebilir. Kıraç alanlarda türlü materyalle yapılan malçlamanın gerek meyve miktarı gerekse meyve iriliği üzerine olumlu etki yaptığı bulunmuştur.

Sonbaharda yaprak dökümünden sonra bahçe yüzeysel olarak kültüvatör veya küçük bahçe pulluğu ile sürülür. İlkbaharda çağlalar fındık büyüklüğüne geldiğinde ve yabani otların çoğunluğunun çıktığı, yağışların bol olduğu dönemde, sıra araları yine aynı şekilde sürülür. Ağaç dipleri belle işlenir.

Sulama

Meyvelerin irileştiği ve olgunlaştığı yaz devresinde sulanması gerekmektedir. Sulama imkanlarının bulunduğu yerlerde toprağın geçirgenliği, sıcaklık ve buharlaşma şiddeti dikkate alınarak sulama aralıkları tayin edilmelidir.

Sulama sırasında suyun 1,50-1,80 m. yani köklerin en çok bulunduğu toprak bölgesine ulaşması istenir. Sık sık yüzlek yapılan sulamalar fayda yerine zarar verir.

Gübreleme

Bahçelerde geçici örtü bitkisi yetiştirilmesiyle ağaçların organik madde ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmış olur.

Kayısı bahçeleri için her üç yılda bir, bir dönüm başına 3 ton çiftlik gübresi verilmesi uygun olup, suni gübrelerden her yıl ağaç başına her ağacın yaşı için 100 gr hesabı ile (örneğin: 10 yaşındaki ağaca 1 kg) verilmesi faydalıdır.


Fosforlu gübreler sonbaharda ağacın gövdesinden itibaren 1-1,5 m. dışına açılacak bir ark içerisine bant şeklinde verilmesi, azotlu gübrelerinde ilkbaharda mart başında 1/2 sini, mayıs başında 1/2 sini olmak üzere serpme şeklinde verilmesi gerekir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme
« Posted on: Kasım 27, 2020, 03:24:55 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme e-book, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme programı, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme oyunları, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme e-kitap, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme download, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme hikayeleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme resimleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme haberleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme yükle, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme videosu, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme şarkı sözleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme msn, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme hileleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme scripti, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme filmi, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme ödevleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme yemek tarifleri, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme driverları, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme smf, Kayısıda Toprak Işleme Sulama Ve Gübreleme gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular